Zawroty głowy to nieprzyjemna dolegliwość, która może negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie pacjenta, jego bezpieczeństwo i bezpieczeństwo jego otoczenia. Podłoże zawrotów głowy może być różnorodne, ale wspomniane objawy nigdy nie powinny być lekceważone, gdyż niejednokrotnie wskazują na poważne zaburzenia. Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy i jak walczyć ze wspomnianą przypadłością? Więcej informacji na temat zawrotów głowy znajdziesz poniżej.
Czym są zawroty głowy i jak się objawiają?
Zawroty głowy są subiektywnym odczuciem towarzyszącym pacjentowi, które najczęściej jest określane jako uczucie braku stabilności lub równowagi czy też uczucie kołysania bądź wirowania. Można wyróżnić zawroty głowy układowe i nieukładowe, które mają różne pochodzenie i nieco inne objawy. Niekiedy towarzyszą im również inne dolegliwości. Można do nich zaliczyć szumy uszne lub uczucie pełności w uszach, nudności i wymioty, zaburzenia słuchu, zaburzenia wzrokowe i oczopląs, uderzenia gorąca, bladość, dezorientację, ból głowy, a także wiele innych nieprzyjemnych objawów.
Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy
Przyczyn zawrotów głowy może być wiele, stąd niejednokrotnie trudno jest bez poszerzonych badań stwierdzić, dlaczego pojawiają się one u pacjenta. Problem może wiązać się między innymi z dolegliwościami laryngologicznymi różnego pochodzenia, a także z problemami okulistycznymi. To właśnie z tego powodu często pacjenci uskarżający się na zawroty głowy u lekarza rodzinnego kierowani są do laryngologa lub okulisty. Na tym jednak nie koniec, gdyż do zawrotów głowy przyczyniać mogą się różnorodne problemy neurologiczne. Dolegliwość może wiązać się z urazami głowy, migreną, padaczką, guzem mózgu, a nawet z zapaleniem nerwu przedsionkowego i wieloma innymi przyczynami. Może się do nich przyczyniać także depresja i zaburzenia lękowe, a oprócz tego problemy z tarczycą, hipoglikemia czy problemy z pracą serca bądź niewłaściwym ciśnieniem tętniczym. Zawroty głowy niejednokrotnie pojawiają się też jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków – można do nich zaliczyć np. leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, nasenne i wiele innych.
Przyczyn zawrotów głowy może być znacznie więcej niż wymienione powyżej, dlatego bardzo ważne jest, aby z nawracającymi objawami zgłosić się do lekarza, który zajmie się szczegółową diagnostyką problemu i ustali odpowiednie leczenie.
Jak leczyć zawroty głowy?
Leczenie zawrotów głowy może być różne. Dostosowuje się je do przyczyny dolegliwości, poza tym zaleca się pacjentom środki objawowe, które pomagają wyeliminować problem, gdy ten już się pojawi. Aby dobrać leczenie do przyczyny problemu, niekiedy konieczna jest wizyta u wielu specjalistów i wykonanie szeregu badań. W diagnostyce mogą być pomocne badania obrazowe, w tym tomografia komputerowa bądź rezonans magnetyczny, a także badania krwi, w tym krzywa cukrowa, oznaczenie poziomu hormonów tarczycy czy lipidogram. Zasadne może być też wykonanie EKG serca, USG tętnic szyjnych, a niekiedy wskazane są też próby kaloryczne, badania okulistyczne itd.
Jeśli chodzi o leczenie przyczynowe zawrotów głowy, może ono wyglądać różnie, gdyż czynników związanych z ich występowaniem może być wiele. Doraźnie w walce z nimi pacjentom przepisuje się najczęściej preparaty przeciwhistaminowe, benzodiazepiny, neuroleptyki i wiele innych, zależnie od decyzji lekarza.
Zawrotów głowy nie należy pod żadnym pozorem lekceważyć, zwłaszcza jeśli występują one nagminnie, gdyż mogą wskazywać na poważne zaburzenia funkcjonowania organizmu, poza tym mogą być niebezpieczne, przyczyniając się chociażby do groźnych wypadków. Jeśli zmagasz się z niepokojącymi objawami, nie bagatelizuj problemu i skonsultuj się z lekarzem. Możesz zrobić to również online. Wybierając konsultacje z lekarzem na portalu tendoktor.pl, możesz liczyć nie tylko na profesjonalną e-konsultację – w razie wskazań możesz otrzymać również e-receptę online, którą bez problemu zrealizujesz w każdej aptece.