Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak zdobyć szacunek u dziecka?

Jak zdobyć szacunek u dziecka?

Kategorie:
DzieckoZwiązki i relacje

Niejeden rodzic zastanawia się, jak zdobyć szacunek u dziecka. Okazywanie szacunku to traktowanie innych w sposób życzliwy, uprzejmy oraz z poszanowaniem ich praw. To ważny obszar, który ma wpływ na nasze codzienne życie. Warto zapoznać się z przygotowanym przez nas tekstem, jeśli chcecie dowiedzieć się, jak nauczyć dziecko szacunku.

Jak objawia się szacunek u dziecka lub jego brak?

Brak szacunku u dziecka objawia się agresywną postawą wobec innych, ignorowaniem próśb oraz nieliczeniem się z potrzebami innych. Pamiętajmy, że dziecko obserwuje nas w różnych sytuacjach i naśladuje nasze zachowania. Jeśli nie okazujemy naszemu podopiecznemu oraz innym szacunku, trudno się dziwić, że dziecko zaczyna zachowywać się podobnie. Dzieci, które są uprzejme i respektują potrzeby innych, nauczyły się tego od swoich opiekunów. 

Jak zdobyć szacunek dziecka?

Jeśli zastanawiasz się, jak zdobyć szacunek u dziecka, przeanalizuj dobrze swoje zachowanie. Na co warto zwrócić uwagę w kontakcie ze swoim podopiecznym? Przedstawiamy garść zasad, które pomogą nam nauczyć dziecko szacunku.

Szanuj innych

Przypomnij sobie sytuacje, kiedy przy dziecku wyrażałeś negatywne opinie o innych. Musisz wiedzieć, że dzieci dla których rodzic jest wzorem, szybko uczą się powtarzać takie zachowania. Nawet jeżeli jesteś mocno zdenerwowany, powstrzymaj się przed krytykowaniem innych

Zwracaj uwagę na uczucia i potrzeby innych

Empatia jest bardzo ważna, ponieważ pozwala nam zrozumieć innych i wczuć się w ich punkt widzenia. Dziecko powinno mieć świadomość tego, że należy liczyć się z innymi osobami – ich potrzebami, uczuciami oraz poglądami. Uczmy ich od najmłodszych lat, że należy szanować czyjąś pracę, a nasze działania nie powinny innych wprowadzać w stan zakłopotania. Mowa tutaj o podstawowych rzeczach, takich jak pozostawianie po sobie porządku, słuchanie wypowiedzi bez przerywania, czy oddawanie pożyczonych rzeczy w dobrym stanie. 

Traktuj swojego podopiecznego z szacunkiem

Dlaczego dziecko mnie nie szanuje? – to pytanie, które pojawia się u wielu rodziców. Pamiętajmy, że jeśli będziemy ignorować potrzeby naszego podopiecznego, stosować wobec niego agresję, bardzo trudno będzie nam zdobyć jego szacunek. 

Dzieci, tak jak dorośli, mają swoje prawa. Daj dziecku przyzwolenie na wyrażanie swoich odczuć oraz myśli, słuchaj uważnie, co ma do powiedzenia i nie wyśmiewaj go. Okazuj dziecku życzliwość, uwagę, akceptację oraz zrozumienie, a to z pewnością zaprocentuje. Niedopuszczalne są krzyki, wyzwiska oraz przemoc fizyczna wobec dziecka. To zachowania niezgodne z prawem, które pozostawiają w psychice człowieka głębokie ślady.

Bądź uczciwy

Bycie uczciwym bywa trudne. Czasem łatwiej jest nam postępować nie do końca etycznie. Warto jednak popracować nad tym obszarem. Jeśli chcemy nauczyć dziecko uczciwości, zacznijmy od prostych spraw, np. dotrzymywania obietnic. Obiecaliśmy synowi lub córce, że zabierzemy ich na basen? Dotrzymajmy danego słowa. W momencie, gdy z jakichś powodów nie możemy tego zrobić, wytłumaczmy dziecku dlaczego tak się stało i przełóżmy wyjście na na inny dzień. Jeśli dziecko zobaczy, że może na nas liczyć, będzie czuło się docenione i bezpieczne. 

Zadbaj o poczucie wartości dziecka

Bardzo ważne jest, by kochać i szanować samego siebie. Wówczas człowiek dobrze traktuje osoby wokół, ponieważ nie musi rozładowywać swojej złości na innych. Miłość i akceptacja wzmacniają poczucie własnej wartości. Pozytywne wzmocnienia i wsparcie podczas rozwijania indywidualnych zdolności oraz talentów pozwolą dziecku czuć się ważnym i potrzebnym. Bardzo ważne jest również nauczenie dziecka tego, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach. Umiejętność rozwiązywania problemów daje dzieciom ogromne poczucie siły.

Rozmawiaj i objaśniaj

Dzieci uczą się funkcjonowania w społeczeństwie, dlatego powinny mieć przy sobie opiekuna-przewodnika, który cierpliwie wszystko i wytłumaczy. Podejmuj rozmowy jak najczęściej i staraj się być szczery, nawet jeżeli poruszacie trudne tematy. Rodzice często boją się rozmawiać o sprawach, takich jak seksualność, niepełnosprawność, różnice kulturowe czy religie. Dzieci jednak potrzebują, by ktoś objaśnił im otaczający ich świat. W innym przypadku, będą szukać odpowiedzi wśród rówieśników lub w internecie, co może mieć różne skutki. 

Jak nauczyć dziecko szacunku wobec innych?

Jak zdobyć szacunek u dziecka, jednocześnie ucząc go szacunku do innych? Pamiętajmy, że od nas i naszego postępowania zależy bardzo wiele. Jeśli nie szanujemy potrzeb oraz uczuć dziecka, nie słuchamy tego, co mówi, podopieczny może czuć się niedoceniany i pominięty, co często skutkuje brakiem szacunku do siebie i do innych. Zdarza się jednak, że mimo naszych starań, zachowanie dziecka nie ulega zmianie. Wówczas warto rozważyć wizytę u specjalisty. Psycholog dziecięcy będzie starał się dotrzeć do naszego dziecka i pomóc mu w rozwiązaniu jego problemów. Niewłaściwe zachowanie to często sposób na rozładowywanie trudnych emocji, z którym dziecko nie potrafi sobie poradzić.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!