Strona głównaBlogZadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Autor:
Opublikowano:05.12.2022
Kategorie:
Artykuły partnerów

Regularne badania krwi, prawidłowa dieta, aktywność fizyczna – to wszystko stanowi filary pozwalające zapewnić życie w zdrowiu. W jaki sposób jednak dbać o psychikę? Na czym polega właściwie troska o ten aspekt naszego zdrowia? Poniżej prezentujemy garść praktycznych porad, które powinny ułatwić Ci osiągnięcie lepszego samopoczucia. Wiele zależy od Ciebie i Twoich działań – sprawdź, jak możesz zapracować na swój dobrostan emocjonalny!

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Regularnie wyrażaj swoje emocje

Jakie sygnały należy uznać za niepokojące?

Co może dać psychoterapia?

Zadbaj o lepsze jutro

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

zadbaj o zdrowie psychiczne

Na początku warto podkreślić, że każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby oraz nawyki. Warto zatem dobrać dla siebie chociaż jedną odpowiednią metodę i zacząć ją regularnie praktykować. W pierwszej kolejności wspomnimy o technikach oddechowych. Jeżeli np. chcesz się zrelaksować, albo zniwelować stres w obliczu trudnej sytuacji – spróbuj wciągać nosem głęboko powietrze licząc do 5. Następnie wstrzymuj oddech licząc tym samym tempem w myślach do 5, a następnie – przez kolejne 5 sekund powoli wypuszczaj powietrze. Kilka lub kilkanaście powtórek powinno uspokoić Twoje ciało i myśli.

Warto też wprowadzić do swojego życia rytuały, które wprowadzą do niego spokój i harmonię. Nawyk czytania choćby przez 15 minut przed snem, szybki spacer w stresowych sytuacjach, aromaterapia z użyciem olejku pomarańczowego – to wszystko pomoże Ci w osiągnięciu stanu relaksu i harmonii.

Regularnie wyrażaj swoje emocje

To, co możemy zrobić dla siebie dobrego to nauka wyrażania emocji. Z reguły boimy się odmawiania w obawie o to, kto coś może sobie o nas pomyśleć. W rezultacie gdy godzimy się na coś, co nie jest z nami zgodne lub jest ponad nasze siły czy chęci – wówczas możemy czuć dyskomfort. Warto zatem nauczyć się asertywności i zacząć stosować te techniki w praktyce – zarówno w życiu zawodowym jak i w relacji z bliskimi osobami, partnerem czy członkami rodziny.

Kolejną sprawą jest również mówienie o trudnych odczuciach, których doświadczamy np. w relacji z drugą osobą. Jeżeli np. Twój partner czy współpracownik podczas rozmowy z Tobą przegląda media społecznościowe – zamiast pomijać to milczeniem mimo że czujesz napływ złości – powiedz otwarcie o tym, że czujesz się lekceważony w tej sytuacji. Niewyrażone emocje nie zamierają, a kumulują się wewnątrz. Regularne mówienie o swoich odczuciach pomoże Ci ograniczyć napady niekontrolowanej złości, które są wynikiem niewypowiedzianych wcześniej trudnych emocji.

Jakie sygnały należy uznać za niepokojące?

Jeżeli przez kilka tygodni borykasz się z trudnościami w zasypianiu albo przeciwnie – z nadmierną sennością, nie masz chęci do życia, nie cieszą Cię już dawne aktywności – to znak wysyłany do Twojego organizmu, że warto na chwilę się zatrzymać i przyjrzeć się temu, co może być powodem takiego stanu rzeczy. Jeżeli samodzielne próby samopomocy nie pomogą – warto zasięgnąć pomocy u specjalistów. Spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą mogą być pomocne w dotarciu do źródła problemu, dostrzeżenia swoich potrzeb i emocji.

Jeśli zaś doświadczasz np. kołatania serca, zawrotów głowy, nudności, poczucia dezorientacji, niezrozumiałe uczucie zagrożenia, a do tego wszystkie objawy narastają szybko, w przeciągu kilku minut – może to być opis dotyczący tego, jak wygląda atak paniki. To kolejna sytuacja, w której warto zgłosić się do specjalisty po pomoc.

Co może dać psychoterapia?

Decyzja o zgłoszeniu się do terapeuty po pomoc może stanowić początek Twojej drogi do lepszego życia – w zgodzie ze sobą, ze swoimi potrzebami i emocjami. Przygotuj się na to, że pierwsze spotkania mogą dotyczyć zbierania ogólnych informacji o Tobie, szczególnie Twojej przeszłości, relacji, związków i rodziców. Pamiętaj też, że każdy moment w życiu jest dobry na to, aby zacząć transformację swojego myślenia. Zakończenie związku, utrata bliskiej osoby, wypalenie zawodowe, trudności w relacjach, uczucie pustki – to zaledwie przykłady problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Podczas psychoterapii poznasz siebie o wiele lepiej, dowiesz się także, z czego mogą wynikać Twoje powtarzalne, automatyczne zachowania. W zależności od Twojego przypadku i nurtu psychoterapii – może ona mieć kilka spotkań (jeśli decydujesz się np. na krótkoterminową terapię) lub być rozciągnięta w czasie.

Zadbaj o lepsze jutro

Powyższy poradnik powinien dostarczyć Ci inspiracji dotyczących tego, jak możesz zadbać o swoje samopoczucie i zdrowie psychiczne. W pędzie codziennego życia skupiamy się zazwyczaj na zadaniowym podejściu, zapominając przy tym o sobie. Niejednokrotnie dążąc do dóbr materialnych i lepszego statusu może się okazać, że to tylko fasada w dążeniu do szczęścia. Spokój ducha i radość powinniśmy umieć czerpać ze swojego wnętrza, niezależnie od okoliczności zewnętrznych. Droga do osiągnięcia tego stanu nie jest prosta i krótka, to za każdym razem indywidualna ścieżka. Prawda jednak jest taka, że jest ona dostępna dla każdego – możesz pokonać ją wspólnie razem z psychoterapeutą.

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł