Widzę jak przez mgłę, co mam teraz zrobić?
Choroby oczu niestety występują dość często, a niektóre z nich mogą wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami, nawet z utratą wzroku. Właśnie dlatego nigdy nie można ignorować niepokojących objawów, mogących świadczyć o tym, że układ wzrokowy nie działa prawidłowo. Jeśli masz wrażenie, że widzisz jak przez mgłę, to nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, który zbada Twoje oczy.
- Kiedy można mówić o widzeniu jak przez mgłę i czy zawsze przejawia się ono tak samo?
- Różne przyczyny niewyraźnego widzenia. Dlaczego przed oczami pojawia się zamglony obraz?
- Co robić, gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia zaćmy? Czym kierować się, podejmując decyzję o wizycie u specjalisty i dalszym leczeniu?
Co to znaczy, że ktoś widzi jak przez mgłę?
Najpierw warto uściślić, jakie odczucia wzrokowe można określić jako „widzenie jak przez mgłę”. Jest to widzenie niewyraźne, niepozwalające dostrzec konturów osób i przedmiotów. Gdy widzimy coś jak za mgłą, mamy problem z dostrzeżeniem szczegółów oglądanego obiektu, bez względu na to, jak daleko się on od nas znajduje. Dodatkowo postrzegamy wtedy barwy jako mniej wyraziste, wyblakłe, pokryte mlecznym filtrem. Co istotne, rozmazany obraz może pojawiać się tylko w jednym oku, podczas gdy drugie oko pracuje prawidłowo. Trzeba zaznaczyć, że większość osób doświadczyła w swoim życiu zamglonego widzenia i nie zawsze jest ono powodem do tego, by myśleć o chorobie oczu, czasami jednak może być objawem, który wymaga podjęcia decyzji o podjęciu leczenia.
Przyczyny zamglonego widzenia
W dzisiejszych czasach wiele osób doświadcza takiego widzenia z powodu długotrwałej pracy przed ekranem komputera, jednak nie powinno ono występować stale. Zmęczenia oczu występującego na skutek wpatrywania się w ekran laptopa nie należy mylić z poważnymi chorobami, które charakteryzują się tym, że nieostre widzenie utrzymuje się także mimo dłuższej przerwy w pracy. Zamglony obraz pojawia się niekiedy u osób z astygmatyzmem, krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub prezbiopią. Warto też wiedzieć, że rozmyte kształty i kontury widzą niekiedy alergicy, zwłaszcza gdy wracają alergie sezonowe, a także osoby cierpiące na migrenę. Możliwą przyczyną takiej niedogodności jest czasami również infekcja oka. W przypadku osób starszych istnieje duże prawdopodobieństwo, że powodem niewyraźnego widzenia jest zaćma, choć choroba ta może pojawić się także w młodszym wieku. Upewnij się, co jest przyczyną przykrych i ograniczających dolegliwości, i sprawdź, czy w Twoich planach powinno znaleźć się usunięcie zaćmy.
Badanie wzroku pod kątem zaćmy
Jeśli niejednokrotnie doświadczyłeś lub doświadczyłaś niewyraźnego widzenia i niepokoi Cię to, że musisz patrzeć na świat za mgłą, koniecznie pomyśl o badaniu wzroku pod kątem zaćmy. Pamiętaj o tym, że bycie alergikiem czy krótkowzroczność nie wyklucza tego, że możesz też mieć zaćmę. Nie obawiaj się wizyty u specjalisty, ale rozważnie wybierz miejsce, w którym zostanie przeprowadzone badanie. Warto postawić na zaufanych lekarzy dysponujących nowoczesnym sprzętem do diagnostyki. Jeśli wybierzesz właściwie, możesz być spokojny lub spokojna o wiarygodną diagnozę i ewentualne przyszłe leczenie. Nie bój się tego, że istnieje ryzyko, że masz zaćmę. Można się jej pozbyć i znów cieszyć się ostrym widzeniem obrazu. Warunkiem jest to, że usunięcie zaćmy zostanie wykonane z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań.