Strona głównaBlogRozstanie – jak poradzić sobie z rozstaniem?

Rozstanie – jak poradzić sobie z rozstaniem?

Autor:
Opublikowano:02.09.2022
Kategorie:
DepresjaDorosłyZwiązki i relacje

Mógł trwać miesiąc, rok lub dekadę: każdy związek miłosny generuje połączone ze sobą wspomnienia. Czy Ci się to podoba, czy nie, to one sprawiają, że proces przezwyciężania rozstania jest dla niektórych skomplikowany i bolesny. Jak poradzić sobie z zakończeniem miłosnej relacji? Dowiedz się więcej.

Spis treści:

Rozstanie – dlaczego pary kończą swój związek?

Etapy rozstania – jakie są?

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Jak przetrwać rozstanie – 4 kroki, które Ci w tym pomogą

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Rozstanie i co dalej?

Kiedy jest szansa na powrót po rozstaniu?

Jak poradzić sobie z rozstaniem – rola psychologa

 

Rozstanie – dlaczego pary kończą swój związek?

rozstanie mimo miłości

Koniec związku to chwila, która wiąże się z najróżniejszymi emocjami. Często zdarza się, że ludzie czują się smutni i sfrustrowani. W końcu jest to sytuacja, która wskazuje na poważną zmianę w życiu i w większości przypadków nie można się do niej przygotować, by się z nią zmierzyć.

Kiedy jesteś w związku, masz tendencję do robienia planów na przyszłość, idealizowania sytuacji i tworzenia oczekiwań. Potem, wraz z rozstaniem, wszystkie te marzenia spływają na marne i zostają zastąpione inną myślą: co zrobiłem źle? Poszukiwanie jednej odpowiedzi może być bardzo różne, tym bardziej, gdy następuje rozstanie mimo miłości, gdyż jedna ze stron nadal kocha. Oczywiście zdarza się, że niektóre pary wspólnie postanawiają zakończyć swoją relację, aczkolwiek częściej to jeden z partnerów faktycznie popełnia jakiś błąd, który prowadzi do zakończenia związku. To, co może się wydarzyć, to niezgodność woli, celów i sposobów życia.

Główne powody, które prowadzą do zakończenia związku to:

  • zdrada: bez względu na to, czy była okazjonalnym „zapomnieniem”, czy długotrwale prowadzonym życiem na dwóch frontach;
  • różne priorytety życiowe i styl bycia: wraz z upływem czasu zmieniły się miejsca pracy, hobby, czas wolny, a kiedy zdają sobie z tego sprawę, ich sposoby życia nie są już kompatybilne i każdy prowadzi całkowicie indywidualną codzienność;
  • zdobycie zainteresowania innych osób płci przeciwnej;
  • utrata zainteresowania seksem: nie ma już pociągu seksualnego;
  • brak tolerancji i irytacja: wszystko, co robi partner, zaczyna irytować: głos, sposób mówienia, żarty, styl ubierania, hobby itp.

Etapy rozstania – jakie są?

Wiele osób, które przeżywają rozstanie, zastanawia się, dlaczego tak trudno sobie z nim poradzić. Koniec związku może być bardzo smutny i bolesny, więc nie jest przesadą porównywanie go do żałoby. Ona niekoniecznie odnosi się do fizycznej śmierci osoby, ale do procesu utraty, czy jest to dzielenie tej samej przestrzeni, tego samego przedmiotu, wspólne wyjście do parku, do kina. Odczucie bólu, nieobecności, pustki pojawia się po czyimś zniknięciu, niezależnie od tego, czy ta osoba żyje, czy nie.

Kiedy związek się kończy, możesz mieć wrażenie, że tracisz cząstkę siebie wraz z tym czasem, który już minął, a którego utrata bardzo boli. Możesz słyszeć od przyjaciół i rodziny, że powinieneś odłożyć ten ból na bok i iść dalej, nie oglądając się za siebie. Musisz wyjść do ludzi i znaleźć sobie nowe zajęcie, poznać nowych ludzi, przeczytać dobrą książkę, podróżować itp. Owszem, musisz szukać tego, co jest dla Ciebie dobre, ale pozwalające też przeżyć tę żałobę. Każdy taki proces przechodzi przez pewne fazy. Są one naturalne i stają się częścią zdrowej adaptacji do nowej sytuacji.

Etapy rozstania obejmują następujące stany.

  • Zaprzeczanie: są to mechanizmy obronne, które pojawiają się w obliczu bólu, zaprzeczania i/lub poczucia bycia ofiarą w obliczu cierpienia. W tym momencie nadal nie widać korzyści z separacji. Dominują tylko myśli o stracie i frustracji.
  • Poczucie winy: to naturalne, że w pewnym momencie porzuceni czują się winni z powodu końca związku. Komfort dają im zapewnienia, że „wybaczają” sobie swój błąd i wierzą, że wszystko wróci do normy. Widzą jeszcze szansę na powrót do byłego partnera.
  • Smutek: okazuje się, że nie było sensu zaprzeczać lub obwiniać się za rozstanie, ponieważ nie ma szans na powrót. Pojawia się więc uczucie wielkiego smutku i niezdolności do radzenia sobie z cierpieniem.
  • Gniew: kiedy wychodzi się z fazy zaprzeczenia, poczucia winy i smutku, czasami można spotkać się z gniewem i złością. Budzą się negatywne emocje i wrogość wobec byłego partnera.
  • Akceptacja: to nie jest etap szczęścia, ale moment, w którym porzucona osoba stara się zmienić uczucie smutku na coś w rodzaju jego akceptacji. Zaczyna rozumieć, że utrata kogoś to coś naturalnego i koniecznego do transformacji. Czasami szuka w tym celu niezbędnej pomocy psychologa. Ten okres jest bardzo ważny również dla samopoznania i samorozwoju.

Bez względu na powód zakończenia związku, wszyscy mogą przejść przez te fazy, a najważniejszą rzeczą jest umieć szanować siebie i dać sobie czas na akceptację danej sytuacji.

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Rozstanie, rozwód czy separacja z partnerem zawsze są bolesnym doświadczeniem. Dlatego porzuceni ludzie zastanawiają się, jak sobie poradzić z rozstaniem. Masz tak samo? Przede wszystkim pamiętaj, że początkowy etap rozstania ma na Ciebie największy wpływ. Nagle z godziny na godzinę nie ma już osoby, która była towarzyszem Twojej codzienności.

Ważne jest, by dać sobie czas na odczucie zmian i przystosowanie się do nich. Możesz płakać, wykrzyczeć swój ból, ale pamiętaj, by smutek nie pozostał na dłużej i nie przeszkadzał w wykonywaniu ważnych czynności życiowych. Tłumienie uczuć lub próba ich ignorowania sprawią, że w przyszłości powrócą one silniejsze. Co więcej, depresja po rozstaniu to częsta choroba osób, które nie przepracowały swojego żalu i zakorzeniły w sobie poczucie beznadziejności. Pamiętaj, że cierpienie przez chwilę jest w porządku, ale gdy trwa dłużej, zaczyna być problemem. Szukaj wsparcia u znajomych i rodziny oraz psychologa, by pogodzić się ze zmianami w swoim życiu.

Jak przetrwać rozstanie – 4 kroki, które Ci w tym pomogą

Krok 1: Zrozum, że to normalne, że czujesz się niezręcznie. Uczucia takie jak smutek, złość, wyczerpanie, frustracja i dezorientacja mogą być intensywne. Niepokój o przyszłość jest również powszechny. Idealne byłoby zaakceptowanie takich reakcji i świadomość, że z czasem ich intensywność się zmniejszy.

Krok 2: Daj sobie trochę czasu. Pozwól sobie przez pewien czas czuć i funkcjonować na niższym niż normalnie poziomie. Oczywiście na tym etapie nie będziesz czuć dużej produktywności, więc nie oczekuj, że wszystko zmieni się w jednej chwili.

Krok 3: Podziel się swoimi uczuciami. Poszukaj bliskich przyjaciół lub rodziny, czyli osób, które pomogą Ci przejść przez rozstanie. Izolacja i zamknięcie się w sobie mogą zwiększyć poziom stresu, zmniejszyć koncentrację i odbić się na zdrowiu.

Krok 4: Pozwól sobie na żałobę po utracie związku. Jeśli czujesz, że nie będziesz w stanie zrobić tego sam, pomoc psychologa może być podstawą do przejścia przez tę fazę. Ona nie jest łatwa, ale można się z nią zmierzyć w mniej kłopotliwy sposób dzięki wsparciu profesjonalisty.

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Zanim zaczniesz zmiany, zadaj sobie kilka pytań, które ułatwią Ci w przyszłości podejmować właściwe kroki.

Pytanie nr 1: Jak radziłem sobie z konfliktami?

Tak naprawdę, jeśli chodzi o konflikt w związku, każdy reaguje inaczej. Jednak wiedza o tym, jak sobie z nimi poradzić i jak przedstawiać swoje argumenty w relacji w zdrowy sposób, jest ważna. Musisz także zastanowić się nad swoimi przeszłymi związkami: czy unikałeś konfliktu? Czy Twoje zachowanie było pasywno-agresywne, czy raczej bierne? Dowiedzenie się, jak radzisz sobie z konfliktami w relacji, pomoże Ci wiedzieć, jak w przyszłości umiejętnie reagować na sprzeczki i lepiej zrozumieć bliźniego.

Pytanie nr 2: Jak się czułem, kiedy było blisko rozstania?

To ważne pytanie, które należy sobie zadać po rozstaniu. Jak radziłeś sobie ze swoimi uczuciami? Czy czułeś, że ktoś inny jest winny, czy wziąłeś całą winę na siebie? Udawałeś, że wszystko jest w porządku? Myślałeś, że niedostrzeganie problemu będzie najlepszym rozwiązaniem? Konflikty sprawiają, że ludzie czują się niekomfortowo. Jednak zdrowo jest walczyć z negatywnymi emocjami i nie pozwalać im dominować nad sobą. Musisz zmierzyć się z faktami i przeanalizować, czy Twoja postawa w trudnych sytuacjach wymaga poprawy.

Pytanie nr 3: Co mi pomogło na złamane serce?

Po zakończeniu związku musisz wiedzieć, jak uleczyć złamane serce. Dbanie o siebie i wzmacnianie poczucia własnej wartości to ten proces, który pozwoli Ci lepiej poznać samego siebie. Zaczniesz dostrzegać, co tak naprawdę Ci pomaga, co Cię uszczęśliwia i wywołuje uśmiech na Twojej twarzy.

Pytanie nr 4: Czy z tego doświadczenia możesz wyciągnąć coś pozytywnego?

Prawda jest taka, że ​​nawet w najtrudniejszych relacjach zawsze są pozytywne strony. To te aspekty pozwolą Ci odkryć coś ważnego o sobie i o tym, jak radzisz sobie w związkach. Ten proces przeglądu wartości, które wniosło w Twoje życie trudne doświadczenie, sprawi, że poczujesz się mniej urażony, silniejszy i bardziej pewny siebie, gdy nawiążesz nowy związek.

Pytanie nr 5: Co można było zmienić?

Zmiana nie oznacza zapominania o przeszłości, ale uczenie się z niej i czerpanie wiedzy na przyszłość. Nikt nie jest doskonały i każdy popełnia błędy w związku i poza nim. Tylko pomyśl spokojnie o jednym punkcie: co byś zmienił, gdybyś mógł? Czego byś nie powiedział? Czego byś nie zrobił? Ta analiza jest ważna i może wskazać na pewne schematy, których musisz wystrzegać się w nowych relacjach. Łatwiej powiedzieć niż zrobić? Mimo wszystko jest to ćwiczenie niezbędne, które należy wykonywać regularnie, by czuć się pewniej w kolejnym związku.

Pytanie nr 6: Czego chcę od nowej relacji?

Trudno od razu myśleć o nowej relacji po zakończeniu związku, ale kiedy nadejdzie odpowiednia chwila, konieczna jest ponowna ocena swoich pragnień. Pomyśl o tym, jak chcesz, by wyglądały Twoje kontakty z nowym partnerem i zrób wszystko, by tak się stało. Bądź najlepszą wersją siebie i upewnij się, że Twój przyszły związek jest taki, jakiego pragniesz.

Rozstanie i co dalej?

jak poradzic sobie z rozstaniem

Stało się. Związek zakończony, relacja dobiegła końca. Miłość może jeszcze nie do końca wygasła, ale nie ma już nadziei na jej odbudowanie. Jak przeżyć rozstanie najlepiej dla siebie? Przede wszystkim nie patrz na przeszłe relacje jak na porażki, ale jako okazję do poznania siebie i możliwości poprawy przyszłych relacji.

Nieważne, czy masz 20, 30, 40 czy 50 lat, zawsze możesz chcieć i mieć lepiej i więcej. Poświęć trochę czasu, by szczerze odpowiedzieć sobie na powyższe pytania i ponownie ocenić, czego potrzebujesz w związku. Czy zawsze Twoi partnerzy byli zdolni do pełnego zaangażowania się w relację miłości i dojrzałego związku? Czy czekałeś, aż ukochana osoba się zmieni? Może szukałeś w tej relacji czegoś, co nie było dostępne dla Ciebie w Twoim poprzednim związku, a nawet w dzieciństwie?

Kiedy zastanowisz się nad sobą i przebiegiem całej relacji, zacznij nowe życie.

Co możesz zrobić po rozstaniu?

  • Znajdź sobie nowe zajęcia, które wypełnią Twój wolny czas. Zacznij być częścią grupy. Idź na zajęcia jogi, medytacji, pilates, gotowania, muzyki. Skorzystaj z aktywności, która jest dobra dla Twojego umysłu i ducha.
  • Ciesz się chwilą i odkryj na nowo dobre rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy sam ze sobą. Niezależnie od tego, czy chodzi o oglądanie ulubionego programu, wyjście do klubu, w którym nie byłeś od dawna, czy gotowanie. Rób wszystko, co może sprawić, że świetnie poczujesz się nawet w samotności.
  • Wyjdź do ludzi. Nie izoluj się, ciesz się życiem singla. Wieczór w kinie, kawa w kawiarni, czytanie na ławce w parku – te i inne aktywności mogą być również przyjemne, gdy wykonuje się je w samotności. Przy okazji dają Ci szansę na poznanie nowej miłości.
  • Zadbaj o swoje zdrowie. Upijanie się winem po rozstaniu i leczenie kaca na drugi dzień nie jest najlepszym pomysłem. Zamiast tego poświęć ten czas, by zadbać o swoje zdrowie, dobrze się odżywiać, dużo spać i ćwiczyć. Endorfiny mogą zdziałać cuda dla dobrego samopoczucia. Gdy poprawisz swoje zdrowie i wygląd, wzrośnie Twoja samoocena.
  • Trzymaj się blisko dobrych ludzi. Rodzina jest często źródłem miłości i zrozumienia, które przynosi ukojenie, podobnie jak przyjaciele. Znajdź członka rodziny lub bliskiego znajomego, z którym możesz otwarcie porozmawiać o sytuacji rozstania. Dyskusja o tym pomoże Ci uświadomić sobie, że nie jesteś sam i pomoże Ci poradzić sobie szybciej i z mniejszym bólem przejść całą tę sytuację.
  • Skup się na sobie i wybacz. Nie możesz zmienić przeszłości, ale możesz uczyć się na swoich błędach i nie powtarzać ich. Wybacz swojemu partnerowi. To nie znaczy, że musisz uznać, że nie ma nic złego w tym, co się stało. Oznacza to, że całkowicie zrywasz więź, zarówno ze swoimi stratami, jak i z nim. Nie inwestuj czasu ani energii w coś, co Cię boli. Skup się na swoich potrzebach i odbudowaniu swojej samooceny.

Dodatkowo po rozstaniu unikaj wzorców, które powtarzały się, gdy byłeś z tą osobą: te same miejsca, ta sama muzyka, te same drogi. Staraj się oddzielić sytuacje i pewne wspólne doświadczenia, by zbudować swój własny, nowy świat.

Kiedy jest szansa na powrót po rozstaniu?

Utrata ukochanego lub ukochanej to utrata towarzysza, powiernika, bezpiecznej przystani, a często też bliskiego przyjaciela. Wkrótce pojawia się tęsknota za wspólnymi chwilami, która może zachęcić byłych partnerów do ponownego szukania siebie, wzajemnego wsparcia i uczucia. Czasami te uczucia pochodzą tylko z jednej strony. Czasami to porzucony partner żyje cały czas nadzieją na odbudowę relacji, a niekiedy to porzucający po czasie dostrzega swój błąd i szuka szansy na powrót po rozstaniu. Czy jest on w ogóle możliwy?

Przede wszystkim, by tak się stało, muszą zostać spełnione określone warunki.

  • Obydwie strony muszą chcieć tego samego. Bez zaangażowania związek nie da dobrych owoców. Nie będzie się też dało zachować i pielęgnować miłość, z uczuciem, zrozumieniem i cierpliwością.
  • Musi istnieć wzajemne uczucie miłości i zaufanie, które są podstawą każdej relacji.
  • Zarówno opinia jednej, jak i drugiej osoby musi być tak samo ważna i brana pod uwagę.
  • Nie może zabraknąć zainteresowania i podniecenia seksualnego.
  • Musi zaistnieć dobra i szczera komunikacja. Tylko dialog może sprawić, że relacja miłosna wróci na właściwe tory i pojedzie dalej.
  • Nie może być miejsca na chorobliwą zazdrość lub przemoc domową.
  • Konieczna jest empatia, czyli umiejętność postawienia się w czyjejś sytuacji, zrozumienia jej lęków, wad, wartości, intencji, a przede wszystkim aktu miłości.

Jak poradzić sobie z rozstaniem – rola psychologa

Podobnie jak wtedy, gdy zachorujesz na grypę i potrzebujesz specjalisty, który Cię uleczy, tak samo jest z umysłem i emocjami, które od czasu do czasu wymagają profesjonalnej pomocy. Konsultacja u psychologa lub psychologa online pomaga w rozwoju inteligencji emocjonalnej, która jest podstawą relacji z innymi ludźmi, z samym sobą i ze światem. Psychoterapia pokaże Ci, jak po rozstaniu iść naprzód. Nauczysz się technik radzenia sobie z uczuciami i odbudowy wszystkich szkód wyrządzonych emocjonalnie i psychicznie.

Rozstanie może być końcem świata dla wielu ludzi, ale nie musi takie być dla Ciebie! Z odpowiednim profesjonalistą całe cierpienie zostanie zrozumiane, skierowane i stopniowo uwolnione, a Ty staniesz się najlepszą wersją samego siebie.

 

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Czy można całkowicie wyleczyć PTSD? Mit czy rzeczywistość?

Czy można całkowicie wyleczyć PTSD? Mit czy rzeczywistość?

26.06.2024
Czy media społecznościowe mogą zwiększać ryzyko wystąpienia syndromu sztokholmskiego?

Czy media społecznościowe mogą zwiększać ryzyko wystąpienia syndromu sztokholmskiego?

22.06.2024
Ile trwa depresja u nastolatków?

Ile trwa depresja u nastolatków?

17.06.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł