Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaPsychotraumatolog

Psychotraumatolog

W rzadkich, wyjątkowych przypadkach po wypadkach lub traumatycznych przeżyciach mogą wystąpić poważne zaburzenia emocjonalne i psychiczne. Ich skutkiem może być długotrwała niezdolność do pracy i wielkie cierpienie, a także potrzeba leczenia. Aby zapobiec pogarszaniu tego stanu, oferujemy kompleksowe wsparcie dla osób, które szukają psychotraumatologa w Warszawie i okolicach.

Co to jest psychotraumatologia?

Psychotraumatologia to dyscyplina naukowa, która zajmuje się konsekwencjami i możliwościami leczenia urazów psychicznych. Wiadomo, że szczególnie poważne, szokujące zdarzenia często wywołują reakcje, które charakteryzują się niepokojącymi wspomnieniami, zaburzeniami snu lub zwiększoną drażliwością. Jeśli te reakcje utrzymują się przez długi czas, może wystąpić zespół stresu pourazowego. Psychotraumatologia bada, kiedy pojawia się to zaburzenie, jak można je rozpoznać na wczesnym etapie, kto jest zagrożony i jak skuteczną pomoc można zagwarantować zarówno osobom z ostrymi, jak i przewlekłymi urazami.

Psychotraumatolog Wołomin – w czym pomaga?

Psychotraumatolog w Wołominie to osoba, która leczy „uszkodzenie psychiczne”, ponieważ nagłe traumatyczne wydarzenie może zranić duszę. Ta rana często pozostawia niewidoczne, ale bolesne ślady, które muszą się zagoić pod opieką specjalisty.

 

Traumatyczne urazy psychiczne wymagające leczenia, mogą być spowodowane długotrwałym stresem np. doświadczenia znęcania się lub udziału w wojnie (PTSD – zespół stresu pourazowego). Mogą to być też inne elementarne deprywacje oraz traumy szokowe, spowodowane nagłymi sytuacjami z potencjalnym zagrożeniem śmiercią (np. wypadki i katastrofy, doświadczenia przemocy poprzez napaść lub bycie świadkiem tragicznego zajścia). Nagła utrata ważnych bliskich osób może również wywołać traumę.

 

Dlatego celem specjalistycznego poradnictwa z zakresu psychotraumatologii są np.:

 • stabilizacja nastroju i osobowości,
 • ponowne odnalezienie sensu życia,
 • psychoedukacja: rozumienie i klasyfikowanie reakcji psychofizjologicznych
 • wsparcie psychologiczne w lękach i obawach,
 • zapobieganie powstaniu chronicznej choroby,
 • przywrócenie zdolności do pracy,
 • rozwój perspektyw na przyszłość
 • zmiana zachowania,
 • reintegracja społeczna i zawodowa.

Leczenie traumy – kiedy jest konieczna profesjonalna pomoc?

Podobnie jak w przypadku interwencji medycznych, samopomoc psychologiczna ma swoje granice. Skąd wiadomo, że pomoc psychotraumatologa jest konieczna? Ogólna zasada brzmi: jeśli w ciągu pierwszych kilku dni i tygodni po traumatycznym zdarzeniu nie nastąpi względne uspokojenie, należy szukać pomocy specjalisty.

 

W naszej poradni psychologicznej Spokój w głowie w Wołominie pod Warszawą przyjmują psycholodzy, którzy oprócz dogłębnej wiedzy z zakresu psychotraumatologii, oferują wsparcie na każdym etapie leczenia.

 • W wyniku przeżytej traumy żyjesz w stanie przewlekłego stresu, paniki i lęku – potrzebujesz pomocy.
 • Doświadczasz fizycznych i/lub emocjonalnych dolegliwości, których nie doświadczałeś przed wydarzeniami lub zaobserwowałeś pogorszenie się stanu zdrowia od tego czasu – skonsultuj się z psychotraumatologiem.

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż miesiąc po incydencie – jest to również powód, aby szukać profesjonalnej pomocy.

 

Im szybciej rozpocznie się wsparcie psychotraumatologa, tym większe szanse na wyzdrowienie. Optymalny czas na rozpoczęcie opieki to okres od 4 tygodni do 6 miesięcy po zdarzeniu. Jednak pomoc jest również możliwa i przydatna później.

Terapia EMDR – profesjonalne leczenie traumy

Specjalistyczną formą leczenia traumy jest terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing: odwrażliwianie i przetwarzanie za pomocą ruchu gałek ocznych). Metoda ta może być stosowana w leczeniu następstw traumatycznych urazów psychicznych, zwłaszcza zespołu stresu pourazowego (PTSD).

 

Terapia EMDR została opracowana 25 lat temu przez psycholog dr Francine Shapiro. Oprócz skutecznego przetwarzania nierozwiązanych traumatycznych doświadczeń EMDR jest obecnie z powodzeniem stosowany u dorosłych i dzieci w leczeniu m.in.:

 • przeżytych traum,
 • zespołu stresu pourazowego,
 • zaburzeń adaptacyjnych,
 • chorób depresyjnych,
 • zespołów lękowych,
 • zaburzeń zachowania,
 • przewlekłych zespołów bólowych,
 • chorób psychosomatycznych.

Naukowo zakłada się, że zablokowane przetwarzanie stresujących wspomnień w sieciach pamięciowych mózgu jest aktywowane za pomocą EMDR i pomaga zmienić podejście do traumatycznych przeżyć. Zakłada się, że EMDR wymaga 40% mniej godzin leczenia niż inne najlepsze praktyki psychoterapeutyczne.

 

Jak działa leczenie EMDR?

Na początku leczenia EMDR prowadzone są szczegółowe rozmowy. Tutaj psychotraumatolog i osoba poszkodowana wspólnie docierają do sedna traumy. Wymaga to dużej empatii i musi odbywać się w zacisznym i bezpiecznym środowisku, aby poszkodowany mógł ostrożnie podejść do swoich przeżyć. W gabinetach terapeutycznych poradni Spokój w Głowie w podwarszawskim Wołominie pacjenci mogą liczyć na dyskrecję i empatyczne podejście wszystkich specjalistów.

 

Po tym, jak terapeuta i pacjent dojdą do sedna przyczyn objawów związanych z traumą, próbują oddzielić obrazy i sytuacje od stresujących uczuć. Ma w tym pomóc EMDR, czyli przywoływanie bolesnych wspomnień, skupienie uwagi na emocjach i myślach, które wywołują oraz jednoczesna, naprzemienna stymulacja obu półkul mózgowych, najczęściej przez ruch gałek ocznych. Takie działanie ma na celu zapewnienie, że pacjent nie będzie już postrzegać stresującego wydarzenia jako traumatycznego, gdy ponownie znajdzie się w podobnej sytuacji lub zobaczy porównywalne obrazy.

Terapia EMDR w Warszawie i okolicach

Jeśli cierpisz Ty lub ktoś z Twoich bliskich z powodu traumy, bolesnych przeżyć lub szokujących doświadczeń, zapraszamy do naszej poradni w Wołominie na konsultacje z psychotraumatologiem. Oferujemy sesje EMDR realizowane wyłącznie przez przeszkolonych zgodnie ze standardami psychoterapeutów osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

 

Pamiętaj, że każdy kryzys życiowy można pokonać, a z każdą traumą można sobie poradzić. Nic z tego, co teraz czujesz, nie jest powodem do cierpienia lub wstydu. Nasi specjaliści czekają na tych, którzy szukają pomocy.

 

Miej odwagę przywrócić swoje życie na właściwą ścieżkę!

 

Psychotraumatolog w poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Zobacz:

Agnieszka Skwarczyńska
Psycholog, Diagnosta, Terapeuta, Psychoonkolog, Psychotraumatolog
Przyjmuję: dzieci, młodzież, dorośli

Zobacz profil
Natalia Matuszczyk
Psycholog, Terapeuta, Terapeuta rodzin, Psychotraumatolog
Przyjmuję: dzieci, młodzież, dorośli, rodziny

Zobacz profil
Ewelina Gajewska
Psycholog, Psychoterapeuta, Psychotraumatolog, Terapeuta Par
Przyjmuję: młodzież 12+, dorośli, pary

Zobacz profil
Żaneta Płosa
Psycholog, Terapeuta, Psychotraumatolog, Trener Kompetencji Wychowawczych
Przyjmuję: dzieci 6+, młodzież, dorośli (18-25 r.ż)

Zobacz profil
Grzegorz Bidziński
Psycholog, Seksuolog, Psychotraumatolog, Terapeuta uzależnień
Przyjmuję: młodzież 12+, dorośli, pary, rodziny

Zobacz profil
Monika Toć
Psycholog, Terapeuta, Terapeuta EMDR, Terapeuta par
Przyjmuję: młodzież 15+, dorośli, pary

Zobacz profil