Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogZaburzenia psychiczne a dieta – czy zdrowe odżywianie może pomóc poczuć się lepiej?

Zaburzenia psychiczne a dieta – czy zdrowe odżywianie może pomóc poczuć się lepiej?

Kategorie:
Artykuły partnerów

Zaburzenia psychiczne leczone są przeważnie w gabinetach psychologa i psychiatry, a mało kto zastanawia się, jaki wpływ na nasz nastrój i samopoczucie ma dieta. Czy niewłaściwe odżywianie może mieć wpływ na większe lub mniejsze odczuwanie dolegliwości? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy wpis.

Osoby zmagające się z nerwicą, depresją czy innymi zaburzeniami natury psychicznej bardzo często zaniedbują codzienną dietę, narażając się tym samym na niedostatek cennych substancji odżywczych, witamin i minerałów. Musimy zdawać sobie sprawę, że mają one ogromny wpływ na nasze codzienne samopoczucie i co prawda nie będą w stanie wyleczyć naszych dolegliwości, ale mogą sprawić, że poczujemy się choć trochę lepiej.

dieta

Dlaczego odpowiednio zbilansowana dieta jest tak ważna?

Odpowiednio przygotowana dieta ma wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale także samopoczucie. Jest ona niezwykle istotnym elementem, pozwalającym na prawidłowe działanie każdego ludzkiego organizmu. Udowodniono, że braki niektórych witamin, minerałów i substancji odżywczych mogą upośledzać działanie naszego mózgu i tym samym nasilać dolegliwości, jakie funduje nam depresja czy nerwica.

Stosowanie się do podstawowych zasad zdrowego odżywiania pozwala lepiej spać i szybciej się regenerować.

Zdrowe odżywianie jest szczególnie ważne w zaburzeniach takich jak hipochondria. Zła dieta i nieregularne spożywanie posiłków mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości, które są przez hipochondryka wyolbrzymiane, a to przyczynia się do niepotrzebnego nakręcania emocji i powstania nerwicowego błędnego koła.

Nie zapomnij o produktach bogatych w magnez

Magnez jest pierwiastkiem, który zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, wzmacnia układ odpornościowy, ale także poprawia pracę szarych komórek i jak donoszą najnowsze badania, niweluje ryzyko depresji. Jak można przeczytać na naturalab.edu.pl, już niewielkie braki magnezu sprawiają, że stajemy się bardziej drażliwi i mamy problemy z koncentracją. Wiele osób cierpiących na zaburzenia natury psychicznej ma znaczne braki tego pierwiastka, a w takiej sytuacji jedynym sposobem jest odpowiednia suplementacja.

Jeśli braki nie są duże, warto szczególną uwagę przykładać do diety i produktów bogatych w ten pierwiastek. Układając dietę, zadbajmy o sporą ilość:

  • pestek dyni,
  • migdałów,
  • szpinaku,
  • pietruszki,
  • otrąb pszennych.

Produkty te zawierają w swoim składzie sporą porcję tego pierwiastka, a ich regularne jedzenie zapobiegnie brakom i poprawi nasze codzienne samopoczucie.

Nie przejadaj się i unikaj większych ilości cukru

Chyba każdy z nas wie, że przejadanie się nie służy dobrze naszemu zdrowiu. Zbyt duża kolacja może np. powodować problemy z zasypianiem, co będzie szczególnie dokuczliwe dla osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Płytki sen nie jest regenerujący, a czego bardziej potrzeba osobom zmagającym się z nerwicą lekową czy depresją od kojącego i uspokajającego snu?

Pamiętajmy też, by z diety wykluczyć nadmiar cukrów, które niekorzystnie oddziałują na mózg. Co prawda jedzenie cukru pomaga uzyskać tzw. efekt dopaminowy, który skutkuje krótkotrwałą poprawą samopoczucia, ale w dłuższej perspektywie nadmiar cukru może powodować upośledzenie funkcji mózgu. Problemy z pamięcią, trudności z myśleniem i wyciąganiem wniosków czy nawet przykre parestezje – to wszystko może wyrządzać nadmiar cukru w codziennej diecie.

Zwróć uwagę na dania z dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 powinny być istotnym elementem diety każdego człowieka, ponieważ nasz organizm czerpie je wyłącznie z jedzenia i samodzielnie nie jest w stanie ich wyprodukować. To właśnie dlatego należy w taki sposób komponować dietę, by przyjmować odpowiednią ich ilość. Dlaczego?

Udowodniono, że mają one ogromny wpływ na cały układ nerwowy. Są niezbędnym elementem, pozwalającym utrzymać prawidłowe jego funkcjonowanie. Kwasy tłuszczowe zmniejszają produkcję cytokin zapalnych, ale biorą też udział w procesie wychwytu zwrotnego serotoniny. Niedobory omega-3 i omega-6 mogą powodować stres oksydacyjny, który ma wpływ na powstawanie zaburzeń nastroju.

Kwasy omega-3 i omega-6 można suplementować preparatami dostępnymi bez recepty, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety większej ilości oleju rzepakowego, tłustych ryb, oliwy z oliwek i owoców morza. Tanim sposobem na dostarczenie kwasów omega-3 jest też łatwo dostępne siemię lniane. Wszystkie te składniki pomogą wyrównać braki i w dłuższej perspektywie poprawią nasze samopoczucie.

Zadbaj o odpowiednią ilość posiłków w ciągu dnia

Bardzo ważne, by organizm każdego dnia otrzymywał wraz z posiłkami wszystkie składniki, które są mu niezbędne do prawidłowej pracy. Zwróćmy jednak uwagę, by cały jadłospis rozłożyć na 4-5 posiłków, bo dzięki temu nie narazimy się na przykre konsekwencje nieregularnego jedzenia.

Pamiętajmy, że niezwykle ważne w diecie każdej osoby cierpiącej na zaburzenia natury psychicznej jest śniadanie. Powinno ono być obfite, pożywne i zawierać sporą ilość węglowodanów, które pozwolą funkcjonować na pełnych obrotach. Bardzo dobrym śniadaniem będą więc płatki owsiane, do których można dodać swoje ulubione owoce oraz nasiona słonecznika lub pestki dyni.

Niezwykle istotne jest również dbanie o odpowiednią ilość płynów. Nasz mózg składa się 2/3 z wody, dlatego narażenie go na odwodnienie może skutkować dezorientację, problemy z koncentracją czy ból głowy.

Stosowanie się do powyższych zaleceń nie sprawi, że będziemy mogli zrezygnować z psychoterapii czy leków, ale bez wątpienia pomoże poczuć się odrobinę lepiej i szybciej pozbyć się swojego zaburzenia. Dieta jest niezwykle ważna, bo dzięki niej jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich składników potrzebnych do prawidłowej jego pracy.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!