Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogTesty narkotykowe – co warto o nich wiedzieć?

Testy narkotykowe – co warto o nich wiedzieć?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Odurzanie się substancjami psychoaktywnymi to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. Z tego powodu nieocenione są szybkie i dokładne badania, dzięki którym można niemal błyskawicznie wykryć narkotyki w organizmie. Testy narkotykowe powstają obecnie także z myślą o tym, aby móc przeprowadzać je w warunkach domowych. Dowiedz się więcej o narkotestach, które są wiarygodne i których wykonanie zajmuje kilka chwil.

osoba wykonująca test na nosicielstwo w domu

Jakie są rodzaje testów na narkotyki?

Testy na narkotyki można podzielić na takie, które wymagają pobrania próbki:

  • śliny,
  • moczu,
  • krwi,
  • włosa (dotyczy to zwłaszcza testów na heroinę).

Służą one też do wykrywania w pobranym materiale różnych substancji psychoaktywnych. Produkuje się m.in.:

  • testy narkotykowe czułe na THC, amfetaminę, kokainę, heroinę, barbiturany, benzodiazepin, kannobinoidy i morfinę;
  • multitesty – pozwalają one na wykrycie w próbce kilku narkotyków jednocześnie.

Natomiast ze względu na sposób wykonywania badania wyróżnia się testy:

  • kasetkowe – wymagają one umieszczenia materiału do badania (np. śliny) w zaznaczonym na nich miejscu. Wynik pokazuje się w formie pasków;
  • zanurzeniowe – aby wykryć za ich pomocą narkotyki w organizmie, należy zanurzyć je np. w próbce moczu.

Narkotesty wykorzystuje się w laboratoriach, ośrodkach medycznych, ale niekiedy sięga po nie także policja. Są to łatwe w użyciu produkty, które sprawdzą się do wykrywania narkotyków w domowych warunkach.

Czym są szybkie testy na narkotyki?

Szybkie narkotesty to proste testy immunologiczne. Są one dostępne w aptekach i znalazły zastosowanie również w domach, placówkach edukacyjnych i na komisariatach.

Są to testy, których wynik można odczytać już po kilku minutach. Produkty od renomowanych firm są też bardzo czułe, dlatego wykrywają już niewielką ilość substancji psychoaktywnej w badanej próbce moczu lub śliny. Tego typu produkty znajdziesz m.in. na stronie firmy Argenta.

Jak działają narkotesty?

Sekretem skuteczności testów narkotykowych jest specjalnie przygotowany pasek testowy lub pole testowe w przypadku przeprowadzania testów kasetkowych. Pokrywa je błona nitrocelulozowa, a do ich produkcji wykorzystuje się przeciwciała monoklonalne i kompleks złota koloidalnego.

Kiedy na teście zostaje umieszczona próbka z substancją psychoaktywną, dochodzi do reakcji chemicznej. Złoto koloidalne i przeciwciała monoklonalne wiążą się w specyficzny sposób. Efektem tego jest dodatkowy prążek – świadczy on spożyciu narkotyków przez daną osobę.

W taki sam sposób działają zarówno testy z moczu, jak i ze śliny. Mają one też identyczną wiarygodność.

Kiedy test na narkotyki wykryje obecność substancji psychoaktywnej w organizmie?

Z wykonaniem testu narkotykowego nie można zwlekać. Substancje psychoaktywne utrzymują się w ludzkim organizmie przez kilka dni od chwili ich spożycia, dlatego narkotesty należy wykonywać w ciągu:

  • 2–3 dni od momentu ich zażycia – dotyczy to amfetaminy, kokainy, heroiny i morfiny;
  • 2–10 dni – przez tyle czasu są obecne w organizmie spożyte barbiturany;
  • 5 dni – wtedy w badanej próbce można wykryć kannabinoidy (np. THC).

Jak prawidłowo wykonać test na narkotyki?

Prawidłowo wykonany test na narkotyki daje wiarygodny wynik. Trzeba zawsze przeprowadzać go tak, jak opisał to jego producent.

Przeprowadzanie narkotestu ze śliny polega na zebraniu materiału za pomocą końcówki próbnika zakończonej gąbką. Należy starannie, przez ok. 3 minuty przecierać nią wnętrze jamy ustnej. Po tym czasie końcówkę umieszcza się w płytce testowej lub aplikuje zebrany materiał do okienka testowego. Wynik jest zwykle widoczny już po 10 minutach.

Test z moczu polega na zanurzeniu paska testowego w materiale badawczym na ok. 10 do 15 sekund. Wynik w postaci prążków pojawia się już po 5 minutach.

Są szybkie, dokładne i wiarygodne – testy narkotykowe ze śliny i moczu pozwalają w ekspresowym tempie zweryfikować, czy dana osoba jest pod wpływem środków odurzających. Wystarczy niewielka ilość materiału biologicznego, a wynik można odczytać już po kilku minutach. Takie testy dorównują dokładnością tym, które są wykonywane w laboratoriach i które wymagają pobrania krwi.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!