Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?
Rodzice widząc niepokojące zmiany lub trudności w zachowaniu dziecka zastanawiają się, jak mu pomóc. Kiedy warto iść z dzieckiem do psychologa? To pytanie, które zadaje sobie wielu opiekunów. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć sytuacje, gdy dobrze jest poszukać wsparcia na zewnątrz.
Kiedy skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego
Zdarza się, że pojawiają się sytuacje, które wymagają pomocy psychologicznej. Może to dotyczyć trudności w codziennym funkcjonowaniu dziecka oraz rozwoju, który przebiega w nieco wolniejszym tempie. Zawsze należy uważnie obserwować dziecko, jednak czasem to osoba z zewnątrz zauważy, że u naszego dziecka pojawiły się jakieś trudności rozwojowe. Zastanawiając się, kiedy iść z dzieckiem do psychologa, warto wziąć pod uwagę również opinie innych osób. Często jest to nauczyciel w przedszkolu albo szkole, ponieważ dysponuje odpowiednią wiedzą oraz ma porównanie do innych rówieśników.
Wielu rodziców zastanawia się, od jakiego wieku można korzystać z pomocy psychologa dziecięcego. Na wizytę można udać się już z niemowlakiem, gdy zaobserwujemy u niego zbytnie pobudzenie, rozdrażnienie czy trudności ze spaniem. Jeżeli coś nas niepokoi, sięgnijmy po profesjonalną pomoc. Znany jest bunt dwulatka, który jest wprawdzie naturalnym etapem rozwoju, jeżeli jednak mamy wrażenie, że u naszego podopiecznego przebiega on zbyt intensywnie, również możemy poszukać wsparcia.
Jeżeli widzimy, że dziecko przeżywa jakieś trudne emocje, lęki, napady złości albo płaczu, warto rozważyć wizytę u specjalisty. Tak naprawdę zawsze możemy udać się do psychologa po poradę. To my rodzice najlepiej znamy swoje dziecko, więc jeżeli martwimy się, że dzieje się z nim coś niedobrego, zdecydujmy się skorzystać z pomocy psychologicznej.
U starszych dzieci sprawa wygląda nieco inaczej. Nastolatki potrafią ukrywać swoje kłopoty i nie zawsze chcą dzielić się nimi ze swoimi rodzicami. Widząc jednak, że nasz podopieczny przeżywa jakieś trudności, warto wziąć pod uwagę wizytę u specjalisty. W takich sytuacjach, psycholog dla młodzieży może spojrzeć na sytuację ze swojej perspektywy i udzielić profesjonalnej pomocy.
Opory ze strony rodziców
Jakiego rodzaju opór może pojawić się u osób, zastanawiających się, kiedy iść do psychologa dziecięcego? Niektórzy rodzice obawiają się, że decyzja o takiej wizycie świadczy o tym, że nie sprawdzili się jako opiekunowie. Jest wręcz odwrotnie – jeżeli szukamy wsparcia na zewnątrz, znaczy to, że troszczymy się o nasze dziecko i potrafimy przyznać się, że niektóre problemy wykraczają poza nasze umiejętności.
Rodzic powinien wiedzieć, że podczas takiej wizyty nie będzie przez nikogo oceniany, a psycholog dzięki swoim kompetencjom i doświadczeniu będzie mógł udzielić fachowej pomocy. Sesje terapeutyczne polegają na współpracy, jeżeli rodzic możliwie najbardziej szczerze opowie na czym polega problem, psycholog postara się uporządkować informacje oraz ukazać sytuację z innej perspektywy.
Podczas takich spotkań specjalista wskaże nam również mocne strony naszego dziecka. Czasem w gabinecie psychoterapeutycznym dowiemy się, że reakcje naszego podopiecznego na daną sytuację są całkowicie naturalne i nie mamy się czym niepokoić. Jednocześnie podjęte zostaną działania, które pomogą przejść dziecku i nam trudny czas. Bardzo ważne jest także, by rodzic był po stronie dziecka, wówczas udzielenie wsparcia będzie o wiele łatwiejsze.
Opory ze strony dziecka
Kiedy decydujemy się iść z dzieckiem do psychologa, może się zdarzyć, że dziecko będzie odmawiać wizyty u specjalisty. To sytuacja, gdy rodzic powinien podjąć stanowczą decyzję. Warto potraktować to w kategoriach wizyty u lekarza – gdy dziecko źle się czuje, nie pytamy go, czy chce wybrać się do przychodni lekarskiej.
Należy jednak odpowiednio go do takiego spotkania przygotować – wyjaśnić, dlaczego tam się wybieracie, zapewnić, że wizyty będą przebiegać w miłej atmosferze i że nie ma się czego obawiać. Informacje i język należy oczywiście dostosować do wieku, w którym się znajduje.
Nieco inaczej sytuacja może prezentować się u młodzieży. Jeżeli nastolatek nie chce się zgodzić na taką wizytę, nie jesteśmy w stanie go zmusić. Należy jednak przeprowadzić rozmowę, w której poinformujemy go, że chcemy mu pomóc oraz że nikt nie będzie próbował go zmieniać. Warto zaznaczyć, że psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. To oznacza, że to nastolatek decyduje, jakie informacje, którymi podzielił się z terapeutą podczas spotkań, mogą zostać ujawnione rodzicom. To buduje poczucie zaufania i bezpieczeństwa oraz zwiększa szansę na to, że młody człowiek otworzy się przed specjalistą. Warto również zaproponować nastolatkowi, aby to on współdecydował w wyborze specjalisty.
W tekście staraliśmy się pomóc podjąć decyzję rodzicom, którzy nie wiedzą, kiedy udać się z dzieckiem do psychologa. W rzeczywistości to rodzic najlepiej zna swoje dziecko, więc jeżeli coś w zachowaniu naszego podopiecznego budzi nasz niepokój, nie wahajmy się sięgnąć po poradę specjalisty.