Dobre zdrowie psychiczne pozwala pracować efektywnie i jednocześnie chroni przed somatycznymi następstwami zaburzeń emocjonalnych. Dbając o swoje samopoczucie psychiczne i równowagę między pracą a wolnym czasem, nie trzeba obawiać się wypalenia zawodowego, nadmiernego stresu i problemów z bezsennością lub depresją. Jeśli pracujesz przy komputerze albo zajmujesz się inwestycjami, sprawdź, co możesz zrobić, by bardziej zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Oto sprawdzone porady dla zestresowanych pracą biurową.
Podział na życie prywatne i zawodowe
Najważniejszą kwestią w pracy przy komputerze, w tym przy inwestycjach, jest pełne rozdzielnie życia prywatnego od zawodowego. Coraz więcej osób, które pracują z komputerem, wykonuje swoje zadania w pełni zdalnie. Z tego względu trudno im zachować balans pomiędzy pracą, domem i rodziną. Godziny pracy przenikają się z czasem wolnym, co utrudnia zachowanie równowagi emocjonalnej.
Aby tego uniknąć, nawet w przypadku pracy zdalnej, zorganizuj w domu jedno miejsce, w którym pracujesz. Nie zajmuj się w nim niczym więcej. Dzięki temu efektywniej zajmiesz się swoimi obowiązkami, a po ich zakończeniu będziesz mieć w sobie więcej spokoju. Dodatkowo inne miejsca w domu nie będą kojarzyć Ci się z pracą, lecz z odpoczynkiem.
Spędzaj wolny czas bez komputera
Równowagę emocjonalną łatwiej zachować, gdy po godzinach pracy wybiera się formy aktywności bez spoglądania na ekrany. Korzystanie z komputera lub tabletu po wykonaniu wszystkich obowiązków służbowych dodatkowo podrażnia układ nerwowy i negatywnie wpływa na samopoczucie. Nadmiar ekranów wywołuje rozdrażnienie i permanentny stres.
W wolnym czasie stawiaj zatem na wszelkie aktywności bez komputera. Możesz czytać książki, rysować, wykonywać rękodzieło, a także uprawiać sport. Dzięki temu oderwiesz się od pracy i zrelaksujesz się w sposób odmienny od tego, w jaki spędzasz większość dnia. Jest to ważne zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i dla zachowania zdrowia fizycznego, zwłaszcza gdy stawiasz na aktywność i treningi.
Skup się na jednym zadaniu
Praca zdalna przy komputerze powoduje pokusę, by w czasie pracy przeglądać różne strony w sieci, czy też zajmować się zadaniami niezwiązanymi z obowiązkami zawodowymi. Jest to zjawisko prokrastynacji, z którym boryka się duże grono osób pracujących zdalnie. Może pojawić się np. gdy czeka Cię rozbudowana analiza techniczna wybranej spółki, której nie masz ochoty robić ze względu na poziom skomplikowania zadania i jego czasochłonność.
Jeśli zajmiesz się wykonaniem zadania bez zbędnej zwłoki, unikniesz stresu. Nie będziesz obawiać się, że nie zdążysz z pracą lub że otrzymasz naganę od szefa. Ponadto zyskasz więcej wolnego czasu, który spożytkujesz na prawdziwe przyjemności zamiast na unikanie pracy.
Nie musisz być zawsze na bieżąco
Stałe śledzenie informacji związanych z pracą, scrollowanie mediów społecznościowych i zerkanie na ekran telefonu negatywnie wpływa na samopoczucie emocjonalne. Takie zachowanie przyczynia się do permanentnego pobudzenia układu nerwowego. Z tego względu organizm przez cały czas boryka się ze stresem i jego skutkami, co ma negatywny wpływ na serce i inne narządy.
Pamiętaj, ze nie musisz być ze wszystkim na bieżąco. Jeśli przez kilka godzin nie odpiszesz na maile, będąc po wyznaczonych godzinach pracy, nic się nie stanie. Podobnie jest w przypadku, gdy jedynie raz dziennie przejrzysz branżowe newsy na portalach internetowych lub wysłuchasz jednego programu informacyjnego w telewizji. Dając sobie więcej luzu w tej kwestii, od razu poczujesz ulgę, jeśli chodzi o emocje i zdrowie psychiczne.