Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogZasady L4 na wypalenie zawodowe

Zasady L4 na wypalenie zawodowe

Kategorie:
Artykuły partnerów

Jakie zasady L4 na wypalenie zawodowe obowiązują w przypadku osób, które zmagają się z tym problemem i chcą rozpocząć skuteczne leczenie? Wiele z nich poszukuje sprawdzonych informacji na ten temat w Internecie. Jak się okazuje, wypalenie zawodowe dotyczy coraz większej liczby pracowników, którzy przez złe samopoczucie i niechęć do wykonywanych obowiązków są mniej efektywni w pracy. Dlatego w przypadku zjawiska jakim jest wypalenie zawodowe l4 wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Przerwa od pracy, udokumentowana przez lekarza zwolnieniem lekarskim, może być bowiem sposobnością na poprawę nastroju i regenerację organizmu bez troski o źródło utrzymania, ponieważ w przypadku zwolnienia lekarskiego spowodowanego wypaleniem zawodowym, ubezpieczony otrzymuje 80% podstawy wynagrodzenia. Tak też jest w przypadku osoby, która choruje na inne schorzenie – nawet takie, które nie jest związane z wyczerpaniem psychicznym. Świadczy to o tym, że problemy natury psychicznej są w polskiej opiece medycznej traktowane na równi ze schorzeniami, które można zdiagnozować i udowodnić poprzez precyzyjne badania laboratoryjne. Kiedy warto zastanowić się nad diagnozą wypalenia zawodowego? W jaki sposób można otrzymać na nie zwolnienie?

Zasady L4 na wypalenie zawodowe – wątpliwości specjalistów

l4 wypalenie zawodowe

Zasady L4 na wypalenie zawodowe stale się zmieniają. Nawet w ostatnich miesiącach trwała otwarta dyskusja na temat zasadności wydawania zwolnień lekarskich z powodu wypalenia zawodowego. Ma to związek przede wszystkim z nieprecyzyjną definicją tego zjawiska oraz licznymi wątpliwościami na temat jego typowych objawów, których nie można zdiagnozować w sposób obiektywny. Nie ulega jednak wątpliwości, że wypalenie zawodowe należy traktować poważnie i nie powinno być ono lekceważone przez żadne środowiska zawodowe, a przede wszystkim przez środowisko medyczne. Podczas zmagania się z tą przypadłością, oddziałującą na sferę psychiczną człowieka, warto wdrożyć różne metody leczenia – od zachowawczych po farmakologiczne. Wielu specjalistów radzi, aby problem wypalenia zawodowego zwalczać z dala od miejsca pracy. Z tego powodu odosobnienie pacjenta od środowiska, w którym pracuje jest jak najbardziej wskazane. Można to zrobić bez szkody dla niego – wydając zwolnienie lekarskie. W jaki sposób można je uzyskać, powołując się na wypalenie zawodowe, ile jest płatne i jak długo można z niego korzystać w celu leczenia zdiagnozowanej przypadłości?

Kiedy warto przemyśleć wniosek o L4 z powodu wypalenia?

Zdiagnozowanie przypadłości wypalenia zawodowego przez lekarza jest trudne i dlatego musi on prawie w 100% polegać na słowach pacjenta, który zmaga się z tym problemem. Pracownicy wypaleni zawodowo najczęściej skarżą się na wykończenie i wyczerpanie oraz brak energii i motywacji do realizowania zawodowych wyzwań. Mówią również o obniżonym nastroju, który niekorzystnie wpływa na wydajność i realizację wyznaczonych celów zawodowych. Niejednokrotnie tracą oni poczucie sensu i sprawczości, a także po prostu niechętnie wybierają się do miejsca pracy i utrzymują dobre relacje z przełożonymi i współpracownikami. Szukają możliwości do powstrzymania się od wykonywania pracy, choć z drugiej strony obawiają się jej utraty, co powoduje u nich przewlekły stres. Z tego powodu wypalenie zawodowe niedawno trafiło na listę chorób, które mogą być powodem do wydania L4 stwierdzającego czasową niezdolność do wykonywania pracy. O tym jednak decyduje lekarz.

Wypalenie zawodowe – świadczenia przysługujące na L4

Eksperci stale dyskutują nad zasadnością wydawania L4 z powodu wypalenia zawodowego. Jednak trudno nie zgodzić się z tym, że niechęć do wykonywania pracy wpływa niekorzystnie na psychikę ludzką i może być powodem występowania zaburzeń na tym tle.

Zwolnienie lekarskie, którego podstawą jest zdiagnozowanie zaburzeń wynikających z wypalenia zawodowego, uprawnia pracownika do otrzymania przysługujących mu świadczeń oraz usprawiedliwienia jego nieobecności w miejscu pracy. Podczas tzw. urlopu chorobowego przysługuje mu bowiem zasiłek, będący równowartością 80% otrzymywanego do tej pory wynagrodzenia, która wynika ze średniej wszystkich wypłat otrzymanych przez 12 ostatnich miesięcy. Podobnie jak w przypadku każdego innego L4, może być ono przedłużane do momentu wyczerpania przysługujących choremu 182 dni w ciągu roku – chyba, że jest to osoba chorująca w tym samym momencie na gruźlicę lub kobieta w ciąży. Warunkiem korzystania ze świadczeń jest przestrzeganie zaleceń lekarskich wydanych na czas leczenia.

Zasady L4 na wypalenie zawodowe – jak uniknąć problemów?

Faktem jest, że zasady L4 na wypalenie zawodowe nie byłyby potrzebne, gdyby pracodawcy byli prawnie zobligowani do dbania o zdrowie i komfort psychiczny swoich pracowników. Niestety poza przestrzeganiem ważności badań profilaktycznych, potrzebnych pracownikom do wykonywania obowiązków służbowych, większość firm niewiele robi, by uniknąć u nich wypalenia zawodowego. Oczywiście istnieją pracodawcy, którzy oferują współfinansowanie dodatkowych pakietów opieki medycznej, dzięki którym ich podwładni mają łatwiejszy dostęp do wybranych specjalistów, jednak bardzo mały procent firm wspiera ich aktywność fizyczną, dba o integrację zespołu i popularyzuje zdrowe odżywianie w miejscu pracy. Dobrym sposobem na zapobieganie wypaleniu zawodowemu wśród pracowników jest również edukacja w zakresie zdrowia psychicznego i inwestowanie w programy psychologicznego wspierania pracowników. Pracodawca powinien również przestrzegać zasad BHP i zadbać o to, aby praca była komfortowa. Jest to istotne, ponieważ – jak dobrze wiemy – w pracy spędzamy bardzo dużo czasu. Dlatego, aby uniknąć wypalenia zawodowego wśród pracowników, pracodawca powinien stosować działania prewencyjne, a ich zdrowie traktować ze szczególną troską.

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!