Strona głównaBlogObojętność w związku

Obojętność w związku

Autor:
Opublikowano:29.03.2022
Kategorie:
DorosłyZwiązki i relacje

Jedną z zasad, których najbardziej bronią współczesne pary, jest poszanowanie autonomii. Jednak z czasem ta niezależność może przerodzić się w obojętność. Kiedy takie podejście zajmuje coraz więcej chwil lub staje się bardziej intensywne, zwykle ustępuje miejsca poczuciu dyskomfortu i prowadzi do rozstania. Zrozumienie, dlaczego w związku pojawia się obojętność, może pomóc przełamać tę warstwę emocjonalnego zimna.

Spis treści:

Obojętność w związku – czym jest?

Obojętność w związku – główne przyczyny

Gdy mąż staje się obcy…

Jak działa obojętność na faceta?

Co robić w obliczu obojętności partnera?

Kiedy zakończyć związek?

 

Obojętność w związku – czym jest?

obojętność

Jedni mówią, że przeciwieństwem i zabójcą miłości jest nienawiść. Inni twierdzą, że jest inna postawa, która może być jeszcze bardziej destrukcyjna i wyniszczająca: obojętność. Ignorowanie lub okazywanie całkowitego braku zainteresowania jest równoznaczne z przekazaniem komunikatu: „jesteś tak mało wart, że nawet nie biorę Cię pod uwagę”, „nie istniejesz dla mnie”. To najmocniejsze aspekty obojętności, które prowadzą najczęściej do rozpadu relacji.

Istnieje wiele powodów, dla których w parze może pojawić się obojętność. Po pierwsze, jedna z osób może przechodzić przez trudny okres niepokoju i stresu. W tym scenariuszu ważne jest rozpoznanie, czy nadal istnieje miłość i wzajemne zaangażowanie. Wówczas można szukać sposobów na wspólne przezwyciężenie złego etapu.

Z drugiej strony w długotrwałych związkach często zdarza się, że komunikacja sprowadza się do formalności związanych z obowiązkami domowymi lub codziennymi. Nie ma miejsca na dzielenie się emocjami i uczuciami, obawami i troskami. W takich przypadkach brak rozmowy w związku może przemienić się w obojętność wobec partnera. Małżonkowie lub pary z długoletnim stażem zapominają, że druga strona jest tylko człowiekiem ze złożonym światem emocjonalnym, którego też trzeba słuchać, by wiedzieć, co mu leży na sercu.

Obojętność w związku może pojawić się także, gdy jedna z osób zmieniła swoje cele życiowe i nie są to już wspólne projekty. Pojawił się brak uczuć, a wspólne marzenia stały się celami osobistymi. W takich przypadkach ważne jest wzmocnienie komunikacji po to, by zdecydować, czy pojawi się walka o ten związek, czy też nadszedł czas, aby się rozstać i obrać inne ścieżki życia.

Obojętność w związku – główne przyczyny

Każda sytuacja jest wyjątkowa, a relacje międzyludzkie są bardzo złożone. Aby odkryć prawdziwe źródło obojętności, konieczne jest zagłębienie się w przeszłość danej osoby, postawienie się na jej miejscu i zrozumienie, co ten związek oznacza dla niej z emocjonalnego punktu widzenia.

Ogólnie do najczęstszych przyczyn pojawiania się obojętności w związku zalicza się kilka aspektów.

  • Brak zaangażowania emocjonalnego: osoby, które nie czują silnego uczucia do partnera, z czasem zaczynają wykazywać obojętność.
  • Ochrona przed zranieniem: są ludzie, którzy wolą nie kochać, aby uniknąć zranienia. W takich przypadkach wolą dystansować się emocjonalnie i używać obojętności jako tarczy ochronnej.
  • Manipulacja dla własnych korzyści: kiedy ktoś wie, że druga osoba kocha go na tyle, by się mu poddać, może przyjąć nonszalancką postawę, aby osiągnąć swoje cele.
  • Potrzeba niezależności: istnieją ludzie, którzy niełatwo wyrażają swoje uczucia i wolą zachować dystans. W rezultacie osoby te mogą używać obojętności, aby chronić swoją indywidualną przestrzeń.
  • Brak samoakceptacji: człowiek może przyjąć postawę obojętną, ponieważ widzi w drugim coś, co rozpoznaje w sobie, ale nie chce tego zaakceptować.
  • Chęć wyrządzenia krzywdy: niestety, ale związki tworzą także złośliwi ludzie, którzy są świadomi, że mają nad kimś emocjonalną władzę i wykorzystują obojętność, by skrzywdzić drugą osobę.

Gdy mąż staje się obcy…

mąż staje się obcy

Czasami trudno zrozumieć, jak dwoje ludzi, którzy mieszkają pod jednym dachem, znają się nawzajem od lat i przysięgali sobie wieczną miłość, mogą stać się sobie obcy. Ale zdarza się to często: nagle jedno z nich uświadamia sobie, że o drugim wie coraz mniej. Mąż staje się coraz bardziej obcy, a żona prawie nieznajoma. Co sprawia, że pojawia się tak duża obojętność?

Brak miłości w małżeństwie

Niestety nie wszystkie pary biorą ślub z miłości. Czasami decyzja ta podyktowana była ciążą, innym razem „uciekającymi latami staropanieństwa”. Brak prawdziwego uczucia prędzej czy później wyjdzie na jaw i objawi się całkowitą obojętnością.

Brak wspólnych tematów do rozmowy

Milczenie niekoniecznie jest złe. Wręcz przeciwnie, jeśli potraficie spędzać czas razem w ciszy, jest to znak, że oboje czujecie się komfortowo i nie musicie wypełniać otoczenia słowami. Ale jest jeszcze jeden etap milczenia, którego nie powinno być w związku. Chodzi o ten, który ma miejsce, gdy para nie ma sobie nic do powiedzenia, spędza godziny w ciszy, każdy ze swoim telefonem komórkowym lub przed komputerem.

Brak zainteresowania indywidualnym życiem drugiej osoby

Twój mąż ma swoje hobby, uwielbia motoryzację, spędza soboty na grze w tenisa albo z pasją składa modele statków. Ciebie to kompletnie nie interesuje. On także nie jest zainteresowany tym, co dzieje się u Ciebie w pracy, jak sobie radzisz z obowiązkami. Nie ma ochoty słuchać o nowej książce, którą przeczytałaś. Obojętność pojawia się także wszędzie tam, gdzie ludzie nie interesują się sobą nawzajem i życiem poza związkiem.

Brak czułości w związku

Każda relacja romantyczna oparta jest na fizyczności, tym bardziej małżeństwo. Kiedy się zakochujesz, czujesz motyle w brzuchu i najchętniej „nie odklejasz się” od partnera. Niestety wiele par z czasem zaprzestaje dbania o sferę czułości, którą zastępuje rutyna. Tymczasem przytulenie, pocałunek, seks – te aspekty są niezwykle ważne dla budowania wzajemnego poczucia bliskości między partnerami. Jeśli ich zabraknie, wkrada się obojętność, która powoli niszczy miłość.

Jak działa obojętność na faceta?

„Bądź dla niego obojętna, a rozkochasz go w sobie na całe życie” – znasz ten pogląd? Niektóre kobiety podczas nawiązywania relacji z mężczyzną lub na początku związku stosują tę taktykę, by sprawdzić, jak duży wpływ mają na mężczyznę. To rodzaj testu swojej siły. Jak działa obojętność na faceta? Problem w tym, że obojętność jest tutaj mylona z tajemnicą i niedostępnością. Mężczyznę na początku znajomości nie przyciąga sama obojętność, a wszystko to, co się z nią łączy. Tajemnica jest tym, co nadaje sens obojętności, co sprawia, że potencjalny partner ​​zastanawia się, co robisz, z kim jesteś i kiedy zareagujesz na jego wiadomość. Każda niedostępność ma jednak swoje granice. W prawdziwym związku nie ma miejsca na obojętność lub szantaż. Relacja z drugim człowiekiem to nie ring, na którym rozegra się bitwa o to, kto ma większą władzę, kto się lepiej postara i kto szybciej „zaatakuje”. Facet, który będzie czuł, że nic dla Ciebie nie znaczy, w końcu się oddali.

Potem pojawią się zwroty typu „nie dbasz już o mnie”, „gdybyś mnie kochał, zrobiłbyś to lub tamto”, „dlaczego jesteś taki?”. To one właśnie mają podłoże w tej obojętności, którą wiele kobiet obdarza mężczyzn. Sprawiają, że partner wycofuje się, zaczyna Cię unikać. Twoje małe sceny powodują u niego zmieszanie i dyskomfort. Z jednej strony obdarzasz go obojętnością, nie interesujesz się jego życiem, a z drugiej żądasz, aby on zachowywał się inaczej.

Oczywiście wszystko staje się błędnym kołem, w którym dochodzi do ciągłych kłótni i nienawiści. Cała rzecz polega na tym, by znaleźć zdrowy balans pomiędzy zainteresowaniem swoimi osobami a zostawieniem sobie przestrzeni na samorealizację.

Co robić w obliczu obojętności partnera?

Jeśli partner, który wykazuje obojętność, jest dla Ciebie wciąż ważny, najlepiej jest porozmawiać z nim o całej sytuacji. Wyjaśnij, co widzisz i opowiedz o tym, co czujesz. Poproś go, aby wyjaśnił, jakie są powody, które skłoniły go do przyjęcia takiej postawy. Pamiętaj, aby działać stopniowo. Możesz próbować zbliżyć się do partnera gestem, czułością, rozmową. Jednak, kiedy w obliczu dystansu wzrasta również jego opór, poszukaj pomocy na zewnątrz. Możesz spróbować namówić partnera na wspólną terapię małżeńską lub samodzielnie z niej skorzystać.

Bardzo ważne jest odkrycie przyczyn obojętności. To właśnie one pozwalają obrać tę lub inną drogę. Na przykład, gdy dana osoba jest obojętna, ponieważ potrzebuje przestrzeni, warto zrobić krok w tył i szanować jej prywatność. W przypadku, gdy boi się cierpienia, trzeba jej pokazać, że partner jest po to, by ją wspierać. Zdarzają się też przypadki, w których człowiek może reagować obojętnie, nie zdając sobie z tego sprawy, więc czasami wystarczy mu wskazać, jakie postawy szkodzą związkowi.

Kiedy zakończyć związek?

kiedy zakończyć związek

Jeśli po rozmowie z partnerem widzisz, że w Twoim związku nie ma szans na poprawę, króluje tylko obojętność, brakuje miłości lub druga strona odmawia udziału w terapii, czas powiedzieć stop. Gdy cała sytuacja szkodzi Ci emocjonalnie to również znak, że nadszedł czas, by zakończyć związek. Nie ma sensu trwać w relacji, w której człowiek nie jest kochany, doceniany i słuchany.

Zastanawiasz się, kiedy zakończyć związek? Nie wiesz, czy to jeszcze miłość, czy już tylko obojętność? Jeśli odnajdujesz siebie w poniższych sytuacjach, to znak, że nie darzysz partnera miłością, a tym bardziej nie masz powodu, by kontynuować tę relację.

Jakie są oznaki, że czas się rozstać?

  • Pod pretekstem szukania przestrzeni do realizacji swoich planów, ukrywasz brak zainteresowania związkiem.
  • Brakuje Ci ochoty na dzielenie się codziennymi wydarzeniami z drugą osobą.
  • Nigdy nie czujesz potrzeby rozmowy z partnerem.
  • Nie obchodzi Cię, czy wychodzi sam, gdzie idzie, co robi itd.
  • Nie chcesz, aby ludzie wiedzieli, że Twój związek jest poważny i oficjalny.
  • Nie masz ochoty na wspólne spędzanie wolnego czasu, wakacje, podróże.
  • Nigdy nie bierzesz pod uwagę opinii partnera przy podejmowaniu decyzji.
  • Związek nie jest dla Ciebie priorytetem.
  • Nie czujesz do partnera nic więcej oprócz seksualnego pociągu.
  • Twój partner nie jest dla Ciebie nawet przyjacielem.

Pamiętaj, że powyższe sytuacje działają także w drugą stronę. Wówczas to Ty możesz być „ofiarą” obojętności w związku.

Bez względu na to, od kogo pochodzi ta neutralność, jeśli uczucie nie wygasło i wspólnie widzicie szansę na ratowanie relacji – zróbcie to. Poszukajcie mediatora, który będzie empatyczną, ugodową i dyskretną osobą. To on pomoże Wam wypracować wspólne stanowisko i pomóc w naprawie związku. Gdy jednak uczucie wygasło i nie ma szans na poprawę sytuacji, lepiej jest zakończyć relację i zadbać o swoją godność oraz poczucie własnej wartości.

Potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego?

Placówki naszych poradni znajdują się w:

 

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł