Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogUmowa zniesienia współwłasności samochodu – jak ją przygotować?

Umowa zniesienia współwłasności samochodu – jak ją przygotować?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Na współwłasność samochodu decydują się przeważnie małżonkowie lub… młode osoby, które poprzez wspólny zakup z bardziej doświadczonym kierowcą chcą uchronić się przed wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. To niewątpliwie ważna zaleta takiego stanu rzeczy, jednak rozwiązanie miewa również mankamenty. Zniesienie współwłasności bywa wymagane choćby przed sporządzeniem umowy kupna sprzedaży lub umowy darowizny. Jak wygląda zniesienie współwłasności samochodu w praktyce? Jakie formalności trzeba podjąć i jak powinna wyglądać umowa? Wyjaśniamy.

1. Co oznacza zniesienie współwłasności samochodu?

2. Jak powinna wyglądać umowa zniesienia współwłasności samochodu?

3. Zniesienie współwłasności pojazdu – formalności

4. Współwłasność samochodu – zniesienie krok po kroku

5. Zniesienie współwłasności auta a konflikt właścicieli

Znieść współwłasność samochodu można poprzez dobrowolne zrzeczenie się prawa własności przez jednego ze współwłaścicieli samochodu lub sądowe zniesienie współwłasności samochodu. Poniżej zajmujemy się tą pierwszą opcją.

umowa zniesienia współwłasności samochodu formalności

Co oznacza zniesienie współwłasności samochodu?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, o współwłasności samochodu mówimy wówczas, gdy pojazd ma kilku posiadaczy. Przeważnie jest ich dwóch, ale może być również więcej. Co do zasady, jest to sytuacja korzystna, jednak ma ona również swoje mankamenty.

Powody zniesienia współwłasności mogą być różne. Nie zawsze jest to konieczne – na przykład przy wspomnianej wyżej sprzedaży pojazdu wystarczy, gdy umowę podpisze każdy współwłaściciel samochodu. Część osób decyduje się jednak na opcję przekazania samochodu jednej osobie, by uprościć procedurę. Poważniejszy problem pojawia się, gdy dojdzie do wypadku i szkody, która w tej sytuacji zostanie przypisana wszystkim właścicielom. Odbije się to na nich niekorzystnie, gdy będą musieli zapłacić więcej za OC przy kolejnych umowach.

Jak powinna wyglądać umowa zniesienia współwłasności samochodu?

Procedura zniesienia współwłasności pojazdu wymaga sporządzenia kluczowego dokumentu, jakim jest umowa zniesienia współwłasności samochodu. To najprostszy sposób, dzięki któremu można rozwiązać umowę współwłasności auta.

W takim dokumencie koniecznie powinny znaleźć się najważniejsze informacje:

  • dane współwłaścicieli samochodu (ich imiona i nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania oraz numery dowodów osobistych),
  • dane pojazdu (model i marka, numer rejestracyjny, VIN),
  • wskazanie procentowego udziału, z którego rezygnuje współwłaściciel oraz jego wartość,
  • własnoręczne podpisy każdego ze współwłaścicieli.

Aby nie pominąć żadnego punktu, warto wykorzystać ważną pomoc, jaką stanowi gotowa umowa zniesienia współwłasności samochodu (wzór pdf i doc).

Zniesienie współwłasności pojazdu – formalności

Rozwiązanie umowy współwłasności pojazdu to kluczowy punkt formalności, jakie należy dopełnić. To jednak nie wyczerpuje procedury. Oprócz umowy potrzebne będą:

  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu, jeśli została wydana,
  • potwierdzenie ubezpieczenia OC.

Wspomniane dokumenty należy okazać w wydziale komunikacji, składając umowę i wniosek o zniesienie współwłasności pojazdu. Właściciel ma na to 30 dni.

Czy trzeba również wymienić dowód rejestracyjny? Niekoniecznie. Jeżeli współwłaściciel zbywający udziały jest wpisany w dowodzie na drugim bądź kolejnym miejscu, wymiana tego dokumentu nie jest potrzeba. Wystarczy poprosić w wydziale komunikacji o jego wykreślenie. W przypadku wpisania na pierwszej pozycji, trzeba jednak postarać się o nowy dokument.

Współwłasność samochodu – zniesienie krok po kroku

Aby znieść współwłasność samochodu, należy postępować zgodnie z następującymi krokami:

  1. Podpisanie umowy zniesienia współwłasności samochodu
  2. Przygotowanie kompletu dokumentów przed wizytą w wydziale komunikacji
  3. Wykreślenie współwłaściciela lub przerejestrowanie pojazdu
  4. Wypełnienie i złożenie wniosku o zniesienie współwłasności samochodu, podając wszystkie wymagane informacje.
  5. Powiadomienie urzędu skarbowego – może to pociągać za sobą konieczność opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, z którego jednak zwolniona jest najbliższa rodzina pod warunkiem, że w ciągu 6. miesięcy od dnia przekazania samochodu darowizna zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego. Zgłoszenie nie jest wymagane, gdy wartość darowizny nie przekracza 36 120 zł.
  6. Powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie właściciela pojazdu.

Zniesienie współwłasności auta a konflikt właścicieli

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w przypadku sprzedaży auta niekoniecznie trzeba przeprowadzać procedurę zniesienia współwłasności. Wystarczy, że właściciele podpiszą dokumenty zgodnie lub przygotują dla jednego z nich upoważnienie do sprzedaży. Wzór można znaleźć na https://wnioskionline.pl/wnioski/komunikacja/upowaznienie-do-sprzedazy-samochodu.

Może jednak zdarzyć się, że jeden ze współwłaścicieli nie zgadza się to i nie wyraża zgody na zbycie swoich udziałów. Wówczas spór może rozstrzygnąć sąd. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taka procedura pociąga za sobą koszty i trwa, a w tym czasie pojazdu musi mieć ważne ubezpieczenie OC, czy badanie techniczne. Dodatkowo, samo sądowe zniesienie współwłasności nie kończy tematu. Wysokość udziałów obowiązuje do czasu, aż jeden ze współwłaścicieli ureguluje należności wobec drugiego.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!