Wyroby medyczne pomocne w higienie wkłuć dożylnych
Właściwa higiena podczas wkłuć dożylnych zapewnia bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu. Znaczenie ma nie tylko zastosowanie odpowiednich środków do odkażania ran i dezynfekcji skóry, lecz także wybór odpowiedniego rodzaju wenflonu do wlewu konkretnych leków. Dlaczego przestrzeganie rygorystycznych procedur związanych z wykonaniem wkłucia jest tak ważne? Jak dobrać odpowiedni rozmiar wenflonu i preparatu do odkażania? Wyjaśniamy.
Dlaczego odkażanie wkłuć dożylnych jest takie ważne?
Dezynfekcja wkłuć dożylnych jest bardzo ważna ze względu na ryzyko infekcji, które mogą prowadzić do poważnych komplikacji i zakażeń, w tym do rozwoju sepsy. Odkażanie zapobiega przede wszystkim przenoszeniu drobnoustrojów z powierzchni skóry do wnętrza organizmu. Ponadto prawidłowa dezynfekcja skóry, ran i narzędzi medycznych minimalizuje ryzyko zapalenia żył, zapewniając bezpieczne i skuteczne podanie leków i płynów dożylnie.
Zasady higieny podczas wykonywania wkłuć dożylnych
Przed wykonaniem wkłucia do żyły pacjenta należy dokładnie umyć ręce, aby pozbyć się potencjalnych drobnoustrojów z ich powierzchni. Zaleca się także stosowanie rękawiczek jednorazowych, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi ze skórą oraz jej ewentualnym zanieczyszczeniom. Warto zadbać także o odpowiednie przygotowanie narzędzi medycznych. Igły, strzykawki, wenflony i inne akcesoria powinny zostać otwarte bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu, co zapobiega ich zanieczyszczeniu.
Po wybraniu miejsca do wkłucia jest konieczne staranne oczyszczenie skóry za pomocą środka dezynfekującego. To pozwoli zminimalizować ryzyko infekcji. Po zakończeniu odkażania należy zadbać o utrzymanie sterylności w otoczeniu pacjenta oraz unikać dotykania miejsca wkłucia. Warto skorzystać także ze środków do odkażania ran, które są wymagane przy zmianie opatrunku lub w razie pojawienia się wysięków albo innych komplikacji.
Wybór odpowiedniego środka do odkażania
Wybierając odpowiedni środek do odkażania ran, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym jego działanie i możliwe zastosowania. Niektóre preparaty są przeznaczone do stosowania na konkretnych obszarach ciała lub do określonych rodzajów ran. Na przykład, płyn do dezynfekcji ran po operacji z oktenidyną może być stosowany na różnych obszarach, w tym na błonach śluzowych. Jest to środek bezalkoholowy, który zaleca się pacjentom z wrażliwą skórą.
Ważne jest, aby wybrać produkt, który ma działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Im większa jego skuteczność, tym mniejsze ryzyko zakażeń rany i organizmu. Ponadto warto zwrócić uwagę czy preparat jest przeznaczony do dezynfekcji ran po operacji, oczyszczania skóry przed zabiegami niechirurgicznymi czy do dezynfekcji jamy ustnej. Dobrze wybrać też odpowiednią pojemność opakowania, uwzględniając częstotliwość i liczbę planowanych zabiegów oraz potrzeby placówki medycznej.
Rodzaje wenflonów. Czy ich kolor ma znaczenie?
Higiena wkłuć dożylnych polega także na wyborze odpowiedniego rodzaju narzędzi medycznych w tym wenflonów, które składają się z:
- igły usuwanej zaraz po wprowadzeniu do żyły,
- cewnika, czyli plastikowej rurki umieszczonej w żyle na czas wlewów,
- skrzydełek stabilizujących,
- korka,
- zastawki,
- nasadki.
Poszczególne kolory wenflonów oznaczają ich rozmiary. Najmniejszy ma kolor fioletowy. Wenflony stosowane w pediatrii i neonatologii są zazwyczaj żółte. Niebieskie są przeznaczone dla pacjentów z obszarów geriatrii i onkologii. Różowe wykorzystuje się podczas infuzji dożylnych i płynoterapii. Natomiast wenflonów zielonych używa się do resuscytacji płynowej i transfuzji krwi. Wenflony o dużych rozmiarach są oznaczone kolorami białym i szarym. Mają zastosowanie podobne do zielonych. Największy przepływ mają wenflony pomarańczowe i czerwone.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar wenflonu?
Skuteczne i bezpieczne podawanie płynów i leków dożylnie wymaga dobrania odpowiedniego rozmiaru wenflonu. Aby zrobić to właściwie, należy:
- ocenić stan naczyń krwionośnych pacjenta,
- wziąć pod uwagę wiek i stan zdrowia chorego,
- kierować się rodzajem i ilością płynów, które mają zostać podane.
Dobierając rozmiar wenflonu, należy też ocenić kondycję naczyń krwionośnych, ich elastyczność i łatwość dostępu. W przypadku tych delikatnych lub osłabionych lekarz może zdecydować się na mniejszy wenflon, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia naczyń.
Dzieci i osoby starsze mogą wymagać zastosowania mniejszych rozmiarów wenflonu ze względu na delikatność i mniejszą objętość krwi. Większe rozmiary tych akcesoriów są natomiast przeznaczone dla pacjentów z nadwagą lub obniżoną elastycznością naczyń krwionośnych. Większy wenflon może być także potrzebny, gdy jest konieczne szybkie podanie dużej ilości płynów. W innej sytuacji wystarczające będzie użycie wenflonu o mniejszym przepływie. Ważne jest również, aby unikać nadmiernie dużych rozmiarów wenflonów. Mogą one zwiększać ryzyko powikłań, takich jak zakrzepy lub uszkodzenia naczyń krwionośnych.