Czuję się brzydka – jak reagować na kompleksy córki?
Dojrzewanie to bardzo trudny okres w życiu dziecka, a pośrednio także całej rodziny. Problem z akceptacją siebie pojawia się często u nastolatków, a nawet najdrobniejsze defekty urody urastają do rangi kompletnej katastrofy. Nie należy ich bagatelizować czy uwłaczać ich znaczeniu! Pamiętaj, że dla Twojej córki trądzik, otyłość, niemodne ubrania to przysłowiowy koniec świata. Kiedy nastolatka czuje się brzydka trzeba odpowiednio wcześnie interweniować. Gdy mimo starań rodzice pozostają bezradni, pomocą może się okazać wizyta u psychologa.
Skąd się biorą kompleksy u nastolatków?
Poziom samoakceptacji u dzieci drastycznie spada, kiedy wchodzą one w wiek dojrzewania. Dlaczego jest to taki trudny moment? Co sprawia, że nastolatka czuje się brzydka? Ogromną rolę w kształtowaniu poczucia własnej wartości ma środowisko, w jakim wzrasta młody człowiek. Nie oznacza to jednak, że dzieci z domów, w których panuje miłość i wzajemny szacunek nie borykają się z problemem kompleksów.
Duży wpływ na kształtowanie własnego wizerunku ma także otoczenie oraz media społecznościowe, w których daje się odczuć naprawdę dużą presję na nieskazitelny wygląd. To wszystko sprawia, że nawet dziewczyny o idealnej sylwetce zaczynają twierdzić, że są grube, z kolei ładna nastolatka czuje się brzydka. Rodzie nie zawsze rozumieją, w czym tkwi problem i dlaczego wygląd jest aż tak ważny dla kilkunastoletniej córki. Dlatego też nie zawsze wiedzą, co odpowiedzieć, gdy nastolatka pyta, czemu jest brzydka?
Gdy nastolatka czuje się brzydka
Rodzicom trudno zrozumieć problemy i narzekania córki, która czuje się nieładna, nie mając ku temu żadnych obiektywnych powodów. Jednak zapewnienia z ich strony, że jest piękna nie zawsze spotykają się z pozytywną reakcją u obdarowywanej komplementami. Dlaczego? Ponieważ rodzice kochają swoje dziecko bez względu na jego wady czy mankamenty urody. Właściwie nawet ich nie zauważają. Stąd poszukiwanie akceptacji w grupie rówieśniczej, a ta często bywa bardzo surowym krytykiem.
Czego nie robić wobec dziecka mającego problemy z samoakceptacją?
Wiadomo, że nastolatek jest bardzo wrażliwy, często ma swój własny świat, do którego rodzice nie mają wstępu. Dlatego, słysząc po raz kolejny, jak nastolatka pyta, czemu jestem brzydka nie należy:
- ignorować problemu,
- udawać, że sytuacja jest normalna i mieści się w normach zachowania przewidzianych dla wieku (tak jest rzeczywiście, do momentu, w którym myślenie o wyglądzie i dbanie o urodę staje się obsesją),
- zaprzeczać, wyśmiewać dziecko, które ma kompleksy.
To, że Twoja córka martwi się swoim wyglądem nie jest kwestią próżności! Takie stawianie sprawy jest bardzo krzywdzące i może doprowadzić do sytuacji, której obawiają się wszyscy rodzice – całkowitej utraty zaufania, pogorszenia relacji, zamknięcia się w sobie. Dlatego, zamiast wyśmiewać problem, trzeba szukać skutecznego jego rozwiązania.
Jak pomóc dziecku z kompleksami?
Wiesz już, że problem z nieakceptowaniem własnego wyglądu jest poważny i absolutnie nie powinien być ignorowany. Mogłoby to prowadzić do eskalacji negatywnych uczuć i emocji, a z czasem nawet do poważniejszych chorób. Anoreksja, bulimia, a nawet uzależnienie od alkoholu czy narkotyków bardzo często biorą się właśnie z tego, że chory nie akceptuje tego jak wygląda, wyolbrzymia swoje mankamenty, całkowicie ignoruje atuty, które go wyróżniają, a finalnie obsesyjnie dąży do doskonałości. Niestety, nie udaje mu się jej osiągnąć, bo w swoich oczach zawsze jest brzydki, gorszy od innych.
Gdy nastolatka czuje się brzydka reaguj od razu. Zacznij oczywiście od rozmowy, która będzie opierała się na zadawaniu pytań:
- Co Ci się nie podoba w Twoim ciele?
- Co chciałabyś zmienić?
- Dlaczego ten problem jest dla Ciebie taki ważny?
- Jaki masz pomysł na zmianę wyglądu?
Zawsze można zaproponować pomoc, jeżeli będzie ona miała dotyczyć np. rozpoczęcia ćwiczeń fizycznych czy przejścia na zdrowszą dietę. Już takie działania mogą dać efekty, a na pewno nie przyniosą szkody – jeżeli będą praktykowane z umiarem.
Kiedy do psychologa dla młodzieży?
Gdy nastolatka pyta, czemu jestem brzydka, wielu rodziców wprawia tym w osłupienie. Zazwyczaj oni, jak również inne osoby z otoczenia mają przed oczami zupełnie inny obraz dziewczyny i nie rozumieją, na jakiej podstawie ma ona konkretne kompleksy. To moment, w którym większość osób reaguje zaprzeczeniem, ignorancją lub próbuje odwrócić uwagę od problemu, nazywając go błahym, zajmującym niepotrzebnie czas, świadczącym o byciu próżnym.
Gdy zauważysz eskalację problemu dobrym pomysłem może się okazać wizyta u specjalisty. Psycholog dla młodzieży wie, jak poprowadzić rozmowę z młodą dziewczyną, aby poznać przyczyny jej kompleksów i pomóc w pozbyciu się ich. Tak naprawdę psychoterapia ma na celu poprawienie ogólnej samoakceptacji i wzmocnienie pewności siebie – to niezwykle cenne nie tylko w wieku dojrzewania, ale też w dorosłości.