Strona głównaBlogWazektomia Łódź to najskuteczniejsza metoda męskiej antykoncepcji

Wazektomia Łódź to najskuteczniejsza metoda męskiej antykoncepcji

Autor:
Opublikowano:13.09.2022
Kategorie:
Artykuły partnerów

Wazektomia to zabieg z zakresu mikrochirurgii, który ma na celu przerwanie ciągłości nasieniowodów, co z kolei prowadzi do braku możliwości poczęcia potomstwa. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, która obecnie jest najpopularniejszą z metod w Stanach Zjednoczonych. Wazektomia zyskuje jednak na popularności w innych krajach i choć w Polsce jest jeszcze mało rozpowszechniona, to decyduje się na nią coraz więcej mężczyzn.

Wazektomię przeprowadzić można na dwa sposoby – tradycyjnie oraz tak zwaną metodą bez skalpela. Obie metody dają taki sam efekt, jednak wazektomia bez użycia skalpela wywołuje mniejszy dyskomfort po zabiegu, a rekonwalescencja jest szybsza i mniej skomplikowana.

Jak się przygotować do zabiegu wazektomii?

wazektomia Łódź

Przed przeprowadzeniem wazektomii obowiązkowa jest wizyta lekarska, na której specjalista oceni stan zdrowia pacjenta oraz zleci wykonanie niezbędnych badań lekarskich. Należy przeprowadzić wszystkie badania, które zlecił lekarz i dostarczyć mu je do wglądu, by mógł on ocenić, czy wazektomia będzie dla niego bezpieczna. Nie istnieje zbyt wiele przeciwwskazań medycznych, które wykluczają z zabiegu przerwania nasieniowodów, jednak zawsze należy to sprawdzić. Jeśli lekarz zgodzi się na zabieg, należy przygotować się do niego według wskazań. W dzień zabiegu należy zaopatrzyć się w wygodne ubrania oraz obcisłą bieliznę lub ochraniacz na genitalia, które będą podtrzymywały mosznę po wazektomii. Ważne jest również odpowiednie zadbanie o higienę osobistą oraz pozbawienie okolic intymnych owłosienia.

Czego możesz się spodziewać przed zabiegiem wazektomii?

W trakcie wizyty przed zabiegiem lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem, w trakcie której omawiane będą między innymi poniższe kwestie:

  • jak dokładnie działa wazektomia, że jest to zabieg trwały i mimo szansy, że możliwa będzie rewazektomia, należy traktować ją raczej jako coś trwałego;
  • sytuacja rodzinna/partnerska pacjenta; należy mieć świadomość, że pochopne podjęcie decyzji o wazektomii często wiąże się z ciężkimi sytuacjami w przyszłości, zwłaszcza, gdy pacjent zmienia swoje zdanie na temat rodziny i jej założenia;
  • jak przeprowadzany będzie zabieg wazektomii oraz jak należy się do niego przygotować i jakie badanie przeprowadzić.

Zabieg wazektomii to procedura z zakresu chirurgii, a więc powinna być przeprowadzona przez wykształconego specjalistę chirurga lub urologa z uprawnieniami. Jeżeli zastanawiasz się nad przerwaniem nasieniowodów jako metody antykoncepcji, skontaktuj się z naszą placówką https://wazektomia.org.pl/oferta/lodz, w której udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji na temat wazektomia Łódź.

Na czym polega wazektomia?

Zabieg wazektomii polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów u mężczyzny. Jest to nieskomplikowana procedura, którą przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, by pacjent nie odczuwał bólu i dyskomfortu. Lekarz rozwarstwia skórę na mosznie, by móc dostać się w bezpieczny sposób do nasieniowodów. Z wykorzystaniem specjalnych kleszczy, nasieniowody są zaciskane, następnie przecinane oraz zamykane. Lekarz umieszcza oba końce każdego z nasieniowodów daleko od siebie, by nie wystąpiło ryzyko rewazektomii, czyli ponownego połączenia się nasieniowodów. Cały zabieg trwa około pół godziny, a po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu jeszcze tego samego dnia, warto jednak, by ktoś mógł mu towarzyszyć w drodze do domu.

Rekonwalescencja po zabiegu wazektomii

Po przeprowadzeniu wazektomii lekarz przekazuje zalecenia do rekonwalescencji pacjentowi. Są to między innymi:

  • unikanie ciężkiego wysiłku fizycznego oraz pracy fizycznej przez okres minimum tygodnia;
  • odpoczynek przez 2-3 dni po zabiegu, najlepiej, by ktoś bliski zajmował się domem w tym czasie i pomagał pacjentowi w czynnościach codziennych;
  • unikanie alkoholu przez kilka dni po zabiegu;
  • powstrzymanie się od wszystkich aktywności seksualnych przez okres potrzebny do zagojenia się rany na mosznie.

 

Istnieją dwie podstawowe techniki przeprowadzania wazektomii:

  • Wazektomia klasyczna, a więc taka, do której chirurg używa tradycyjnych narzędzi chirurgicznych. W trakcie zabiegu wykonuje niewielkie nacięcie skalpelem na mosznie, by móc dostać się do nasieniowodów, które następnie przerywane są za pomocą specjalnych klamr. Po zabiegu w miejscu nacięcia nakładane są szwy. Rekonwalescencja w przypadku wazektomii klasycznej jest dłuższa i nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku drugiej metody.
  • Wazektomia bez skalpela (WBS), to procedura nowocześniejsza, która polega na rozwarstwieniu skóry moszny za pomocą specjalnego narzędzia, dzięki czemu zabieg jest krótszy i nie wymaga nałożenia szwów. Ten rodzaj wazektomii preferują lekarze, wybiera go również coraz więcej pacjentów, ze względów wygody i większego bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo zabiegu

Mimo tego, że wazektomia to najskuteczniejsza metoda męskiej antykoncepcji, wciąż wielu mężczyzn w Polsce obawia się tego zabiegu. Podyktowane jest to głównie niewiedzą oraz faktem, że wazektomia często mylona bywa z kastracją chemiczną. Obie te procedury nie mają ze sobą nic wspólnego. Mężczyzna po przeprowadzeniu zabiegu wazektomii w bezpiecznym i sprawdzonym miejscu pozostaje tak samo sprawny seksualnie jak przed zabiegiem. Nie występują zaburzenia erekcji oraz zmniejszenie się libido. Wielu pacjentów potwierdza, że po przeprowadzeniu wazektomii ich życie seksualne stało się bogatsze i przyjemniejsze, gdyż odszedł czynnik stresu i obawy zajścia w niechcianą ciążę.

Po zabiegu należy oszczędzać się przez kilka dni oraz stosować do zaleceń lekarza. Do czasu zagojenia rany nie należy wykonywać żadnych czynności seksualnych oraz unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Zabieg przeprowadzony przez doświadczonego lekarza specjalistę to gwarancja bezpieczeństwa, a także mniejszego prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań.

Czy wazektomia to skuteczna antykoncepcja?

W dzisiejszych czasach wazektomia stawiana jest na podium pod względem skuteczności antykoncepcyjnej. Jej wskaźnik Pearla wynosi jedynie 0,2 – oznacza to, że na 100 współżyjących kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji, mniej niż jedna z nich zaszła w ciąże w ciągu roku. Dla porównania prezerwatywy mają ten wskaźnik na poziomie 3-7. Warto mieć jednak na uwadze, że wazektomia zaraz po przeprowadzeniu nie jest jeszcze w pełni skuteczna, gdyż plemniki, które dostały się do dalszych części nasieniowodów, są już obecne w spermie i mogą pozostać tam przez około 3 miesiące. Po tym czasie przeprowadzane jest badanie nasienia pod kątem ilości plemników i jeżeli wskaźnik jest niski, oznacza to, że zabieg jest już w pełni skuteczny. Do tego czasu należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji, na przykład prezerwatywy lub pigułki hormonalne.

Czy zabieg wazektomii wpływa na libido?

Wazektomia to skuteczny zabieg antykoncepcyjny, jednak wielu mężczyzn obawia się jej ze względu na krążącą opinię, że po jej przeprowadzeniu pojawiają się problemy z libido. Jest to kłamstwo i warto wiedzieć, że przerwanie nasieniowodów nie wpływa w żaden sposób na libido oraz na sprawność seksualną mężczyzny. Poza brakiem możliwości zapłodnienia kobiety, narządy płciowe funkcjonują jak dotychczas.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł