Well-being to pojęcie pochodzące z języka angielskiego, które w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza dobrostan. Mianem tym określa się sytuację, kiedy dana osoba czuje się dobrze – zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym. Well-being może też być rozpatrywany w różnych kategoriach, np. ze względu na pracę, życie rodzinne, towarzyskie itd. W poniższym artykule przedstawiamy szereg przydatnych informacji na temat well-being. Zapraszamy do lektury.
Czym jest well-being? Najważniejsze informacje
Dobrostan – tak w największym skrócie można określić znaczenie pojęcia well-being. Taki stan ma miejsce wtedy, gdy dana osoba czuje się komfortowo zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym. Osoba, u której występuje well-being, nie uskarża się na chroniczny stres oraz potrafi cieszyć się nawet z najmniejszych rzeczy. Aby osiągnąć well-being, niejednokrotnie trzeba jednak mocno się postarać. Przede wszystkim należy doceniać nawet stosunkowo nieistotne pozytywne chwile oraz nie wyolbrzymiać niepowodzeń bądź stresujących sytuacji.
Well-being może być rozpatrywany w różnych kategoriach. Na dobrostan składają się rozmaite kwestie, takie jak dobra, satysfakcjonująca praca, przyjaźnie, miłość, zdrowie, otoczenie, w którym się przebywa i wiele, wiele innych.
Więcej informacji o well-beingu można znaleźć na ewolucjamyslenia.pl.
Na czym polega well-being w pracy?
Jeśli przejrzymy porady biznesowe dedykowane doświadczonym przedsiębiorcom, można zauważyć, że dbałość o dobrostan pracowników powinna być priorytetem. Wdrożenie strategii well-beingu jest naprawdę niezwykle istotne. Najważniejszym wyróżnikiem tej strategii jest wsłuchiwanie się w uwagi pracowników oraz troska o ich dobro.
Pracodawca stosujący tę metodę dba o to, by zapewnić zatrudnionym osobom najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz by umożliwić im rozwijanie pasji oraz doskonalenie własnych umiejętności. Ponadto strategia well-being w pracy zakłada także dbałość o wypoczynek – w tym celu w firmach tworzone są specjalne strefy relaksu, w których pracownicy mogą wyciszyć się i zebrać siły na kolejne godziny pracy. Jeśli pracownik będzie miał zapewnione godziwe warunki, wówczas z pewnością wzrośnie także jego wydajność i motywacja, co stanowić będzie dla przedsiębiorstwa bardzo ważną, wymierną korzyść.
Dlaczego warto postawić na well-being?
Troszczenie się o własny dobrostan przynosi całą masę zauważalnych rezultatów. Przede wszystkim, dzięki temu jesteśmy bardziej zadowoleni ze swojego życia, poprawia się nasze zdrowie fizyczne oraz zyskujemy znacznie więcej motywacji do wykonywania codziennych zadań. Osoby, które troszczą się o swój dobrostan, obserwują u siebie także znaczącą poprawę zdrowia psychicznego, co w konsekwencji powoduje, że są w stanie znacznie efektywniej stawiać czoła różnorodnym wyzwaniom. W długotrwałej perspektywie czasowej well-being to po prostu doskonała recepta na poprawę jakości życia oraz tworzenie głębokich relacji z rodziną i przyjaciółmi.