Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogNa co zwracać uwagę podczas wyboru OC i AC?

Na co zwracać uwagę podczas wyboru OC i AC?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Będąc właścicielem samochodu, masz obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Jest to podstawa, jednak warto ją dodatkowo rozszerzyć o inną polisę, czyli AC. Autocasco chroni w przypadku takich zdarzeń jak kradzież, uszkodzenia lub zniszczenia samochodu na wypadek działania sił natury. OC i AC warto kupić razem, by oszczędzić. Na co zwracać uwagę, wybierając taki pakiet ubezpieczeń? Sprawdźmy!

oc bez podawania danych

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest niezbędne?

Polisa OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Musi je wykupić każdy właściciel pojazdu, który jest zarejestrowany w Polsce. Ochroni Cię ono, jako sprawcę ewentualnego wypadku lub kolizji, przed kosztami naprawy samochodu osoby poszkodowanej. Pokryje też szkody leczenia kierowcy oraz pasażerów. Brak OC skutkuje wysokimi karami, które aktualnie wynoszą:

  • przerwa do 3 dni – 1400 zł,
  • przerwa od 4 do 14 dni – 3600 zł,
  • przerwa powyżej 14 dni – 7200 zł.

AC to z kolei ubezpieczenie w pełni dobrowolne, które jest dodatkowym zabezpieczeniem. Można je kupić taniej w pakiecie z OC. Jeśli interesują Cię ceny różnych ubezpieczycieli, tu

zobacz w kalkulatorze ubezpieczenia OC bez podawania danych, jak aktualnie się kształtują.

Czym kierować się kupując pakiet OC + AC?

Wybierając ubezpieczenie OC, możesz kierować się najniższą jego ceną, gdyż zakres ochrony będzie dokładnie taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wynika to z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Cena OC w zależności od wybranego ubezpieczyciela może się diametralnie różnić, nawet o kilkaset złotych.

Przy wyborze AC nie warto sugerować się tylko jego ceną. Dobrze też sprawdzić takie kwestie, jak:

  • Udział własny – kwota, którą trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni w przypadku ewentualnej naprawy auta. Może ona być wyrażona w procentach lub konkretnej kwocie. Np. jeśli udział własny wynosi 600 zł, tyle właśnie będziesz musiał zapłacić za daną szkodę. Resztę pokryje ubezpieczyciel z Twojego ubezpieczenia AC.
  • Franszyza integralna – kwota, od której to ubezpieczyciel będzie odpowiadać za szkodę. Jeśli wynosi np. 500 zł, to odszkodowanie zostanie wypłacone tylko wtedy, wartość szkody przekroczy tę kwotę. W przypadku niższej, za naprawę musisz zapłacić samodzielnie.
  • Amortyzacja części – ubezpieczyciel może też uzależniać wysokość odszkodowania od zużycia części. Jeśli którąś z nich musisz wymienić, towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględni jej stopień zużycia, a nie cenę nowego elementu.
  • Rodzaj części, jakie stosowane są podczas likwidacji szkody – do wyboru masz oryginalne lub zamienniki. Jeśli wybierzesz drugi wariant, AC będzie nieco tańsze.
  • Autoryzowana Stacja Obsługi, warsztat partnerski lub kosztorys – będzie to miało znaczenie w kwestii otrzymania odszkodowania – bezpośrednio na konto (kosztorys) lub likwidacja bezgotówkowa w warsztacie.
  • Stała suma ubezpieczenia – przy wyliczaniu wysokości odszkodowania, brana jest pod uwagę wartość pojazdu w dniu powstania szkody. Kupując AC ze stałą sumą ubezpieczenia, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę wartość auta w dniu zawarcia umowy.

Co ma wpływ na cenę pakietu OC i AC?

Na ostateczną cenę OC oraz AC wpływ ma sporo czynników. Do wyliczenia składki brany jest pod uwagę sam kierowca, czyli jego wiek, doświadczenie w prowadzeniu pojazdami, jak długo posiada prawo jazdy, a także historia szkodowości. Istotne jest także miejsce zamieszkania i stan cywilny. Warto wiedzieć, że im większe doświadczenie kierowcy, tym składka będzie niższa. Z kolei młode osoby, które dopiero co zdały prawo jazdy, będą musiały zapłacić więcej, gdyż znajdują się w grupie większego ryzyka dla towarzystw ubezpieczeniowych.

Oprócz kierowcy znaczenie ma także samochód. Na wysokość ubezpieczenia OC i AC wpływa jego marka, model, rocznik, a także pojemność silnika i przebieg. Duże znaczenie ma też wartość – im droższe auto, tym wyższa będzie cena polisy.

Czy można dokupić AC później?

Ubezpieczenie AC można dokupić do obowiązującej umowy OC. Jest to w końcu dobrowolna ochrona pojazdu, która nie jest narzucona przez ustawę. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciele mogą stosować pewne ograniczenia w tej kwestii, np. oferować możliwość dokupienia AC tylko, jeśli masz aktualne OC w tym samym towarzystwie. Do tego dokupienie autocasco później będzie skutkować jego wyższą ceną.

Dodatkowe ubezpieczenia, które można kupić w pakiecie z OC

Zastanawiasz się nad dodatkowymi ubezpieczeniami, które zapewnią Ci kompleksową ochronę auta? Możesz zdecydować się na dodanie do OC nie tylko autocasco, ale też np. assistance. W jej ramach kierowca może liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego w razie najróżniejszych nieprzewidzianych sytuacji na drodze, związanych z awarią auta. Assistance działa też za granicą. W tym artykule możesz przeczytać więcej w tej kwestii:

https://najtaniejuagenta.pl/assistance-drogowe-z-holowaniem-auta-za-granica/.

Do tego warto dodać też ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ochroni kierowcę i pasażerów w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zadziała nie tylko w trakcie jazdy, ale też podczas postoju i wysiadania oraz wsiadania do auta.

 

Tekst/materiał sponsorowany

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!