Strona głównaBlogPsycholog a psychiatra, psychoterapeuta, coach – czym się różnią?

Psycholog a psychiatra, psychoterapeuta, coach – czym się różnią?

Autor:
Opublikowano:10.02.2020
Kategorie:
DorosłyPsycholog

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta, a nawet coach – wszyscy ci specjaliści zajmują się ludzką psychiką, tylko że każdy innymi metodami. Czym różni się psycholog od psychiatry? Czym zajmuje się psychoterapeuta i kto może nim zostać? W jaki sposób i w jakich sytuacjach pomoże nam psychoterapeuta i psychiatra? Kiedy zgłosić się do coach`a? U nas znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania i dowiesz się, do kogo się zgłosić, by otrzymać fachową pomoc.

Problemy mentalne mogą wiązać się objawami różnego typu i wynikać z różnych problemów. Dlatego też w wielu przypadkach wskazana będzie współpraca kilku specjalistów i praca w różny sposób. Każdy z fachowców pracuje innymi metodami – kiedy i do którego się zgłosić?

Psycholog – ekspert-diagnostyk

Psycholog to magister psychologii, który zajmuje się diagnozowaniem problemów związanych z psychiką, ale bez ukończenia szkoły terapeutycznej nie może prowadzić psychoterapii. Jego zadaniami są:

  • wsparcie osób w kryzysie,
  • pomoc osobom dorosłym i dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych,
  • wsparcie emocjonalne,
  • wsparcie prawidłowego rozwoju,
  • pomoc w trudnościach wychowawczych. 

Psycholog w swojej praktyce diagnostycznej może również posługiwać się wyspecjalizowanymi testami psychologicznymi. Jego zadaniem jest także wydawanie opinii, stawianie diagnozy oraz kierowanie pacjentów na dalsze leczenie u innych specjalistów. Warto się do niego udać, gdy nie wiemy tak naprawdę, kto może nam pomóc – psycholog prawdopodobnie skieruje nas do psychiatry lub do psychoterapeuty albo zasugeruje jednocześnie konsultację psychiatryczną i psychoterapię. Zadaniem psychologa jest także wydawanie:

  • opinii o stanie zdrowia psychicznego,
  • zaświadczeń o stopniu gotowości szkolnej,
  • orzeczeń.

Psycholog może pracować w:

  • szkole i przedszkolu,
  • szpitalu psychiatrycznym
  • ośrodku adopcyjnym,
  • hospicjum,
  • poradni psychologiczno-pedagogicznej

Psychiatra – specjalista od trudnych przypadków

Czym różni się psychiatra od psychologa? Psychiatrę wyróżnia to, że ukończył medycynę i wybrał specjalizację z psychiatrii, co sprawia, że jako jedyny ze specjalistów może wypisywać recepty i stosować leczenie farmakologiczne. Co do zasady psychiatra specjalizuje się w leczeniu najbardziej skomplikowanych i najpoważniejszych przypadków, zwłaszcza osób, które stanowią zagrożenie dla siebie lub innych. Warto się do niego zgłosić w razie:

  • zdiagnozowania depresji przez psychologa,
  • prób samobójczych,
  • okaleczania się,
  • poważnych stanów lękowych,
  • zaburzeń osobowości.

Psychiatra zaleca określone leki przede wszystkim na podstawie wywiadu lekarskiego, ale może także skierować pacjenta do szpitala psychiatrycznego czy wypisać skierowanie na badania laboratoryjne. Kiedy iść do psychologa, a kiedy do psychiatry? Najlepiej odwiedzić najpierw psychologa, dzięki któremu dowiesz się, jakie kroki podjąć w następnej kolejności.

Psychoterapeuta – z nim znajdziesz przyczyny swoich problemów i nauczysz się z nimi walczyć

Czym różni się psychoterapeuta od psychologa? Psychoterapeuta wcale nie musi być magistrem studiów psychologicznych, może ukończyć studia pedagogicznelub medyczne i po odbyciu specjalnej, czteroletniej szkoły terapeutycznej jest uprawniony do prowadzenia psychoterapii w określonym nurcie m.in.:

  • systemowym,
  • poznawczo-behawioralnym,
  • humanistycznym,
  • psychoanalitycznym.

W trakcie rozmów psychoterapeuta poszukuje źródeł problemów. Wnikliwie słucha, nie ocenia, za to stawia konkretne i trafne pytania, które mają pomóc zmienić myślenie i sposób postrzegania świata, siebie oraz innych ludzi. Psychoterapeuta pomaga w różnorodnych problemach obniżających jakość życia, na przykład:

Przeczytaj także:

Coach – poznaj pełnię swoich możliwości!

Coach, w przeciwieństwie do psychologa, psychiatry i psychoterapeuty, wspiera ludzi, którzy są zupełnie zdrowi. Współpraca nie polega na walczeniu z problemami, ale na jak najlepszym wykorzystaniu posiadanych zasobów i możliwości. Coaching to jedna z metod rozwoju osobistego. Z pomocą coacha można odkryć swój potencjał i rozwijać go. Coach pomoże nam w realizacji planów, celów, marzeń, a także w nauce odpowiedzialności za własne życie i wybory. Coaching nastawiony jest na sukces, a właśnie jego analizuje. Nie zajmuje się porażką. Będzie pomocny dla osób, którym zależy na rozwoju osobistym w życiu prywatnym i zawodowym, a także dla tych, które chcą podnieść poczucie własnej wartości.

Jak wybrać psychologa, psychoterapeutę, psychiatrę?

Wybierając psychologa, psychoterapeutę czy psychiatrę, warto kierować się przede wszystkim opiniami pacjentów zamieszczonymi w internecie. Są one cenną wskazówką, pokazującą skuteczność prowadzonych rozmów i porad. Warto jednak w trakcie pierwszych kilku spotkań uważnie przyglądać się specjaliście i zaufać swojej intuicji. W trakcie spotkań powinniśmy czuć się wysłuchani, zrozumieni i “zaopiekowani”. Istotne są również poczucie bezpieczeństwa oraz swoboda – z psychologiem czy psychoterapeutą powinno nam się dobrze rozmawiać. To jeden ze znaków, że terapia może przynieść oczekiwane efekty. Podczas pierwszych kilku wizyt poznajemy nie tylko temperament terapeuty, ale też jego metody pracy i możemy ocenić, czy nam one odpowiadają. Jeśli nie, nie warto się zniechęcać, lepiej poszukać innej osoby, przy której będziemy czuć się na tyle swobodnie, by opowiedzieć jej o swoich nieraz bardzo prywatnych problemach.

Zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta i psychiatra to właściwe osoby, które udzielą nam fachowej pomocy w zakresie naszych problemów emocjonalnych i mentalnych. Nie ma znaczenia, czy wybierzemy psychiatrę, czy psychologa – każdy z nich powinien nam udzielić fachowego wsparcia.

 Jeśli szukasz wskazówek i nie wiesz, jak sobie pomóc, a mieszkasz w Kobyłce lub okolicach (Zielonka, Ząbki, Marki, Radzymin), poznaj Monikę Chrapińską-Krupa, która prowadzi gabinet terapeutyczny Spokój w głowie w Kobyłce. To psycholog i psychoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem, który zdiagnozuje problem i zaleci dalsze kroki – konsultację z psychiatrą lub / oraz psychoterapię. Zapraszam do kontaktu i umawiania wizyt telefonicznie lub poprzez kalendarz na mojej stronie internetowej.

Pomagamy pacjentom z wielu miejscowości w województwie mazowieckim, także w formie online.

Psycholog dziecięcy Warszawa

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł