Strona głównaBlogJak rozmawiać z dzieckiem chorym na anoreksję

Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na anoreksję

Autor:
Opublikowano:27.04.2021
Kategorie:
DzieckoWszystkieZaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to poważny problem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Anoreksja u dzieci budzi u wielu rodziców silne emocje i natychmiastową chęć pomocy dziecku. W zależności od zaawansowania choroby, leczenie anoreksji może odbywać się w domu lub szpitalu. Wiele osób odczuwa wstyd i lęk przed pierwszą rozmową z dzieckiem, które doświadcza tego rodzaju kłopotów. Nic w tym dziwnego, należy jednak pamiętać, że odpowiednie wsparcie chorej osoby ma bardzo duże znaczenie w procesie leczenia. Zapraszamy do artykułu, w którym przybliżamy temat dzieci z anoreksją i sposoby na wsparcie podopiecznego w trudnych chwilach.

Spis treści:

Jak rozmawiać z osobą cierpiącą na zaburzenia odżywiania?

Przygotowanie do rozmowy z dzieckiem

Niepokojące objawy anoreksji

Leczenie anoreksji

Jak rozmawiać z osobą cierpiącą na zaburzenia odżywiania?

Rodzice zazwyczaj nie wiedzą, jak rozmawiać z anorektyczką lub anorektykiem. Często mają do czynienia z problemem po raz pierwszy i mimo najszczerszych chęci, budzi się w nich wiele obaw. Na co warto zwrócić uwagę podczas takiej rozmowy?

  • uważnie słuchaj i nie oceniaj dziecka – nawet jeżeli wyczuwasz, że córka lub syn nie mówią Ci całej prawdy, nie okazuj im niezadowolenia. Chora osoba jest bardzo przytłoczona swoją sytuacją, może wstydzić się i bać rozmów na ten temat;
  • zachęcaj do szczerego wyrażania uczuć – poproś dziecko, by szczerze o nich mówiło. Postaraj się o pełną zaufania i życzliwości atmosferę. Pamiętaj, by nie zaprzeczać uczuciom dziecka, ponieważ to sprawi, że jeszcze bardziej zamknie się na szczere rozmowy. Każdy ma prawo do odczuwania różnych emocji;
  • panuj nad emocjami – okaż podopiecznemu spokój i zainteresowanie. Staraj się nie okazywać dziecku złości czy przerażenia, ponieważ to wzbudzi w nim poczucie winy. 

Przygotowanie do rozmowy z dzieckiem

Zastanawiając się nad tym, jak rozmawiać z dzieckiem chorym na anoreksję, należy pamiętać, by do takiej rozmowy odpowiednio się przygotować. Zasięgnijmy więc rzetelnej wiedzy na temat problemu, jednak ze świadomością, że jedynie specjalista może postawić diagnozę. Przeanalizuj dobrze, co chcesz powiedzieć, ponieważ działanie pod wpływem emocji, stawianie wymagań czy grożenie konsekwencjami nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Postaraj się przemawiać łagodnym tonem głosu i uważnie słuchać. 

Bardzo istotne w rozmowie z osobą cierpiącą na anoreksję dziecięcą jest dobranie właściwego momentu oraz miejsca na rozmowę. Nie podejmuj rozmowy podczas posiłku, ponieważ jest to dla osoby zaburzonej trudna chwila w ciągu dnia. Postaraj się zapewnić swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz komfort. 

Niepokojące objawy anoreksji 

Jakie są objawy anoreksji u dzieci? Pierwszy to oczywiście znaczny spadek wagi. Osoba, która cierpi na zaburzenia odżywiania jest ciągle niezadowolona ze swojej wagi i chce być coraz szczuplejsza. Co jeszcze powinno zwrócić uwagę rodzica?

  • stosowanie rygorystycznej diety, wykonywanie intensywnych ćwiczeń, mających na celu jeszcze większe schudnięcie;
  • zniekształcone postrzeganie siebie – mimo szczupłej sylwetki, chorej osobie ciągle wydaje się, że jest “za gruba”;
  • uczucie pełności w brzuchu, nawet po spożyciu małego posiłku;
  • wzdęcia/zaparcia;
  • zaburzenia hormonalne, czasem całkowity zanik miesiączki;
  • obniżona temperatura ciała, sucha, łuszcząca się skóra;
  • wypadające włosy.

Leczenie anoreksji

W jaki sposób leczona jest anoreksja u dzieci? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że jest to zaburzenie, u którego źródła leży poważny kryzys psychiczny. Leczenia potrzebuje zarówno ciało jak i psychika. Powrót do zdrowia jest zwykle długotrwały i wymaga pracy oraz profesjonalnej pomocy, której udzieli nam psycholog dziecięcy. Dobrze przeprowadzona psychoterapia ma na celu przywrócenie zdrowych nawyków żywieniowych, umożliwiających utrzymanie właściwej wagi. Podczas terapii dzieci z anoreksją uczą się akceptacji siebie oraz wzmacniają swoje poczucie własnej wartości. Zdarza się, że leczenie musi zostać przeprowadzone w szpitalu, gdy organizm jest mocno osłabiony. 

Anoreksja u dzieci wymaga wsparcia specjalisty oraz najbliższych osób. Szukasz osoby, która pomoże Twojemu dziecku? Doświadczony psycholog w Wołominie zajmuje się leczeniem zaburzeń odżywiania oraz innych problemów psychicznych u dzieci. Wdrożenie odpowiedniej terapii oraz wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół daje szansę Twojemu dziecku na wyzdrowienie.

Udostępnij

 

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Badanie ADOS 2 – Pełna diagnoza autyzmu w naszej poradni

Badanie ADOS 2 – Pełna diagnoza autyzmu w naszej poradni

12.09.2024
Zooterapia, animaloterapia – W poradni Spokój w Głowie

Zooterapia, animaloterapia – W poradni Spokój w Głowie

24.08.2024
Sensoplastyka dla każdego: Zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów

Sensoplastyka dla każdego: Zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów

14.08.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł