Strona głównaBlogWysoki cholesterol a stres

Wysoki cholesterol a stres

Autor:
Opublikowano:17.10.2022
Kategorie:
Artykuły partnerów

Długotrwały stres ma wyniszczający wpływ na organizm. Nie tylko obniża odporność i sprzyja rozwojowi wielu chorób, ale też przyczynia się do wzrostu cholesterolu we krwi, co natomiast jest przyczyną miażdżycy. Jednocześnie stres obniża stężenie frakcji HDL, czyli dobrego cholesterolu, który m.in. zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Jak stres wpływa na wzrost cholesterolu?

cholesterol a stres

Jaka jest zależność między wysokim cholesterolem a stresem? Wpływ stresu na wzrost stężenia złego cholesterolu we krwi był przedmiotem wielu badań. Na University College w Londynie w 2005 roku dokonano przełomowego odkrycia, a wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Health Psychology, wydanym w tym samym roku. Do podobnym wniosków doszli również naukowcy, prowadzący badanie w Instytucie Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi. Oba eksperymenty udowodniły, że u osób wykonujących stresujące zadania wzrasta znacznie poziom cholesterolu we krwi. Jak do tego dochodzi? W wyniku stresu w warstwie pasmowatej i siatkowatej kory nadnerczy produkowane są kortykosteroidy, czyli hormony steroidowe, mające wpływ m.in. na przemianę tłuszczów. W przypadku długotrwałego lub silnego napięcia nerwowego poziom hormonów znacznie wzrasta, a obciążony nimi organizm ma trudność ze sprawnym usunięciem cholesterolu. Dodatkowo osoby prowadzące siedzący tryb życia i otyłe narażone są na rozwój stanów zapalnych w organizmie, a te w połączeniu z LDL sprzyjają rozwojowi chorób układu krwionośnego.

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi

Czy podwyższony poziom cholesterolu we krwi zawsze jest powodem do niepokoju? Zależy, z jakim cholesterolem mamy do czynienia – dobrym (HDL) czy złym (LDL). Pierwszy jest niezbędny w profilaktyce chorób układu sercowo-krwionośnego. Cholesterol HDL chroni naczynia krwionośne przed złogami złego cholesterolu i zapobiega rozwojowi miażdżycy. Zupełnie odwrotne działanie ma cholesterol LDL, który prowadzi do zaburzeń metabolicznych, odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, przyczyniając się do zwężania ich światła, co bezpośrednio jest przyczyną chorób serca i miażdżycy. Wpływ na wzrost stężenia złego cholesterolu ma wiele czynników, m.in.: otyłość, cukrzyca, ukończony 50 rok życia, przypadki hipercholesterolemii w rodzinie, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, a także stres.

Normy cholesterolu

Norma cholesterolu całkowitego wynosi do 200 mg/dl. Norma HDL wynosi >40 mg/dl, natomiast dla LDL nie powinna przekraczać 115 mg/dl. Stężenie trójglicerydów powinno mieć wartość do 150 mg/dl.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł