Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogWziernikowanie dna oka (oftalmoskopia) – sprawdzona metoda diagnostyki chorób oczu

Wziernikowanie dna oka (oftalmoskopia) – sprawdzona metoda diagnostyki chorób oczu

Kategorie:
Artykuły partnerów

Wziernikowanie dna oka znane również jako oftalmoskopia, jest badaniem oka, które pozwala na wizualizację wnętrza gałki ocznej. Badanie pozwala ocenić siatkówkę, naczynia krwionośne i nerw wzrokowy. Zwykle wykonuje się podczas rutynowych badań okulistycznych lub w przypadku podejrzenia chorób oczu. Kto powinien poddać się badaniu i przy pomocy jakich narzędzi się je przeprowadza?

Co to jest wziernikowanie dna oka (oftalmoskopia)?

oftalmoskopia

Wziernikowanie dna oka to badanie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie chorób oczu. Daje możliwość wczesnego wykrycia takich chorób oczu jak: zaćma, jaskra, choroba nerwu wzrokowego, czy zwyrodnienie plamki żółtej.

Badanie polega na wizualizacji dna oka, czyli tylnej części gałki ocznej, w której znajdują się naczynia krwionośne, nerw wzrokowy i siatkówka. Przeprowadzane jest w czasie rutynowych badań, ale również w gabinetach optometrystów i okulistów, zawsze, gdy następuje pogorszenie widzenia zgłaszane przez pacjenta.

Rewolucja w badaniach oczu

Oftalmoskopia jest zabiegiem polegającym na wejrzeniu przez źrenicę do wnętrza za pomocą soczewki i skierowanego strumienia jasnego światła, które pozwala ocenić wnętrze gałki ocznej. Urządzenie do badania – oftalmoskop, zostało wynalezione w połowie XIX wieku i zrewolucjonizowało profilaktyczne badania wzroku. Obecnie jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod badania przesiewowego w kierunku schorzeń oczu. Chociaż same urządzenia do badania czasami różnią się między sobą.

W jakim celu wykonuje się wziernikowanie dna oka?

Wziernikowanie dna oka jest rutynowym badaniem diagnostycznym. Umożliwia lekarzom ocenę stanu naczyń krwionośnych, tkanek i nerwów znajdujących się wewnątrz oka. W jakich sytuacjach przeprowadza się to badanie?

Wziernikowanie dna oka jest często wykorzystywane w diagnostyce chorób oczu, pozwala na wczesne wykrycie zmian patologicznych wewnątrz oka. Ponadto, oftalmoskopia jest pomocna w procesie monitorowania postępów chorób oczu i oceny skuteczności leczenia.

Badanie to może być konieczne np. po urazach i wypadkach, aby ocenić stopień uszkodzenia wewnętrznych struktur oka. Również osoby z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy w wieku powyżej 60 lat, powinny mieć przeprowadzane regularne badania oftalmoskopii.

Kiedy się je wykonuje i jakimi metodami?

Wziernikowanie dna oka przeprowadza się w celu zbadania chorób oczu. Wskazaniami do przeprowadzenia wziernikowania może być np. uszkodzenie nerwu wzrokowego, rozdarcie lub odwarstwienie siatkówki. Kolejnym przypadkiem, kiedy lekarz bada dno oka jest podejrzenie jaskry, czyli nadmiernego ciśnienia w oku.

Inne schorzenia, które można zdiagnozować drogą wziernikowania to: zwyrodnienie plamki żółtej lub utrata wzroku w centrum pola widzenia. Ponadto, oftalmoskopia jest skuteczna w wykrywaniu zapalenia siatkówki wywołanego wirusami. Badanie przeprowadza się również w sytuacji, gdy u pacjenta zdiagnozowano czerniaka skórnego, który może rozprzestrzeniać się na oko. Lekarze badają też dno oka u pacjentów cierpiących na nadciśnienie i cukrzycę.

Sposoby wykonywania oftalmoskopii

Oftalmoskopia może być wykonywana na kilka sposobów. Tradycyjna metoda polega na umieszczeniu okularów z lampą przed oczami pacjenta. Lekarz umieszcza czołowe soczewki na oczach pacjenta, aby uzyskać wyraźny obraz wewnątrz oka. Następnie używa źródła światła, aby oświetlić wnętrze oka i spojrzeć na nie za pomocą okularów.

Innym rodzajem badania jest oftalmoskopia bezkontaktowa, która wykorzystuje specjalne narzędzie zwane oftalmoskopem. Używa ono światła do uzyskania obrazu wnętrza oka, ale nie wymaga kontaktu z okiem. Narzędzie jest umieszczone w odległości około 5-10 cm od oka, co pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu wewnątrz gałki ocznej.

Jeszcze jednym rodzajem oftalmoskopii jest metoda cyfrowa. Dzięki niej można uzyskać wysokiej jakości obraz wnętrza oka. Otrzymane obrazy mogą być zapisane i przechowywane w celach diagnostycznych.

Wziernikowanie i korzyści w diagnozie chorób oczu

Oftalmoskopia jest szczególnie przydatna w diagnozowaniu chorób oka, takich jak zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej i choroby tarczy nerwu wzrokowego. Badanie to może być również wykonywane w przypadku wysokiego ciśnienia w gałce ocznej lub jeśli pacjent skarży się na zaburzenia widzenia.

Wziernikowanie dna oka jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym. Może dostarczyć cennych informacji diagnostycznych dla okulistów i pomóc w wykryciu chorób oczu na wczesnym etapie, a to zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Wziernikowanie dna oka w procesie leczenia

Wziernikowanie dna oka jest badaniem, które pozwala na wykrycie schorzeń oczu na wczesnym etapie. Dzięki temu, można odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Może to być odpowiednia higiena wzroku połączona ze wspomaganiem farmakologicznym lub wskazanie do zabiegu operacyjnego. Jeśli konieczna jest operacja, wziernikowanie jest również nieodzowne w procesie rehabilitacji i kontroli pozabiegowej.

Oftalmoskopia jest ważnym narzędziem diagnostycznym. Jest to bezbolesne i szybkie badanie, które może być przeprowadzone przez lekarza okulistę podczas wizyty. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy z oczami, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badanie oftalmoskopowe, aby wykluczyć choroby i zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!