Alkoholizm to zmora dzisiejszych czasów. Choruje coraz większa liczba osób, niestety także bardzo młodych. Uzależnienie od alkoholu rozpoczyna się niewinnie i niezauważenie – lampka wina do obiadu, piwo do wieczornego serialu czy kieliszek wódki na poprawę krążenia. Niestety, takie zachowania prowadzić mogą do uzależnienia od alkoholu etylowego, które jest ciężkim schorzeniem i wymaga leczenia.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała alkoholizm jako chorobę, a więc wymaga ona konsultacji lekarskiej, diagnozy i leczenia. Jej złożoność wymaga zastosowania metod terapeutycznych oraz farmakologicznych. Wśród tych drugich najpopularniejszą metodą jest wszywka alkoholowa Kraków, wspomagająca zachowanie trzeźwości, a tym samym samego leczenia alkoholowego.
Przygotowanie do zabiegu wszycia Esperalu
Uzależnieni, którzy chcą podjąć się leczenia oraz decydują się na wszycie wszywki alkoholowej, powinni przestrzegać zaleceń przed zabiegiem. Jednym z najważniejszych warunków, który musi być spełniony, jest pozostanie w trzeźwości na minimum 24 godziny przed wszyciem wszywki. Jest to konieczne, by zabieg był w pełni bezpieczny, gdyż w przypadku znajdujących się toksyn alkoholowych w ciele, wszywka od razu uruchomi swoje działania, stwarzając zagrożenie zdrowia dla pacjenta.
Kto powinien skorzystać z wszycia Esperalu?
Wiele osób uzależnionych od alkoholu boi się podjąć leczenia z pomocą Esperalu, ze względu na brak rzetelnej wiedzy na jej temat. Z terapii awersyjnej może skorzystać tak naprawdę każdy alkoholik, który chce podjąć się leczenia i lekarz nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Pytanie jednak brzmi: kto powinien podjąć się wszycia wszywki?
W przypadku osób, które wykazują chęć zmiany i poszukują pomocy z alkoholizmem, zalecana jest również wszywka alkoholowa wszywana w gabinecie chirurgicznym. W przypadku osób, które są przymuszane do leczenia na przykład przez swoich bliskich, lecz same nie są przekonane do odwyku, lepiej nie wszywać wszywki. Dlaczego lepiej unikać wszywki w takich przypadkach? Alkoholik, który nie chce zmiany, będzie dalej pił alkohol, a przez to narażał siebie samego na konsekwencje wynikające z działania wszywki.
Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?
Jak wygląda zabieg wszycia wszywki alkoholowej? To pytanie, na które odpowiedzi w sieci szuka coraz większa ilość osób. Wszywka alkoholowa to prosty zabieg chirurgiczny, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie wymaga również pozostania na noc w placówce medycznej na obserwację, więc alkoholik może powrócić do swojego domu, gdzie będzie czuł się bezpieczniej. Sam zabieg polega na nacięciu skóry na pośladku lub w okolicy łopatki pacjenta w celu umieszczenia głęboko pod nią tabletek z aktywnym składnikiem, jakim jest Disulfiram. Po tej czynności lekarz chirurg zakłada szwy oraz opatrunek. W przypadku wyboru przez pacjenta szwów nierozpuszczalnych, konieczne jest umówienie się na wizytę kontrolną oraz zdjęcie szwów.
Jak widać powyżej, zabieg wszycia wszywki alkoholowej nie jest skomplikowany, a przeprowadzony przez doświadczonego lekarza, jest również w pełni bezpieczny i skuteczny.
Objawy połączenia Esperalu z alkoholem
Po zabiegu wszycia wszywki alkoholowej obowiązuje całkowita abstynencja. Jej złamanie, wiąże się z wystąpieniem nieprzyjemnych objawów psychosomatycznych, do których zaliczyć można przede wszystkim:
- silne bóle oraz zawroty głowy;
- bóle brzucha, wymioty oraz nudności;
- przyspieszone tętno oraz bicie serca;
- nadmierne pocenie się, uderzenia gorąca i zaczerwienienie twarzy;
- duszności;
- uczucie lęku i niepokoju;
- ogólny spadek nastroju i kondycji fizycznej.
Wszystkie powyższe objawy to skutek działania Disulfiramu w ciele pacjenta. Będą one pojawiać się za każdym razem po spożyciu alkoholu, również tego w postaci syropów na kaszel czy płynów do płukania ust. Wszywka działa od 8 do 12 miesięcy, a objawy wymienione powyżej pojawiają się już po 10-15 minutach od spożycia etanolu i dotyczą niewielkiej jego ilości. Przy spożyciu dużej ilości alkoholu może dojść do uszkodzeń wątroby, nerek, zawału serca, ślepoty, utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci osoby uzależnionej.
Zabieg wszycia Esperalu – czy jest skuteczny?
Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to metoda, która stosowana jest już od kilkudziesięciu lat, a jej popularność nie słabnie. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to bardzo skuteczna pomoc w walce z alkoholizmem. Wszywka alkoholowa wspiera zachowanie trzeźwości w trakcie leczenia alkoholowego. Nie zmniejsza głodu alkoholowego, jednak jej działanie powoduje, że alkoholik zaczyna z początku unikać alkoholu, by później przyzwyczaić się do życia w trzeźwości i zacząć dostrzegać plusy takiego postępowania. Wszywka podparta odpowiednią motywacją to naprawdę bardzo dobry sposób na wspomaganie leczenia alkoholowego.
Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu
Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu wszycia wszywki alkoholowej jest brak chęci do zabiegu ze strony osoby uzależnionej. Gdy alkoholik nie czuje, że chce się leczyć, lub co gorsza nie przyznaje się do problemu z piciem, nie ma sensu namawiać go do zabiegu, gdyż nie będzie on skuteczny. Jeśli jednak alkoholik chce podjąć się leczenia, musi w pierwszej kolejności zgłosić się na wizytę kwalifikującej. Na wizycie lekarz przeprowadza wywiad medyczny, w trakcie którego sprawdza, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu. Najczęściej występującymi przeciwwskazaniami do zabiegu wszycia wszywki alkoholowej są:
- cukrzyca oraz padaczka;
- niedoczynność tarczycy;
- choroby układu krążeniowego, nerek oraz wątroby;
- problemy z sercem;
- przyjmowanie niektórych leków;
- aktywne nowotwory;
- okres ciąży oraz karmienia piersią.
Zalecenia dla każdego Pacjenta po wszyciu Esperalu
Od razu po zakończeniu zabiegu wszycia wszywki alkoholowej, alkoholika obowiązuje bezwzględna abstynencja. Zaleca się również kilka dni odpoczynku po zabiegu, a także szczególne dbanie o higienę do czasu zagojenia się rany.
Abstynencja w trakcie terapii awersyjnej obejmuje nie tylko zakaz spożywania alkoholu takiego jak piwo, wódka czy wino, ale również poniższych produktów:
- słodycze oraz wypieki zawierające alkohol;
- piwo bezalkoholowe;
- leki zawierające w swoim składzie alkohol, na przykład syrop na kaszel;
- płyny do higieny jamy ustnej z alkoholem;
- ocet, również przetwory, które znajdują się w zalewie octowej;
- perfumy, płyny po goleniu na bazie alkoholu.
Rekonwalescencja po zabiegu
W trakcie rekonwalescencji po wszyciu wszywki alkoholowej należy przede wszystkim dbać o odpowiednią higienę. Wszywka to zabieg, po którym bardzo rzadko występują jakiekolwiek powikłania, a jeśli już się pojawiają, spowodowane są najczęściej nieprawidłowym dbaniem o ranę. Należy często zmieniać opatrunki oraz unikać długich kąpieli, sauny czy basenu. Do czasu zagojenia się rany najlepiej nie brać długich kąpieli, a także korzystać z łagodzących kosmetyków. Kilka najbliższych dni po zabiegu najlepiej spędzić w domu, unikając ciężkiego wysiłku fizycznego.