Długie kolejki w przychodniach zniechęcają wiele osób do wizyt w gabinecie lekarskim. Nikomu nie chce się przecież godzinami siedzieć w poczekalni i kłócić z innymi pacjentami o numerki.
Na szczęście pandemia przyniosła nam rozwiązanie tego uciążliwego problemu w postaci cyfrowych narzędzi umożliwiających niesienie pomocy na odległość, w sposób wygodny zarówno dla lekarza, jak i jego pacjentów. Jednym z nich są tzw. teleporady, czyli zdalne konsultacje lekarskie.
Jak wygląda teleporada lekarska?
Teleporady nie różnią się zbytnio od zwykłych wizyt w gabinecie lekarskich – w obu przypadkach lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i wypisuje receptę na potrzebne mu leki, a niekiedy również zwolnienie lekarskie lub/i skierowanie do innego specjalisty w celu dalszej diagnostyki. Teleporada ma jednak tę zaletę, że nie wymaga osobistego stawiennictwa pacjenta w przychodni. Wystarczy kontakt telefoniczny. W praktyce wygląda to tak, że chory dzwoni do przychodni albo rejestruje się na Homedoctor.pl i prosi o zdalną konsultację lekarską, po czym wybiera dogodny dla siebie termin i o ustalonej porze czeka na telefon od lekarza. W trakcie rozmowy z lekarzem należy oczywiście przekazać mu wszystkie ważne informacje dotyczące swojego samopoczucia, dolegliwości, ogólnego stanu zdrowia i przyjmowanych leków – jest to niezwykle istotne, ponieważ teleporady lekarskie nie dają możliwości wykonania badań fizykalnych, diagnostyka opiera się więc wyłącznie na wywiadzie z pacjentem.
Kiedy można skorzystać z teleporady?
Ze względu na fakt, że teleporady lekarskie nie polegają na bezpośredniej interakcji, a co za tym idzie, nie pozwalają na przeprowadzanie badań fizykalnych, odradza się je w sytuacji, gdy takie badanie jest niezbędne do postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W pozostałych przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z teleporad jako wygodnej alternatywy dla tradycyjnych wizyt u lekarza. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które cierpią na przewlekłe choroby i w związku z tym potrzebują regularnych konsultacji oraz recept. Poleca się je także wtedy, gdy potrzebna jest pilna konsultacja albo pacjent nie ma jak dotrzeć do przychodni. Zdalna wizyta lekarska realizowana szybko i w domowym zaciszu potrafi być w takiej sytuacji prawdziwym wybawieniem.