Strona głównaBlogSzkoła rodzenia – dlaczego warto się zapisać?

Szkoła rodzenia – dlaczego warto się zapisać?

Autor:
Opublikowano:18.08.2022
Kategorie:
Artykuły partnerów

Wiele kobiet czuje lęk przed pierwszym porodem. Nie wiedzą one, czego mogą się spodziewać. Aby pokonać strach, warto chodzić do szkoły rodzenia. W ten sposób możemy też lepiej przygotować się do opieki nad noworodkiem. Podpowiadamy, jak wyglądają zajęcia i kiedy się na nie zapisać!

Jak wygląda kurs szkoły rodzenia?

szkoła rodzenia

Kurs może trwać 5–6 tygodni, a ok. 1,5-godzinne zajęcia odbywają się 1–3 razy w tygodniu. Pamiętaj, żeby zapisać się na niego tak, aby ostatnie spotkanie wypadło nie później niż miesiąc przed porodem. W ten sposób spokojnie ukończysz kurs, nawet jeśli dziecko zdecyduje się przyjść wcześniej na świat. Szkoła rodzenia w Warszawie proponuje zarówno spotkania poranne, jak i wieczorne, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swojego harmonogramu. Możesz również uczęszczać z partnerem na zajęcia weekendowe.

Lekarze i położne radzą, żeby do szkoły rodzenia zapisać się po 20. tygodniu ciąży. Zazwyczaj w tym okresie przyszłą mamę nie męczą już nudności i wymioty. Maluszek z kolei nie urósł jeszcze na tyle, żeby przeszkadzać w ćwiczeniach.

Kompleksowa wiedza na temat ciąży, porodu i połogu

Instruktorzy w szkole rodzenia nie tylko przekazują wiedzę teoretyczną, lecz także pokazują, jak ją wykorzystać w praktyce. Tradycyjne spotkania prowadzone są w formie wykładów, warsztatów, ćwiczeń i dyskusji. W ten sposób przyszli rodzice uczą się, jak karmić, nosić, przewijać i kąpać dziecko oraz pielęgnować jego skórę. Kurs obejmuje bowiem spotkanie z położną i fizjoterapeutą, którzy przekażą niezbędną wiedzę. To również idealna okazja, aby podzielić się swoimi obawami związanymi z ciążą, porodem i opieką nad maleństwem.

W szkole rodzenia nie tylko możesz zweryfikować wiedzę wyniesioną z książek i Internetu, lecz także zdobyć wiele przydatnych umiejętności. Uczęszczając na zajęcia, dowiesz się, jak wyglądają poszczególne etapy porodu. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że wpadniesz w panikę, kiedy odejdą ci wody płodowe. Instruktor nauczy cię też, jak prawidłowo oddychać. W ten sposób złagodzisz ból porodowy, rozluźnisz się i przyspieszysz samą akcję porodową.

Pomoc w skompletowaniu wyprawki

Zapisując się do szkoły rodzenia, możesz także liczyć na fachową pomoc w skompletowaniu wyprawki dla noworodka. Wykwalifikowany instruktor podpowie ci, czym kierować się przy wyborze łóżeczka, nosidełka i wózka. Specjalista doradzi również, jakie akcesoria powinny znaleźć się w wyprawce, a których lepiej unikać.

Szkoła rodzenia – nieoceniona pomoc dla rodziców

Podczas zajęć dowiesz się, jak zadbać o swoje ciało, szczególnie w pierwszych dniach po porodzie. Specjalista podpowie, co możesz uwzględnić w swojej diecie, a z czego powinnaś zrezygnować. Doświadczony instruktor nauczy cię, jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia dla ciężarnych. Program zajęć obejmuje też trening, który warto przeprowadzać w czasie połogu. W ten sposób szybciej wrócisz do formy, poprawisz sobie samopoczucie i unikniesz wielu dolegliwości.

Nabywając praktyczne umiejętności w opiece nad maluszkiem, możesz w pełni cieszyć się macierzyństwem. W zajęciach powinni również uczestniczyć tatusiowie. Instruktor wyjaśnia bowiem, jaką rolę może pełnić ojciec podczas porodu. Dołączając do szkoły rodzenia, przyswoisz wiedzę teoretyczną i praktyczną. Dzięki temu zyskasz pewność, że dobrze przygotowałaś się do porodu i opieki nad noworodkiem.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Pokonaj nerwicę: Objawy nerwicy, rodzaje, diagnoza, leczenie

Pokonaj nerwicę: Objawy nerwicy, rodzaje, diagnoza, leczenie

03.12.2024
Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł