Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogCo robić, gdy dziecko kłamie?

Co robić, gdy dziecko kłamie?

Kategorie:
Dziecko

Podczas wychowania, prędzej czy później rodzice napotykają przeróżne trudności. Wiele osób zastanawia się, co robić, gdy dziecko kłamie. Zacznijmy od tego, że dorosłym również zdarza się mówić nieprawdę – robimy to w celu osiągnięcia jakichś korzyści lub gdy nie chcemy sprawić komuś przykrości. Jak to wygląda u dzieci? Czy jest jakiś sposób, by oduczyć dziecko mówienia kłamstw?

Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami w artykule. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach niezbędna może być pomoc psychologiczna dla dzieci – specjalista dopasuje rozwiązanie do konkretnego przypadku i wdroży odpowiednią terapię. 

Dlaczego dzieci kłamią?

Dzieci kłamią z różnych powodów. Robią to, bo liczą na to, że unikną obowiązków albo kary, w celu zwrócenia na siebie uwagi opiekuna, dla własnej przyjemności czy chęci zaimponowania rówieśnikom. Należy również pamiętać, że fantazjowanie, takie jak wymyślanie sobie przyjaciół czy wchodzenie w rolę bohatera z bajki jest naturalnym etapem rozwoju u dziecka – małe dzieci mogą mieć kłopoty z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości i jest to zupełnie normalne. 

Jak reagować na kłamstwa dziecka?

Fantazje nie są powodem do zmartwień, natomiast kłamstwa należy eliminować.  Przede wszystkim bacznie obserwuj swojego podopiecznego. Pamiętajmy, że kłamstwa zawsze mają jakąś przyczynę. 

Co zrobić, gdy dziecko kłamie?

Kiedy rodzic widzi, że jego podopieczny coraz częściej kłamie, zastanawia się, co może zrobić. Poniżej przedstawione zostały wskazówki, które mogą okazać się pomocne przy tego rodzaju kłopotach. 

Zaobserwuj przyczynę kłamstw

Zwróć uwagę na swoje dziecko – zastanów się w jakich sytuacjach kłamie, może próbuje czegoś uniknąć albo chce przyciągnąć Twoją uwagę? Jeśli kłamie, jest wysokie prawdopodobieństwo, że coś je dręczy – spróbuj z nim porozmawiać, poobserwuj jego zachowanie, może uda Ci się znaleźć jakiś trop. 

Postaraj się dawać dobry przykład

Zastanówmy się przez chwilę nad własnym zachowaniem – może to nam często zdarza się mówić nieprawdę, a dziecko to słyszy? Może nakłaniamy dziecko do kłamstwa, np. odbierając telefon i prosząc, by powiedziało, że nie ma nas w domu? Pamiętajmy, że dziecko uczy się głównie przez naśladowanie. Dając dobry przykład, mamy większą szansę na to, że nasze dziecko również będzie prawdomówne. 

Dotrzymuj obietnic

Dzieci zazwyczaj świetnie pamiętają to, że ktoś nie dotrzymał danego im słowa. Jeśli obiecujemy coś dziecku, a później tego nie dotrzymujemy, ono uczy się, że słowa niewiele znaczą i same postępują w podobny sposób.

Chwal za szczerość

Jeśli dziecko przyzna się do złego zachowania, należy je pochwalić. Zdobycie się na szczerość wymaga u niego sporej odwagi. Prościej będzie mu przyznać się do winy, jeżeli wie, że za powiedzenie prawdy nie otrzyma żadnej kary. 

Wytłumacz, że kłamstwo to nie jest dobry pomysł

Ważne, by ze spokojem i konsekwencją tłumaczyć podopiecznemu, że kłamstwo jest złe. Dziecko powinno wiedzieć, że kłamstwo nie jest dobrym rozwiązaniem, nie przynosi korzyści, ale może krzywdzić inne osoby.

Uszanuj prywatność

Każdy z nas, dziecko również, potrzebuje swojej prywatnej przestrzeni. Pozwól dziecku, by miało swoje sekrety, nie wymuszaj na nim odpowiedzi, które mogą być wymyślone, poczekaj aż samo zdecyduje się opowiedzieć o czymś. 

Rozmawiaj o problemach i nie oceniaj

Rozmawiaj z dzieckiem na spokojnie, staraj się dociec, co może być powodem jego kłamstw. Nie oskarżaj go i nie potępiaj, jeśli dobrze nie wiesz, jaka jest sytuacja. Być może z jego perspektywy sprawa wygląda zupełnie inaczej. 

To naturalne, że rodzic będzie zastanawiał się co robić, gdy dziecko kłamie. Czasem przyczyna może być błaha, zdarza się jednak, że kłamstwa są powodem głębszych problemów u naszej pociechy. Jeżeli nie możemy poradzić sobie z problemem, warto sięgnąć po pomoc psychologiczną dla dzieci. Psycholog wspiera rodziców, którzy borykają się z tego rodzaju trudnościami wychowawczymi. Specjalista pomoże nam i dziecku w rozwiązaniu problemu.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!