Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak radzić sobie ze złością u dziecka?

Jak radzić sobie ze złością u dziecka?

Kategorie:
Dziecko

Złość u dzieci jest stanem zupełnie normalnym – maluchy wyrażają w ten sposób swoje niezadowolenie, gdy coś nie dzieje się po ich myśli. Jeśli jednak dziecku złość towarzyszy nadzwyczaj często, warto poznać sposoby radzenia sobie ze złością u dzieci oraz metody, które pozwolą rozładować emocje. Jak nauczyć dziecko radzić sobie ze złością i innymi emocjami? Co robić, a czego unikać? Podpowiada psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa.

Czy złość jest zła?

Złość uważamy za trudną – wyrażanie złości w sposób ekspresyjny budzi sprzeciw społeczny. Okazuje się jednak, że złość jest emocją wtórną, a u jej podłoża stoją często inne uczucia, takie jak lęk, rozżalenie, smutek, rozczarowanie czy frustracja. Niestety dzieci zazwyczaj wyrażają złość w sposób, który trudno zaakceptować: krzyk, tupanie, agresję wobec rodzeństwa, niszczenie przedmiotów. Jednak złość to uczucie, które jest nam potrzebne – pozwala stawiać granice, wyznacza zagrożenie poczucia bezpieczeństwa, wyzwala siłę i energię. Potrzebna jest ona również dzieciom, jednak trzeba nauczyć się samemu radzić sobie z dziecięcą złością, także postawić na ćwiczenia dla dziecka, które pozwolą na skuteczne radzenie sobie ze złością.

Co robić, gdy dziecko nie radzi sobie z emocjami?

Jeśli Twoje dziecko nie radzi sobie z emocjami, w tym ze złością, pierwsze, co musisz zrobić, to zaakceptować sytuację. Czy Ty nigdy się nie złościsz? Jeśli Ty masz prawo do złości, to tak samo jest w przypadku małego człowieka, który dopiero uczy się zasad panujących w społeczeństwie. Zwłaszcza że nie ma dobrych i złych emocji – tak samo złość, jak i radość są ważne i potrzebne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Wypierana i nieakceptowana złość w dzieciństwie może przynieść negatywne skutki w dorosłym życiu. Dlatego też potrzebne są ćwiczenia dla dzieci, które pozwolą na skuteczne radzenie sobie ze złością i z emocjami, a także na wyrażanie je w sposób konstruktywny i akceptowalny.

Poznaj sposoby na rozładowanie emocji u dzieci i radzenie sobie ze złością

Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością i innymi emocjami? Poznaj kilka skutecznych sposobów postępowania, dzięki którym wesprzesz nie tylko swoje dziecko, ale i siebie. Przede wszystkim:

  1. Zaakceptuj złość i inne emocje – nie należy malucha karać za wyrażanie złości, ponieważ uzna, że to coś złego i zacznie tłumić emocje, a Ty stracisz z dzieckiem kontakt.
  2. Nie wyrażaj niezadowolenia i nie neguj samopoczucia dziecka – nie mów “Uspokój się”, “Nie przesadzaj”, “Nic się takiego nie dzieje” – takie słowa nie pomogą dziecku zrozumieć swoich uczuć i emocji.
  3. Nie próbuj przekupywać dziecka i odwracać jego uwagi od złości – kumulowanie emocji może przynieść odwrotny skutek niż zamierzony.
  4. Jasno komunikuj swoje oczekiwania, na przykład “Nie wolno rzucać przedmiotami ani bić siostry / brata”.
  5. Poszukaj sposobu, dzięki któremu dziecko będzie mogło wyrzucić z siebie negatywne emocje – może uderzać na przykład w poduszkę.
  6. Rozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach, gdy już się uspokoi.
  7. Okaż zrozumienie – dziecko, zwłaszcza małe, nie umie nazwać swoich emocji, dlatego warto okazać zrozumienie i mu w tym pomóc, na przykład poprzez słowa, takie jak “Musisz być naprawdę zły”, “Jesteś wściekły, bo nie kupiłam Ci zabawki, rozumiem to”.

Radzenie sobie ze złością to nie tylko ćwiczenia dla dzieci i rodziców, ale także proste gesty i zasady. Jak rozładować złość i emocje u dziecka? Można na przykład:

  • pozwolić mu tupać,
  • bez słowa przytulić dziecko, by się wyciszyło,
  • zachęcić dziecko do rysowania lub malowania i narysowania obrazu swoich emocji,
  • zapisać dziecko na dodatkowe aktywności, zwłaszcza fizyczne, na których się zmęczy (taniec, basen, judo, karate – na takich zajęciach panują określone zasady i dyscyplina, co może wpłynąć pozytywnie na radzenie sobie ze złością).

Nie radzisz sobie z emocjami dziecka? Skorzystaj z pomocy psychologa

Jeśli ćwiczenia dla dzieci i sposoby na rozładowanie emocji u dzieci nie przynoszą oczekiwanych efektów, skontaktuj się z psychologiem. Pamiętaj, to nie wstyd poprosić o radę, tylko wyraz troski. Psycholog dziecięcy podpowie, jak nauczyć dziecko radzić sobie ze złością i z emocjami, dzięki czemu zyskasz profesjonalne wsparcie. Jeśli szukasz psychologa pod Warszawą, zapraszam do kontaktu. Prowadzę gabinet Spokój w głowie w Kobyłce, jestem psychologiem i psychoterapeutą specjalizującym się w psychologii dziecięcej. Mam wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, zapewniam indywidualne podejście i ciepłą atmosferę w trakcie spotkań. Zapraszam do kontaktu telefonicznego oraz umawiania wizyt poprzez kalendarz online.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!