Strona głównaZaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe

Terapia zaburzeń lękowych dla mieszkańców Wołomina ma na celu pomoc w odzyskaniu równowagi psychicznej. Lęk towarzyszy nam każdego dnia i jest zjawiskiem normalnym – do momentu, w którym nie zaczyna paraliżować i dominować nad wszystkimi innymi uczuciami. Okazuje się, że zaburzenia lękowe dotykają dużej grupy osób w stopniu tak silnym, że kwalifikowane są do objawów psychopatologicznych. Na szczęście szybkie rozpoznanie zaburzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia (najczęściej w formie psychoterapii) może pomóc w przywróceniu równowagi. Jeżeli u siebie lub kogoś bliskiego zauważysz objawy, które mogą świadczyć o tym, że rozwija się depresja lękowa – nie czekaj. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę, która potwierdzi lub rozwieje Twoje obawy.

Zaburzenia lękowe – przyczyny

Wspomniane już traumatyczne przeżycia z przeszłości to nie jedyny powód występowania zaburzeń lękowych. Równie często przyczyną jest zły stan zdrowia fizycznego czy przyjmowanie używek i substancji psychoaktywnych.

 

Niektórzy ludzie bardziej niż inni narażeni są na pojawienie się zaburzeń lękowych. To przede wszystkim ci, którzy mają silną potrzebę dążenia do perfekcjonizmu, chcą sprawować nad wszystkim kontrolę, mają niską samoocenę. Jesteśmy zgodni w stwierdzeniu, że zaburzenia lękowe mogą być dziedziczone, dlatego jeżeli w rodzinie występowały podobne problemy to niewykluczone, że dotkną one również Ciebie.

Zaburzenia lękowe – objawy

Początkowo objawy depresji lękowej nie są łatwe w zdiagnozowaniu. Stres, zwłaszcza ten pourazowy odczuwa niemal każdy, kto zetknął się z trudną życiową sytuacją. Rozwód, śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, choroba… jest wiele powodów, które sprawiają, że się boimy. Jeżeli jednak napięcie nie mija, a trwa, a nawet nasila się z czasem, to możemy podejrzewać rozwój zaburzenia lękowego.

 

Objawy zaburzeń lękowych, które powinny zaalarmować o tym, że dzieje się coś niepokojącego to:

  • poczucie zmartwienia, odczuwanie niepokoju przez dłuższy czas,
  • problem z uspokojeniem się po stresującej sytuacji, trudności z zasypianiem,
  • trudności z oddychaniem, dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy układu krążenia,
  • nawracające złe sny, koszmary (również na jawie),
  • ciągłe powracanie do przeszłości i analizowanie sytuacji, która spowodowała stres,
  • odczuwanie lęku tak silnego, że blokuje podejmowanie działań, ogranicza aktywność, sprawia, że chory zamyka się w domu i izoluje od otoczenia.

Wszelkie zmiany w zachowaniu bliskiej osoby, nowe nawyki, tiki, które nie występowały wcześniej, a ich pojawienie się wiąże się z traumatyczną sytuacją, mogą wskazywać na rozwój zaburzenia lękowego.

 

W trakcie leczenia zaburzeń lękowych w naszej poradni psychologicznej w Wołominie, staramy się najpierw zrozumieć problem pacjenta, a następnie wdrożyć odpowiednią terapię.

Zaburzenia lękowe u dzieci – pomoc psychologiczna dla mieszkańców Wołomina i okolic

Nasza poradnia psychologiczna w Wołominie, zajmuje się leczeniem zaburzeń lękowych, także u dzieci. Często problemem są nie tylko stany depresyjne i nerwica u osób dorosłych. Te problemy obecnie dotykają również młodszych pacjentów. Rozpoznajemy i leczymy zaburzenia lękowe u dzieci, stany, które są efektem traumatycznych przeżyć lub wynikają z genetycznych obciążeń młodego człowieka. Objawy schorzenia są podobne jak w przypadku dorosłych, jednak tutaj trzeba być szczególnie czujnym – dziecko, a nawet nastolatek nie zawsze umie czy chce nazywać emocje i uczucia, jakie mu towarzyszą.

 

Dlatego, gdy rodzic zauważy, że jego pociechę paraliżuje lęk przed wejściem do klasy pełnej uczniów czy autobusu, izoluje się od rówieśników, a nawet ma objawy psychosomatyczne (duszności, przyspieszony oddech) nie warto tego bagatelizować. Czasem to wynik zwyczajnej tremy, ale niekiedy wskazanie do odwiedzenia psychologa dziecięcego.

 

 

Najpopularniejsze rodzaje lęków w młodszej grupie pacjentów to:

  • lęki separacyjne – nasilone u młodszych dzieci, z czasem łagodnieją. Spodziewana rozłąka z opiekunem to sytuacja stresowa wywołująca niechęć, płacz, złość, bóle brzucha i głowy oraz szereg innych dolegliwości,
  • ogólne zaburzenia lękowe – dziecko, szczególnie młodsze, zamartwia się różnymi życiowymi sytuacjami. Analizuje, co będzie gdy dostanie złą ocenę, gdy opiekun się na niego pogniewa, a koledzy obrażą. To przyczyna ciągłego napięcia, wyrażającego się również w problemach ze snem i koncentracją,
  • lęk napadowy – ataki paniki są nagłe i bardzo silne, uniemożliwiają wręcz normalne funkcjonowanie w danej sytuacji. Czasem są efektem konkretnego zdarzenia, często pojawiają się jednak bez przyczyny,
  • fobie specyficzne i społeczne – dziecko boi się zjawisk atmosferycznych, widoku krwi, psów, nieznajomych itd.,
  • mutyzm wybiórczy – dziecko odmawia komunikowania werbalnego z nieznajomymi, milczy, gdy jest pytane, zaciska usta, unika kontaktu wzrokowego.

Zaburzenia lękowe u dzieci na pewnych etapach rozwoju są naturalne i świadczą o prawidłowym dojrzewaniu. Jeżeli jednak zaczynają dominować, paraliżować i utrudniać codzienne funkcjonowanie, powinny zostać dokładniej zbadane. Czasem ich powód jest błahy, a czasem tkwi głęboko w psychice dziecka. Powodem może być nadopiekuńczość, wychowywanie w środowisku patologicznym, powielanie wzorców wyniesionych z domu, traumatyczne doświadczenia, brak poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. W naszej poradni psychologicznej w Wołominie, leczymy lęki Waszych pociech poprzez współpracę zarówno z dzieckiem jak i z rodzicem.

Leczenie zaburzeń lękowych u dorosłych – psychoterapia dla mieszkańców Wołomina

Zajmujemy się leczeniem zaburzeń lękowych u dorosłych. Trafiają do nas pacjenci z Wołomina, Kobyłki i okolic, którzy zauważają, że strach czy stany depresyjne zaczynają przejmować kontrolę nad ich życiem. Czasem samodzielne podjęcie decyzji o psychoterapii jest niemożliwe, stąd tak ważne jest obserwowanie bliskich nam osób i reagowanie na wszelkie niepokojące zmiany w ich zachowaniu (szczególnie po przebytych traumach).

 

 

 

 

 

Nerwica – skuteczna psychoterapia

Są różne rodzaje depresji lękowych. Przybliżamy je w kolejnym punkcie. Ważne, aby trafnie rozpoznać problem, który trawi chorego i zaproponować mu najlepszą psychoterapię. Zazwyczaj udaje się zahamować lub całkiem wyleczyć pacjenta, aby odzyskał utraconą radość życia, komfort i pewność siebie.

Nerwica objawy i rodzaje

  • fobia społeczna, czyli strach i niechęć do nawiązywania oraz podtrzymywania relacji z innymi ludźmi. Często wynikają one z bardzo niskiego poczucia własnej wartości, kompleksów oraz przykrych doświadczeń z przeszłości (np. odrzucenie, wyśmianie na forum publicznym). Fobie mogą dotyczyć też lęku przed konkretnymi gatunkami zwierząt, dentystą, zanieczyszczeniami, piorunami, a nawet ciemnością,
  • napady lękowe, czyli panika – bardzo silny lęk, który pojawia się nagle i skutkuje dusznościami, zawrotami głowy, bólem w klatce piersiowej. Chory czuje się źle, a świat wokół niego przestaje być realny,
  • nerwica lękowa – odczuwanie przewlekłego, uporczywego lęku, który zawsze tli się pod powierzchnią, sprawia, że człowiek czuje się przytłoczony, zestresowany, w stanie gotowości na „wybuch”,
  • zaburzenia depresyjno-lękowe – kiedy lękom i napadom strachu towarzyszy pogorszone samopoczucie,
  • nerwica natręctw – zaburzenia obsesyjno-kompulsywne są wyjątkowo męczącym rodzajem dysfunkcji. Pacjent boryka się z przykrymi, natrętnymi myślami, które nie dają mu spokoju i zmuszają do podejmowania takich, a nie innych działań (nie zawsze zgodnych z jego faktycznymi intencjami),
    zaburzenia dysocjacyjne – amnezja, fuga i inne zaburzenia, które sprawiają, że pacjent traci kontrolę nad swoim zachowaniem, ciałem, zapomina wydarzenia, nie ma władzy nad własnym ciałem.

Zaburzenia lękowe u dzieci i dorosłych to poważne problemy utrudniające normalne codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby podejść do nich z zaangażowaniem i kiedy rozmowa czy wsparcie bliskich nie wystarczają, zasięgnąć porady psychologa. Leczeniem stanów lękowych w naszym gabinecie psychologicznym Spokój w Głowie w Wołominie, zajmują się wykwalifikowani psychoterapeuci z doświadczeniem. Dzięki ich wiedzy i empatycznej postawie, pacjent ma szansę na powrót do równowagi.

 

Pomagamy pacjentom z wielu lokalizacji. Sprawdź: