Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogWyciskarki wolnoobrotowe – co warto o nich wiedzieć?

Wyciskarki wolnoobrotowe – co warto o nich wiedzieć?

Kategorie:
Artykuły partnerów

O zaletach spożywania świeżych owoców i warzyw wiadomo nie od dziś. Problem w tym, że często brakuje nam na to czasu, a jeśli już nawet go znajdziemy to spożywamy ich za mało. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest picie zdrowych soków. Niestety te dostępne w sklepach są różnej jakości. Chcąc mieć pewność, co spożywamy, warto pić świeże i zdrowe soki z warzyw i owoców, ale robione w domu przy wsparciu np. wyciskarki. W poniższym artykule przybliżymy, czym są wyciskarki wolnoobrotowe, jakie mają zalety, jak wybrać najlepszą dla siebie i czy muszą być one drogie? Chcesz prowadzić zdrowy tryb życia? Zapraszamy do lektury.

wyciskarka wolnoobrotowa

Czym są wyciskarki do soków?

Wyciskarki do soków to urządzenia, które pozwalają na samodzielne przygotowywanie świeżych i odżywczych soków z warzyw, owoców, ziół. Wyróżniamy dwa główne rodzaje wyciskarek: sokowirówki i wyciskarki wolnoobrotowe.

Sokowirówki działają na zasadzie wirującego noża, który rozdrabnia produkty na drobne kawałki i oddziela sok od miąższu. Sokowirówki są szybkie i tanie, ale mają też kilka wad. Przede wszystkim są głośne. Poza tym nie radzą sobie najlepiej z twardymi warzywami. I co równie ważne, są dość trudne do czyszczenia.

Wyciskarki wolnoobrotowe natomiast działają na zasadzie ślimaka, który powoli i delikatnie ściska produkty i wyciska z nich sok. Wyciskarki do soków są ciche i energooszczędne, a przede wszystkim pozwalają na zachowanie większej ilości składników odżywczych w soku. Dużo lepiej radzą sobie również z obróbką twardych warzyw i owoców. Ich główną wadą jest wyższa cena i dłuższy czas wyciskania.

Wyciskarka wolnoobrotowa pozwala zachować składniki odżywcze warzyw i owoców

Jedną z największych zalet wyciskarek wolnoobrotowych jest to, że pozwalają one na zachowanie większej ilości składników odżywczych w soku niż sokowirówki. Dzieje się tak dlatego, że proces wyciskania jest wolniejszy i delikatniejszy. W ten sposób zachowujemy cenne witaminy i inne składniki odżywcze, które mogłyby zostać utracone pod wpływem ciepła, tlenu. Wyciskane soki mają również lepszy smak i kolor niż te z sokowirówek.

Wyciskarki wolnoobrotowe poziome czy pionowe – czym się różnią?

W sklepach, w których możemy zakupić sprzęt AGD, spotkamy dwa podstawowe typy wyciskarek: pionowe i poziome. Czym się różnią?

Pionowe wyciskarki zajmują mniej miejsca na blacie kuchennym. Są też z reguły szybsze i wydajniejsze w wyciskaniu soków z warzyw i owoców, ponieważ mają większą moc i prędkość ślimaka. Poza tym mają duży otwór wsadowy, który pozwala na wkładanie całych owoców bez ich krojenia. Atutem przemawiającym na ich korzyść są funkcje dodatkowe: blokada kapania, funkcja reverse czy automatyczne czyszczenie.

Wyciskarki poziome mają kształt zbliżony do maszynek do mięsa i zajmują więcej miejsca na blacie kuchennym. Do ich zalet możemy zaliczyć to, że są uniwersalne i nadają się do wyciskania nie tylko warzyw i owoców, ale także liści, ziół, kiełków, orzechów i nasion. Poza tym są łatwe w czyszczeniu, ponieważ mają mniej części i można je spłukać bieżącą wodą.

Czym się kierować podczas wyboru wyciskarki?

Chcąc kupić wyciskarkę wolnoobrotową należy brać pod uwagę szereg czynników, które wpłyną na jakość i komfort jej użytkowania. Oto kilka z nich:

– moc i prędkość ślimaka – im większa moc i prędkość ślimaka, tym szybciej i lepiej zostanie wyciśnięty sok,
– otwór wsadowy – im jest on większy, tym mniej czasu spędzimy na krojeniu warzyw i owoców. Największy otwór wsadowy może mieć średnicę nawet 8 cm, co pozwala na wkładanie całych jabłek, gruszek.
– pojemność pojemnika na sok i miąższ – im większa pojemność pojemnika na sok i miąższ, tym więcej soku możesz przygotować za jednym razem,
– materiał wykonania – najlepiej wybierać wyciskarki wykonane z tworzyw wolnych od BPA (bisfenolu A) oraz ze stali nierdzewnej.

Czy wolnoobrotowa wyciskarka musi być droga?

Wolnoobrotowa wyciskarka to inwestycja na długie lata, która zapewni nam stały dostęp do świeżych soków. Jej zakup jest doskonałym pomysłem, szczególnie gdy mamy małe dziecko i chcemy, żeby od pierwszych miesięcy życia mogło czerpać z bogactwa witamin owoców i warzyw. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba wydawać fortuny na taki sprzęt. Na rynku znajdziemy wiele modeli w różnych przedziałach cenowych, które spełnią swoją podstawową funkcję. Z całą pewnością warto sięgać po produkty znanych marek. Mamy wówczas pewność, że sprzęt posłuży przez lata. Dobrym pomysłem jest szukanie promocji. Bywa, iż wraz z pojawieniem się na rynku nowej serii produktów, poprzednie są przeceniane nawet 30%. To doskonały moment na zakupy.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst ułatwi nieco podjęcie decyzji o zakupie wyciskarki z myślą o zdrowiu własnym i naszych najbliższych.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!