Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogNerwica u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Kategorie:
DzieckoLęki i nerwice

Nerwica u dzieci to problem, który można zauważyć coraz częściej. Najmłodsi mogą odczuwać lęk w wielu sytuacjach, cierpieć na niewyjaśnione bóle brzucha, głowy albo kołatanie serca. Dobrze, by rodzice posiadali odpowiednią wiedzę na temat tego rodzaju problemów, by móc w porę zareagować. Warto zapoznać się z naszym artykułem, z którego dowiesz się, jak pomóc dziecku z nerwicą. 

Spis treści:

Nerwica u dziecka – objawy

Nerwica dziecięca – przyczyny

Leczenie nerwicy u dzieci

Nerwica u dziecka – objawy

Nerwica u dziecka zwykle objawia się pod postacią lęku. Często towarzyszą mu także inne symptomy, zależne od rodzaju zaburzenia, które pojawia się u dziecka. Jakie typy zaburzeń możemy wyróżnić i jakie objawy niesie za sobą nerwica u dzieci?

Zaburzenie lękowe uogólnione

W tego rodzaju zaburzeniach dziecko odczuwa lęk niemal przez cały czas, jednak jest to lęk o niedużym nasileniu. Może mieć on związek z różnymi sytuacjami, przykładowo z obawą przed gorszą oceną, czy poniesieniem porażki w zawodach sportowych. Wówczas pojawić może się rozdrażnienie, trudności w koncentracji oraz problemy ze snem.

Zaburzenie paniczne 

Ataki paniki to stany silnego lęku, podczas których doświadcza się dolegliwości somatycznych, takich jak kłopoty z oddychaniem, czy duże przyspieszenie czynności serca). Ataki paniki u dzieci mogą występować zupełnie niespodziewanie, ponadto strach przed kolejnym napadem, może wyzwolić następny atak paniki. 

Fobie specyficzne

To nerwica u dzieci, która wiąże się z konkretnym zjawiskiem bądź przedmiotem. Wyzwalać mogą ją np. zwierzęta albo lot samolotem. Wtedy zazwyczaj dziecko unika czynników wywołujących lęk, a gdy ich doświadcza, reaguje płaczem albo złością.

Fobia społeczna

Podczas fobii społecznej dzieci unikają kontaktów z innymi, zwłaszcza z nieznajomymi osobami. Doświadczają dużego dyskomfortu podczas niewygodnych sytuacji, zdarza się, że unikają rozmów oraz wzrokowego kontaktu. Podczas fobii społecznej w mocno nasilonej formie, dziecko może odmawiać wychodzenia do szkoły i starać się rzadko opuszczać dom. Czasem u dzieci pojawia się mutyzm wybiórczy – dziecko, choć potrafi mówić, odmawia rozmów z osobami, których nie zna.

Lęk separacyjny

Nerwica u dzieci zwana lękiem separacyjnym, dotyczy pacjentów, którzy nie potrafią znieść rozłąki z opiekunem. Reagują wówczas lękiem, płaczem oraz rozdrażnieniem. Zdarza się, że dzieci w takich sytuacjach, zgłaszają objawy, które mają na celu zatrzymać rodzica przy sobie, np. bóle głowy albo brzucha. Lęk separacyjny u dzieci powoduje, że niechętnie opuszczają one dom.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

Określane także jako nerwica natręctw u dzieci. W ich przebiegu wyróżniane są dwie składowe: obsesje, czyli niechciane myśli oraz kompulsje – działania, dzięki którym chory się uspokaja.

Jakie objawy towarzyszą nerwicy natręctw u dziecka? W przypadku obsesji związanej z czystością pacjent może ciągle myć ręce, czy bardzo często w ciągu dnia zmieniać ubrania. Zaburzenia tego rodzaju utrudniają funkcjonowanie pacjentów, ponieważ zabierają im sporo czasu.

Nerwica dziecięca – przyczyny

Przyczyny nerwicy u dzieci mogą być różne. To zaburzenie, które nie jest związane z wyłącznie jednym, konkretnym powodem. Jedną z przyczyn mogą być defekty anatomiczne struktur mózgowia oraz zaburzenia układów neuroprzekaźnikowych. Na rozwój nerwicy wpływają też czynniki genetyczne – częściej pojawiają się one u dzieci, których rodzice również cierpieli lub cierpią na zaburzenia lękowe.

Nerwica u dzieci może rozwijać się pod wpływem pewnych czynników środowiskowych. Tutaj można wymienić:

  • zmianę klasy, szkoły, miejsca zamieszkania;
  • doświadczanie fizycznej lub psychicznej przemocy;
  • brak wsparcia ze strony bliskich;
  • śmierć bliskiej osoby;
  • częste krytykowanie dziecka lub zbyt duża nadopiekuńczość.

Leczenie nerwicy u dzieci

Jak wygląda leczenie nerwicy u dziecka? Przede wszystkim dobrze jest skonsultować się w takich przypadkach ze specjalistą. Doświadczony psycholog dziecięcy zrobi wszystko, by pomóc Twojemu dziecku i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Zwykle informuje on rodziców, w jaki sposób reagować na pojawiający się u dziecka lęk. Wyjaśnia, że unikanie lęku nie jest dobrym sposobem na poradzenie sobie z nim. Tego rodzaju postępowanie może bowiem nasilać nerwicowe objawy. 

Jakie działania mogą zostać zastosowane w przypadku nerwicy dzieci?

  • psychoterapia;
  • psychoedukacja;
  • terapia rodzin;
  • trening umiejętności społecznych;
  • ćwiczenia relaksacyjne.

Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą borykać się z różnego rodzaju emocjonalnymi problemami. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy żyjemy w ciągłym pośpiechu, dziecko może czuć się przytłoczone natłokiem obowiązków i zdezorientowane. Opiekunowie nie zawsze mają wystarczającą dużo czasu, by poświęcić go dziecku i łatwo jest przegapić moment, gdy z podopiecznym dzieje się coś niepokojącego. Warto w takich przypadkach sięgnąć po profesjonalną pomoc. Psycholog dziecięcy w Wołominie wspiera dzieci, które doświadczają zaburzeń lękowych. Pomoc psychologiczna najmłodszych polega również na współpracy z rodzicami. Odpowiednio dobrane metody leczenia sprawią, że samopoczucie psychiczne Twojego dziecka polepszy się.

Sprawdź: leczenie nerwicy

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!