Niezależnie od tego, czy chodzi o wysłanie prezentu dla bliskich, czy realizację zamówienia dla klienta, terminowość doręczenia ma bardzo duże znaczenie. W świecie logistyki zrozumienie, co wpływa na czas dostawy i jakie są możliwości jej przyspieszenia, pozwala zaoszczędzić nerwów, a tym samym daje możliwość skupienia się na innych obowiązkach.
Dlaczego warto znać terminy doręczenia przesyłek?
Znajomość przedziałów czasowych, w jakich dany kurier deklaruje dostawę przesyłki, jest bardzo pomocna, gdyż wiedza ta:
- Umożliwia lepsze planowanie – znajomość terminów dostawy pozwala efektywnie zaplanować wysyłkę oraz odbiór paczek.
- Daje gwarancję terminowości – w przypadku ważnych przesyłek, takich jak dokumenty, wiedza o czasie doręczenia minimalizuje ryzyko opóźnień.
- Pozwala budować zaufanie klientów – dla firm terminowa dostawa zamówień to klucz do zadowolenia klientów i pozytywnej reputacji.
- Redukuje stres – wiedząc, kiedy dokładnie przesyłka dotrze na miejsce, można poczuć się spokojniej.
Oprócz terminów dostaw (które można porównać dzięki takim narzędziom, jak porównywarka usług kurierskich epaka.pl) warto również poznać czynniki, które wpływają na czas doręczenia.
Czynniki wpływające na czas doręczenia paczki
Wysyłając paczkę, zależy nam, aby dotarła ona do adresata w jak najkrótszym czasie. Jednak termin doręczenia uzależniony jest od wielu aspektów, które mogą wydłużyć cały proces logistyczny.
Odległość i lokalizacja odbiorcy
Im dłuższa droga paczki, tym więcej czasu zajmuje jej transport. Równie oczywiste jest to, że przesyłki krajowe docierają szybciej niż międzynarodowe. Dodatkowo, jeśli paczka ma trafić do trudno dostępnych miejsc, takich jak tereny górskie czy wyspy, czas doręczenia może się jeszcze wydłużyć.
Rodzaj przesyłki i wybrana usługa kurierska
Standardowe przesyłki kurierskie mają dłuższy czas doręczenia niż opcje ekspresowe. Wybór usługi szybszego transportu pozwala skrócić czas dostawy, ale wiąże się z wyższymi kosztami. Ważną rolę odgrywa również specyfika paczki – przesyłki niestandardowe, np. wielkogabarytowe, mogą wymagać więcej czasu na dostarczenie do odbiorcy.
Warunki pogodowe i okres w roku
Trudne warunki atmosferyczne, takie jak śnieżyce, gwałtowne ulewy powodujące podtopienia dróg, mogą opóźnić proces dostawy. Podobnie okresy wzmożonego ruchu w logistyce kurierskiej, np. podczas listopadowych wyprzedaży (Black Week), mogą wpłynąć na wydłużenie terminów doręczeń.
Terminy doręczenia u popularnych przewoźników
Każda firma kurierska ma swoje standardy dotyczące czasu realizacji dostaw, które zależą od rodzaju usługi oraz trasy przesyłki.
Jakie są terminy dostaw deklarowane przez najpopularniejszych kurierów obecnych na polskim rynku?
Czas dostawy u kuriera DHL
Firma DHL standardowo na terenie kraju dostarcza paczki o wadze do 31,5 kg w następnym dniu roboczym po dniu nadania, natomiast czas doręczenia paczki, której waga przekracza 31,5 kg, wynosi 2 dni robocze.
Przewoźnik oferuje również usługi dostaw ekspresowych (są one dostępne dla wybranych lokalizacji) do określonych godzin następnego dnia roboczego: 9:00, 10:00, 10:30, 12:00, a także doręczenia w sobotę.
Dostawa przesyłki międzynarodowej przez DHL średnio trwa od 2 do 12 dni roboczych, w zależności od lokalizacji.
Czas dostawy u kuriera DPD
W przypadku kuriera DPD przewidywany termin doręczenia przesyłki krajowej to zazwyczaj 24 godziny od momentu nadania.
Jak jest z opcjami ekspresowej dostawy? DPD umożliwia doręczenia do konkretnych godzin następnego dnia roboczego po nadaniu: 9:30 oraz 12:00. Dostępna jest też usługa dostaw w soboty.
Przesyłki międzynarodowe wysyłane tym przewoźnikiem trafiają w ręce odbiorców w przeciągu 2-5 dni roboczych na terenie Unii Europejskiej i 4-14 dni, jeśli chodzi o państwa z reszty świata.
Czas dostawy u kuriera InPost
Firma InPost deklaruje dostawę paczek na terenie kraju w ciągu 1-2 dni roboczych (licząc od momentu nadania).
Za dodatkową opłatą można skorzystać z doręczeń ekspresowych: do 10:00, 12:00, 17:00 dnia następnego po dniu nadania, a także z dostawy w dni weekendowe.
Droga przesyłek międzynarodowych u tego przewoźnika trwa od 3 do 5 dni roboczych, w zależności od kraju docelowego.
Kurier FedEx: czas dostawy
Standardowo na terenie kraju paczki wysyłane firmą FedEx docierają do odbiorców do końca następnego dnia roboczego po dniu nadania.
Można skorzystać z opcji przyspieszonych dostaw do godziny 9:00/10:00 lub do 12:00. Kurier FedEx na terenie Polski oferuje również doręczenia w soboty dla wybranych kodów pocztowych.
Czas oczekiwania na przesyłki międzynarodowe wynosi od 1 do 10 dni – dokładny termin dostawy uzależniony jest od wagi przesyłki, lokalizacji miejsca doręczenia, a także wybranej usługi.
Kurier UPS: czas dostawy
Przewoźnik UPS deklaruje dostarczenie przesyłek krajowych (usługa standardowa) w ciągu jednego dnia roboczego od daty nadania.
Dostępne są także opcje ekspresowej dostawy do godziny 9:00, 10:30, 12:00 następnego dnia roboczego po dniu nadania. UPS dostarcza kwalifikujące się do tego paczki również w sobotę.
Jak wyglądają terminy dostaw międzynarodowych? Przesyłki wysyłane za pośrednictwem UPS docierają do odbiorcy za granicą w ciągu 1-12 dni roboczych, w zależności od kraju dostawy, a także wybranej opcji wysyłkowej.
Kurier GLS: czas dostawy
Według deklaracji kuriera GLS na obszarze kraju przesyłki docierają do adresatów zazwyczaj w ciągu 24 godzin od nadania.
Istnieją również opcje dostawy ekspresowej, które zapewniają doręczenie paczek do godziny 10:00 lub 12:00 następnego dnia roboczego. Przesyłka może również zostać dostarczona w sobotę, gdy nadawca wykupi taką usługę.
Jeśli chodzi o dostawy międzynarodowe, to przeciętny czas oczekiwania na nie wynosi od 48 do 96 godzin na terenie Unii Europejskiej. W przypadku nadań do krajów spoza UE czas dostarczenia może być dłuższy.
Jak zaplanować wysyłkę, aby paczka dotarła na czas?
Sposobem na to, by uniknąć rozczarowań związanych z opóźnieniem dostawy paczek, jest odpowiednie zaplanowanie całego procesu wysyłkowego.
- Prawidłowe przygotowanie paczki – aby uniknąć opóźnień w doręczeniu, paczka powinna być odpowiednio zapakowana: opakowanie z grubego kartonu, właściwa ilość wypełniaczy, etykieta umieszczona w widocznym miejscu – to najistotniejsze kwestie przy zabezpieczeniu przesyłki.
- Optymalny moment na nadanie przesyłki – staraj się nadawać paczki rano, wtedy są one szybciej przekazywane do sortowni, skąd wyruszają w dalszą drogę. W okresie świątecznym zawsze wysyłaj przesyłki z wyprzedzeniem, aby uniknąć obsunięć czasowych spowodowanych przeciążeniem firm kurierskich.
- Wybór ekspresowej dostawy – kiedy czas jest najważniejszy, warto skorzystać z opcji ekspresowej dostawy. Większość firm kurierskich w swojej ofercie ma taką usługę.
Planowanie wysyłki z uwzględnieniem tych elementów pozwala zminimalizować ryzyko opóźnień i zapewnić terminowe doręczenie paczki – zarówno w kraju, jak i za granicą.
Szybko nadaj i monitoruj przesyłkę z epaka.pl
Platforma epaka.pl to miejsce, w którym możesz błyskawicznie nadać przesyłkę, wybierając spośród najkorzystniejszych ofert kurierskich.
Już po nadaniu przesyłki, kiedy kurier ją odbierze spod adresu albo z jednego z ponad 350 punktów stacjonarnych, możesz w łatwy sposób kontrolować czas jej dostawy, używając opcji monitorowania w czasie rzeczywistym.
Porównaj oferty kurierskie z najszybszym czasem dostawy
Dzięki epaka.pl wybór kuriera, który dostarczy przesyłkę najszybciej, przestaje być zagwozdką!
Wystarczy skorzystać z przejrzystego formularza, podając niezbędne dane adresowe i parametry paczki. Następnie należy wybrać ofertę, która odpowiada wszystkim wymaganiom, przede wszystkim tym związanym z czasem dostawy. Ewentualnie w kolejnym kroku można skorzystać z opcji przyspieszonego dostarczenia, do konkretnej godziny, która jest oferowana przez wybranych przewoźników.
Miej rękę na pulsie i śledź drogę paczki
Po nadaniu przesyłki w epaka.pl otrzymasz numer śledzenia, dzięki któremu możesz monitorować jej drogę w czasie rzeczywistym – wchodząc w odpowiednią zakładkę na stronie albo odpalając aplikację mobilną epaka.pl.
Bez względu na to, czy przesyłka jest w kraju, czy za granicą, masz dostęp do pełnych informacji o jej statusie. To rozwiązanie daje spokój ducha i poczucie pewności, że paczka dotrze bezpiecznie do adresata.