Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogZdrowy sen, czyli spokojna głowa – 5 trików, które warto wykonać przed położeniem się spać

Zdrowy sen, czyli spokojna głowa – 5 trików, które warto wykonać przed położeniem się spać

Kategorie:
Artykuły partnerów

Zdolność regeneracji w porze snu zależna jest od wielu składowych i może zostać zaburzona przez czynniki, wpływające na szybkość zasypiania oraz cykl snu. Aby efektywnie wypoczywać każdej nocy oraz tym samym dbać o zdrowie swojego organizmu, wystarczy zastosować pięć trików, dzięki którym obudzisz się wypoczęty, pełen energii i pozytywnego nastawienia do wielu spraw.

zdrowy sen

1. Zadbaj o zdrową dietę, szczególnie wieczorem

Aby szybko i wygodnie zasypiać, czuć lekkość i komfort podczas nocnego wypoczynku unikaj ciężkostrawnych posiłków, które mogłyby zaburzyć sen i spowodować odczucie pełności, ociężałości, dyskomfortu. Zdrowa dieta potrzebna jest przez cały dzień, jednak wieczorem zwłaszcza warto zwrócić uwagę na to, co przyswajamy. Właściwa dieta, oparta o produkty naturalne, pozbawione sztucznych aromatów, barwników i ulepszaczy pozwoli Ci dbać o odpowiednią sylwetkę oraz jakość snu. Nawadniaj się, pijąc dużo wody.

zdrowa dieta wieczorem przed snem

2. Unikaj kawy i alkoholu – nie służą jakości snu

Kawa, zawierająca kofeinę potrafi wpłynąć na organizm przez pięć godzin po jej wypiciu, dlatego ostrożnie podchodź do tematu późnopopołudniowego lub wieczornego espresso. Przed sam unikaj zarówno kofeiny jak i alkoholu, który może wpłynąć na jakość snu oraz zdolność do regeneracji. Jeśli chcesz obudzić się wypoczęty, wyeliminuj z  jadłospisu alkohol oraz kawę wieczorową porą. 

3. Pobudzające ćwiczenia zastąp relaksacyjnymi

Dbasz o dobrą kondycje oraz wysportowana sylwetkę? Twój organizm jest wdzięczny, jednak tuż przed snem wybierz ćwiczenia relaksujące, a nie te pobudzające. Pozwól swojemu organizmowi na wyciszenie co najmniej godzinę przed pójściem spać. Dbaj o przewidywalny harmonogram dnia, unikając zdarzeń oraz myśli, które przed snem mogą zaburzyć spokój i poukładanie w Twojej głowie. Dbaj o jakość wypoczynku oraz stały rytm dnia, unikając popołudniowych drzemek.

4. Odłóż urządzenia elektroniczne co najmniej godzinę przed snem – wycisz się

Niebieska barwa światła, emitowana przez urządzenia elektroniczne nie wpływa pozytywnie na komfort snu oraz spokój w Twojej głowie. Wyeliminuj urządzenia, emitujące światło niebieskie co najmniej godzinę przed snem, aby zasnąć spokojnie, szybko i zachować prawidłowy cykl snu. Warto ograniczyć stosowanie tych urządzeń również w ciągu dnia, regulując w naturalny sposób poziom melatoniny, wpływającej na zdrowy sen. Ekran smartfona możesz zastąpić filiżanką ziołowej herbatki, ułatwiającej trawienie i zasypianie.

5. Zadbaj o higienę snu, dopasuj odpowiedni materac

Czyste, zadbane pomieszczenie oraz wygoda podczas snu stanowią istotne czynniki, wpływające na zdrowy sen. Wybierz produkt typu nakładka na materac lub zainwestuj w nowy materac. W ten sposób poprawisz jakość snu, zapewnisz sobie wygodę wypoczynku, zdrowie układu kostnego i mięśniowego, wyeliminujesz ból głowy, kończyn i pleców. Dobierz odpowiednią twardość materaca oraz jego rozmiar. Materac 80×200 będzie idealnym wyborem dla młodzieży oraz osób, poszukujących rozwiązania do łóżka pojedynczego. Nakładka w postaci materaca nawierzchniowego znacznie poprawia komfort snu, wyrównując powierzchnię snu, zmiękczając lub utwardzając ją niezawodnie. W ofercie Hilding warto zwrócić uwagę na produkty: Bass, Alt i Tenor. Pamiętaj o sprzątaniu oraz regularnym wietrzeniu pomieszczenia, pozwalającym oddychać świeżym powietrzem zasypiając. Zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności powietrza.

higiena snu

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!