Wielu rodziców zastanawia się, jak rozwijać zainteresowania dziecka. Jest to bardzo istotny aspekt, który ma duży wpływ na rozwój naszych podopiecznych. Warto od najmłodszych lat uważnie przyglądać się dziecku i zwracać uwagę na to, co przyciąga jego uwagę. Aktywności, które budzą zainteresowanie dziecka jest wiele – taniec, sport, malowanie, gra na instrumencie – to tylko niektóre z nich. Niezwykle ważna jest tutaj rola rodzica, którego zadaniem jest wspieranie zainteresowań swojej pociechy. Z niniejszego artykułu dowiecie się, co robić, by zachęcić dziecko do działań, dzięki którym może rozwijać swoje hobby.
Zainteresowania dziecka – dlaczego warto je rozwijać?
Kształtowanie pasji umożliwia dziecku wypracowanie sobie cech, takich jak cierpliwość, determinacja oraz samodyscyplina. Oddawanie się ulubionym zajęciom jest dla dziecka źródłem satysfakcji oraz przyjemności, ale również pozwala zdobyć umiejętności, które mogą zaprocentować w przyszłości. Sport kształtuje wytrzymałość, taniec rozwija koordynację ruchową, gra na instrumencie poprawia pamięć i koncentrację. Poszerzanie wiedzy na temat zwierząt czy kosmosu doskonale rozbudza ciekawość i pozwala na zdobycie interesujących wiadomości. Ważne jest, aby wspierać dziecko podczas rozwijania swoich zainteresowań i pomagać mu w przezwyciężaniu, pojawiających się trudności.
Jak w zgodzie z dzieckiem rozwijać jego zainteresowania?
Jeżeli chcemy wesprzeć dziecko podczas rozwijania jego pasji, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą zrobić nam to lepiej.
Nie ograniczaj
Istotne jest, by podczas odkrywania zainteresowań dziecka, umożliwić mu odnalezienie własnej drogi. Obdarzając dziecko akceptacją i uwagą, sprawimy, że podopieczny chętnie podzieli się z nami tym, co jest dla niego ciekawe i fascynujące. Jeżeli nie wiesz jak pomóc dziecku w rozwoju swoich zainteresowań, postaraj się znaleźć miejsca, gdzie znajdzie osoby, interesujące się podobnymi rzeczami.
Zachęcaj dziecko i wspieraj je
Dzieci słyną z tego, że uwielbiają zadawać szczegółowe pytania, a także wymyślać abstrakcyjne rozwiązania. Może się to wydawać męczące, natomiast jeżeli pragniemy, by nasze dziecko było ciekawe świata, to takie rozmowy mogą być bardzo inspirujące. Przypomnijmy sobie czas, gdy sami byliśmy dziećmi, a będzie nam znacznie łatwiej! Dajmy się ponieść typowej dla dziecka fantazji i wyobraźni. Dobrym pomysłem jest modyfikowanie różnych popularnych zabaw ruchowych, jak np. berek czy gra w klasy. A może spędzicie razem czas tworząc abstrakcyjne prace plastyczne? Bardzo ważne jest, by wraz z dzieckiem brać udział w różnych aktywnościach. Realizując pasję razem z nim dajemy dobry przykład, a spędzony razem czas zacieśnia nasze relacje.
Nie przymuszaj
Nawet największa pasja może stać się dla dziecka udręką, jeśli będzie wykonywana pod przymusem. Zbyt wiele godzin np. treningów tańca może sprawić, że Wasz podopieczny będzie przemęczony i sfrustrowany. Uważne obserwowanie dziecka i rozmowy na temat jego samopoczucia, związanego z dodatkowymi zajęciami, pomogą uniknąć tego typu sytuacji. Czasem konieczna okazuje się pomoc psychologiczna dla dzieci – szczególnie, gdy dziecko przeżywa trudne emocje, związane z uczęszczaniem na zajęcia pozalekcyjne. Specjalista z pewnością pomoże podopiecznemu poradzić sobie z problemem.
Spędźcie razem wspaniały czas
Będąc blisko dziecka i wspierając go w rozwijaniu swoich pasji, wpływamy bardzo pozytywnie na jego rozwój i samopoczucie. Wiele badań mówi o tym, że osoby posiadające hobby są szczęśliwsze oraz bardziej odporne na stres. Wykonywane wspólnie ulubione zajęcia, takie jak rysowanie czy sport to doskonały sposób na spędzenie razem czasu. Wspaniałe wspomnienia pozostaną w pamięci dziecka przez całe życie.
Pomóżmy dziecku odkrywać siebie
Rozwijanie zainteresowań dziecka to bardzo ważne zadanie każdego rodzica. Robiąc to, dajemy podopiecznemu szansę, by stał się świadomym siebie oraz swoich potrzeb człowiekiem. Kształtowanie zainteresowań pomaga mu odkryć siebie i czerpać z życia więcej radości i satysfakcji. Jeśli na drodze rozwoju pojawią się trudności, nie ma powodu, by się zniechęcać – bycie blisko dziecka i rozmowa z nim sprawiają, że łatwiej je pokonać. Zdarza się, że rodzic nie jest w stanie samodzielnie pomóc swojemu dziecku – wówczas wsparciem służy psycholog niedaleko Wołomina. Praca ze specjalistą umożliwi rozwiązanie problemu, a podopieczny nauczy się, że pokonywanie przeszkód jest możliwe.