Zaburzenia odżywiania dotyczyć mogą nie tylko osób dorosłych czy nastolatków, lecz również małych dzieci. Choć wymagają one profesjonalnego leczenia, to bardzo istotna jest również właściwa postawa rodziców. Jak wspomóc malucha w walce z zaburzeniami odżywiania?
Odpowiednia suplementacja
Zaburzenia odżywiania najczęściej skutkują niedoborami, które mogą okazać się bardzo niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci. Dlatego też rodzice powinni zadbać o to, aby dieta malucha była jak najbardziej urozmaicona i bogata w składniki odżywcze. Jeśli jednak odmawia on przyjmowania jedzenia, warto sięgnąć po suplementy dla dzieci. Są to bezpieczne preparaty, które można podawać dziecku każdego dnia. Uzupełniają podaż witamin i składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Oczywiście, kwestię suplementacji dobrze jest omówić z lekarzem prowadzącym, pediatrą bądź specjalistą z zakresu zaburzeń odżywiania. Pomoże on dobrać preparat, który w najlepszy możliwy sposób uzupełni niedobory i będzie odpowiedni dla wieku dziecka.
Leczenie – nie tylko terapia psychologiczna
Nie wszyscy są świadomi tego, że zaburzenia odżywiania leczy się terapią psychologiczną. Najczęściej polega ona na swobodnej rozmowie malucha (a czasem i rodzica) z psychologiem, który diagnozuje problem i wdraża odpowiednie metody postępowania. Ważne, aby rodzice byli świadomi choroby i w porę zgłosili się do specjalisty. Z drugiej strony, leczenie zaburzeń odżywiania nie skupia się wyłącznie na terapii, choć jest ona jednym z najważniejszych jego elementów. Bardzo istotne są również regularne wizyty u dietetyka, który pomoże dobrać odpowiednie dla dziecka menu. Maluch powinien być pod stałą obserwacją pediatry, który będzie kontrolował wyniki badań krwi oraz przyrost wagi dziecka. Czasami konieczne mogą okazać się też wizyty u innych specjalistów, bowiem zaburzenia odżywiania działają wyniszczająco na cały organizm. Przykładowo, jeśli dziecko cierpi na bulimię, warto udać się do stomatologa, który sprawdzi stan zdrowia zębów malucha. O problemie dobrze jest porozmawiać z nauczycielami dziecka bądź jego opiekunami, którzy powinni wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji.
Jaką postawę przyjąć wobec dziecka z zaburzeniami odżywiania?
Rodzice często nie wiedzą, jak zachować się wobec pociech, które borykają się z zaburzeniami odżywiania. Warto kierować się poradami specjalisty, a więc terapeuty, do którego uczęszcza dziecko. Podpowie on, jakie zachowania są w danym przypadku pożądane, a jakich należy unikać. Niektóre porady mogą być zadziwiające dla rodziców, jednak warto pamiętać, że psycholog dokładanie wie, co robi. Jak radzić sobie z zaburzeniami odżywiania u dzieci – 3 propozycje, na które powinniśmy zwrócić uwagę, a które pomogą nam w codziennym funkcjonowaniu. Rodzice muszą mieć świadomość, że dla dziecka w każdym wieku bardzo istotne jest ich wsparcie. Nie możemy negować problemu bądź czekać, aż rozwiąże się on sam. W takim przypadku odniesiemy bowiem skutek odwrotny do zamierzonego. Ponadto, musimy liczyć się ze zmianami nastrojów dziecka czy zmiennością zachowania na kolejnych etapach terapii. Wychodzenie z choroby to stosunkowo długi i trudny proces, jednak należy podjąć odpowiednie kroki, aby dziecko było w pełni zdrowe i mogło normalnie funkcjonować w społeczeństwie.