Strona głównaBlogParestezje – drętwienie ust, mrowienie w głowie – czym są, jak leczyć?

Parestezje – drętwienie ust, mrowienie w głowie – czym są, jak leczyć?

Autor:
Opublikowano:22.02.2022
Kategorie:
DorosłyLęki i nerwice

Zimna woda „pali skórę”, „mrówki” drepczą po Twojej skórze lub drętwieją Ci całe kończyny? Możliwe, że masz do czynienia z parestezjami. Te nieprawidłowe odczucia są nie tylko irytujące, ale zwykle odbierane jako nieprzyjemne, przerażające lub czasami nawet bolesne. Czym dokładnie są, skąd się biorą i jak je leczyć? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Spis treści:

Parestezje – co to jest?

Parestezje nocne

Objawy parestezji – drętwienie ust, mrowienie w głowie

Przyczyny parestezji

Parestezje i nerwica

Diagnoza i leczenie parestezji

Parestezje – kiedy potrzebna jest psychoterapia?

Parestezje – co to jest?

Parestezje to niezwykłe wrażenia czuciowe takie jak mrowienie w głowie, pieczenie nóg lub drętwienie ust. Chorzy odczuwają je zazwyczaj jako ukłucia szpilki. Parestezje mogą wystąpić we wszystkich częściach ciała, ale najczęściej dolegliwości ograniczają się do ust, rąk i stóp. Dobrze znaną formą dyskomfortu jest coś w rodzaju „zdrętwiałej nogi”, której większość ludzi już kiedyś doświadczyła np. po przebudzeniu. Wywoływane jest to przez przerwę w dopływie krwi i wynikający z tego brak tlenu i glukozy.

Parestezja może być związana nie tylko z mrowieniem i drętwieniem części ciała, ale także z zaburzeniami percepcji ciepła i zimna. Wyróżnia się parestezje:

  • przejściowe,
  • przewlekłe.

Dyskomfort tego rodzaju może występować chwilowo, ale także przewlekle. Na przykład klasyczne zdrętwienie nogi jest w większości przypadków chwilową parestezją. Z drugiej strony, istnieją choroby takie jak stwardnienie rozsiane, które powodują parestezje przewlekłe. Ponadto inne choroby metaboliczne, ortopedyczne, zatrucia i leki mogą powodować nienormalne wrażenia w organizmie, które w efekcie występują przewlekle.

Parestezje nocne

Zjawisko parestezji nocnych jest szczególnie powszechne. Budzisz się w nocy, ponieważ jedna część ciała nagle zaczyna nieprzyjemnie mrowić. W większości przypadków jest to związane z niewłaściwą pozycją do spania. Jeśli z powodu postawy wywierasz zbyt duży nacisk na określone nerwy, bardzo szybko nastąpi typowy „bieg mrówek”. Jeśli zdarza Ci się to regularnie, pierwszym krokiem jest zmiana nawyków spania. Przed pójściem spać postaraj się dostosować pozycję tak, aby ramiona miały wystarczającą swobodę ruchu i nie były uwięzione pod górną częścią ciała.

Objawy parestezji – drętwienie ust, mrowienie w głowie

drętwienie ust

Parestezje to nieprawidłowe odczucia, które są głównie odczuwalne jako wędrujące mrowienie i drętwienie ust, rąk, mrowienie w głowie itd. Wszystkie części ciała mogą być dotknięte tymi tak zwanymi zaburzeniami wrażliwości. Najczęściej jednak występują w stopach, palcach i dłoniach. Ból również może wystąpić, ale raczej jest dość rzadko obserwowany w parestezji.

Oprócz mrowienia i drętwienia części ciała niektóre osoby dotknięte chorobą mogą również odczuwać pieczenie lub kłucie, które przypomina ukłucie szpilką. Mogą również wystąpić zaburzenia w postrzeganiu ciepła i zimna. Ogólnie parestezje charakteryzują się wyjątkowo nieprzyjemnymi doznaniami, które jednak nie zawsze muszą ograniczać się do określonych obszarów ciała. W ciężkich przypadkach mogą wpływać na całe ciało.

Najczęstsze dolegliwości, jakie odczuwają osoby z parestezją to:

  • uczucie napięcia zwłaszcza w okolicy szyi, głowy i ramion;
  • mrowienie ust, drętwienie nóg, stóp, dłoni, ramion, twarzy, dna miednicy, mrowienie w głowie;
  • poczucie wyobcowania w różnych częściach ciała;
  • ciągłe zmęczenie;
  • subiektywne uczucie osłabienia (zwłaszcza nóg, bioder, ramion);
  • poczucie obecności w sobie ciała obcego (gardle, uchu, pod podeszwą stopy, w odbycie itp.);
  • nadwrażliwość na światło, temperaturę, dotyk, hałas (przeczulica);
  • uczucie ucisku w uszach, w gardle, w głowie, w klatce piersiowej, w oczach lub w sercu;
  • swędzenie bez widocznych zmian na skórze;
  • łaskotanie w gardle, kolanie itp.

Przyczyny parestezji

Te nieprzyjemne doznania mogą mieć wiele przyczyn. W medycynie uważa się, że niektóre z tych nieprawidłowych odczuć są spowodowane zaburzeniem lub uszkodzeniem nerwów. Zasadniczo ostre parestezje są łatwiejsze do sklasyfikowania i często mają swoją przyczynę w ośrodkowym układzie nerwowym. Przejściowo ostra parestezja w postaci zdrętwienia kończyn jest stosunkowo częstym zjawiskiem i zwykle jest wynikiem krótkotrwałego przerwania przepływu krwi, co prowadzi do niedostatecznego dopływu tlenu do nerwów.

Najczęstsze przyczyny prawdziwej parestezji to:

  • zatrucia (w tym zatrucia metalami ciężkimi),
  • niedobór witamin spowodowany niedożywieniem lub chorobami jelit,
  • cukrzyca,
  • stwardnienie rozsiane,
  • przyjmowanie leków (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, buspiron itp.),
  • przedawkowanie leków przeciwpadaczkowych,
  • uszkodzenia mechaniczne (w tym pooperacyjne czy wypadkowe),
  • przepuklina dysku,
  • schorzenia ortopedyczne,
  • zaburzenia krążenia (w tym miażdżyca),
  • migreny,
  • niedoczynność tarczycy,
  • udar,
  • neuropatie i inne trwałe zaburzenia w komórkach nerwowych.

Parestezje i nerwica

Jeśli nie można zidentyfikować zaburzenia określonego nerwu lub ogólnego zaburzenia neurologicznego w medycynie, co ma miejsce w przypadku większości parestezji, w rzeczywistości nie ma wytłumaczenia fizjologicznego dla tych dziwnych subiektywnych skarg. Wówczas uważa się, że nieprawidłowe odczucia są zaburzeniami czysto psychologicznymi lub psychosomatycznymi. Oznacza to, że dyskomfort nie jest spowodowany żadną fizyczną przyczyną, istnieją one tylko w głowie danej osoby, która mniej lub bardziej wyobraża sobie swoje nieprzyjemne doznania.

Ta psychogenna forma parestezji może wystąpić jako reakcja na uraz psychiczny lub stres i nie jest oparta na uszkodzeniu nerwów. Wówczas parestezje mogą mieć podłoże w nerwicy, zwłaszcza konwersyjnej, której główną cechą jest zwykle krótkotrwała strata albo modyfikacja w funkcjonowaniu organizmu, sugerująca fizyczne zaburzenie.

Diagnoza i leczenie parestezji

Parestezje to tylko objaw. Lekarz przypisuje przyczynę symptomowi poprzez specjalistyczne badania lekarskie takie jak rezonans magnetyczny lub badanie przewodnictwa nerwowego. Po postawieniu diagnozy skupia się na leczeniu przyczyny, zwłaszcza w przypadku ostrych parestezji. Na przykład, jeśli nerwy są zakleszczone, może pomóc operacja uwolnienia nerwów. Ważne są również zabiegi ukierunkowanej fizjoterapii. W przypadku przyczyn takich jak alkoholowe i cukrzycowe, leczenie koncentruje się na minimalizacji czynników ryzyka. Diabetycy często otrzymują już pomoc poprzez poprawę kontroli poziomu cukru we krwi.

Jeśli objawy parestezji występują tylko w kończynach, może to oznaczać zaburzenie krążenia. Lekarz stawia diagnozę po badaniu USG i szczegółowym omówieniu z pacjentem. Przebieg nieprawidłowych doznań zależy w dużej mierze od przyczyny. Nieprawidłowe odczucia wynikające z zaburzeń krążenia często ustępują samoistnie. W przypadku trwałego uszkodzenia nerwów w wyniku urazu objawy utrzymują się, ale niekoniecznie ulegają nasileniu.

Parestezje – kiedy potrzebna jest psychoterapia?

Problemy psychologiczne na przykład wywołane stresem, mogą zmieniać napięcie mięśni za pośrednictwem układu nerwowego. Zwykle jest to wzrost napięcia mięśniowego. Oprócz tego ogólnie wzmożone napięcie, problemy psychologiczne, ale także wszelkie „normalne” stany umysłu, znajdują odzwierciedlenie w zmianie postawy (oczywiście wpływają na to również ogólne zmiany napięcia mięśniowego). Już samo zwiększone napięcie może prowadzić do drętwienia, ponieważ zmniejsza dopływ krwi do mięśnia, a tym samym zmienia środowisko chemiczne w kierunku niższej wartości pH. To z kolei może prowadzić do aktywacji receptorów odpowiedzialnych również za ból.

Zmieniona przez problemy psychologiczne postawa ciała jest zwykle niekorzystna dla mięśni, jeśli przyjmuje się ją na dłuższą metę. A to właśnie zdarza się często, choć w większości nieświadomie. W tym przypadku jest to głównie postawa ciała, w której głowa jest wysunięta do przodu, a ramiona podciągnięte do góry. Parestezje, czyli zaburzenia czucia mogą uciskać nerwy i tym samym wywoływać zaburzenia czucia. Mogą powstawać jako wynik psychosomatycznej odpowiedzi na przewlekły stres, nerwicę i traumatyczne wydarzenia. Wówczas niezbędna jest pomoc psychologa i psychoterapia. Uwolnienie się od problematycznych doświadczeń i zrozumienie swojego stanu jest konieczne, by skończyć z nieprzyjemnymi i uciążliwymi dolegliwościami, jakie dają parestezje.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł