Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogSilna nerwica: objawy neurologiczne

Silna nerwica: objawy neurologiczne

Kategorie:
DorosłyLęki i nerwice

Nerwice mają szczególne sposoby manifestowania swoich objawów. Na ogół obejmują lęk, niepokój, strach i poczucie winy. Jednak czasami w skrajnych przypadkach dają oznaki mylone z zaburzeniami neurologicznymi. Jakie są te mniej typowe objawy silnej nerwicy? Dowiedz się więcej.

Spis treści:

Czym jest silna nerwica?

Jakie są objawy silnej nerwicy?

Objawy neurologiczne silnej nerwicy – jak je rozpoznać?

Najgorsze objawy nerwicy lękowej: somatyczne i emocjonalne

Silna nerwica: objawy neurologiczne a psychoza

Czy nerwica mija sama?

Czy istnieją leki na nerwicę?

Silna nerwica – podsumowanie

 

Czym jest silna nerwica?

silna nerwica

 

W psychologii nadmierne zachowanie nerwicowe uznawane za zaburzenie czynności układu nerwowego nazywane jest nerwicą. Charakteryzuje się fizyczną i emocjonalną reakcją na stres i czynniki uważane przez neurotyka za zagrażające.

Termin nerwica wprowadził lekarz William Cullen w 1769 roku. Jednak to Zygmunt Freud rozwinął jego teorię psychoanalityczną i ostatecznie nadał znane dziś znaczenie interpretowane jako sposób, w jaki jednostka odnosi się do swoich pragnień i sprzeczności. Nerwice, podobnie jak niektóre zaburzenia psychiczne, mają swoje źródło w dzieciństwie i rozwijają się w kolejnych fazach życia człowieka.

Wyparcie sprzecznych i niepożądanych treści jest zatem psychicznym mechanizmem obronnym jednostki przed czynnikami zewnętrznymi, choć te pozostają w nieświadomości każdego z nas. Takie działania, po uruchomieniu, mają tendencję do ujawniania się w postaci specyficznych objawów i powtarzających się wzorców zachowań. Nerwice są scharakteryzowane jako reakcja na wydarzenia, które zostały wyparte. Są strategią obrony psychicznej, która jest związana z jednym lub kilkoma określonymi momentami w kształtowaniu się ludzkiej osobowości.

Jakie są objawy silnej nerwicy?

Intensywność uczucia niepokoju i udręki zwykle powoduje specyficzne objawy u osób neurotycznych. Towarzyszą jej negatywne emocje, takie jak nerwowość, poczucie winy i frustracja. Jednak pojawiają się także te mniej charakterystyczne oznaki, które mogą być mylone z chorobą neurologiczną.

Osoba z silną nerwicą zwykle intensywnie i niekontrolowanie reaguje zarówno na zwykłe sytuacje, takie jak konieczność pójścia na targ czy czekanie w kolejce w banku, jak i na stresujące wydarzenia. Większość z tych reakcji ostatecznie przeszkadza jej w cieszeniu się codziennymi doświadczeniami i relacjami.

Do charakterystycznych objawów silnej nerwicy zalicza się:

 • lęk;
 • poczucie złości;
 • drażliwość;
 • depresja;
 • niskie poczucie własnej wartości.

W zależności od rodzaju nerwicy mogą wystąpić objawy behawioralne i problemy poznawcze. Na przykład może dojść do unikania bodźca wywołującego strach lub pojawienia się aktów impulsywnych i kompulsywnych, obsesyjnych myśli, fantazji, dezorientacji i izolacji społecznej.

Objawy neurologiczne silnej nerwicy – jak je rozpoznać?

Zachowania nerwicowe charakteryzują się przede wszystkim intensywnymi reakcjami i „dziwnymi” zachowaniami, które mogą być interpretowane przez innych jako „przesadzone”. Ze strony neurologicznej może pojawić się niepokojący cykl działań, który ma związek przede wszystkim ze słuchową oraz dotykową nadwrażliwością na bodźce. W tym przypadku osoba z nerwicą łatwiej odbiera bodźce z otoczenia. W rezultacie uważa, że dźwięki są zbyt intensywne, a wrażenia dotykowe interpretuje zbyt głęboko, dotkliwie. Niska tolerancja na bodźce sprawia, że chorzy reagują nadmiernie i normalnie unikają kontaktu z czynnikami, które są dla nich drażniące.

Ponadto u pacjentów z silną nerwicą mogą pojawić się również inne objawy neurologiczne. Należą do nich:

 • zaburzenia widzenia: widziane obrazy stają się nienaturalnie wyraziste lub wręcz przeciwnie – bardzo rozmyte;
 • dezorientacja: zaburzenia orientacji na ogół związane z obniżeniem poziomu świadomości, nasiloną apatią lub intensywną dezorganizacją psychiczną;
 • derealizacja: wrażenie życia i funkcjonowania w nierealnym świecie;
 • depersonalizacja: zmiany w postrzeganiu samego siebie i swoich emocji – poczucie oddzielenia od ciała i bycia obserwatorem siebie.

W kwestiach neurologicznych w silnej nerwicy mogą wystąpić również:

 • problemy z koncentracją;
 • zaburzenia pamięci;
 • obsesyjne, natrętne myśli;
 • upośledzone postrzeganie rzeczywistości;
 • konieczność powtarzania pewnych czynności lub zachowań (np. częste mycie rąk, liczenie drzew, stawanie dwoma stopami na każdym stopniu schodów).

Najgorsze objawy nerwicy lękowej: somatyczne i emocjonalne

najgorsze objawy nerwicy

Istnieje kilka różnych zaburzeń nerwicowych. Jednym z często występujących jest nerwica lękowa. Jak sama nazwa wskazuje, głównym objawem tej postaci jest lęk. Charakteryzuje się nadmiernym zmartwieniem i przewidywaniem różnych sytuacji. Niepokój pacjenta wyraża się zarówno za pomocą objawów fizycznych (somatycznych), jak i emocjonalnych, które krążą wokół nieokreślonego i niepokojącego uczucia strachu.

Najgorsze objawy somatyczne silnej nerwicy lękowej obejmują:

 • drżenie mięśni i całego ciała;
 • uczucie duszności;
 • kołatanie serca;
 • bóle brzucha i głowy;
 • nudności i biegunki;
 • duszności i trudności z zaczerpnięciem powietrza;
 • nadmierną potliwość ciała;
 • ucisk w żołądku i klatce piersiowej.

Wśród objawów emocjonalnych na pierwszy rzut w silnej nerwicy lękowej wysuwają się następujące oznaki:

 • ciągły lęk przed „zagrażającym” bodźcem, a ostatecznie przed chorobą, samotnością lub śmiercią;
 • przesadzone reakcje na codzienne wydarzenia;
 • wyobcowanie i izolowanie się od innych;
 • drażliwość;
 • apatia;
 • życie w stanie ciągłego napięcia i poczucia utrzymywania kontroli.

Silna nerwica: objawy neurologiczne a psychoza

Nerwica i psychoza to dwa terminy, które są często używane zamiennie, ale istnieją między nimi pewne znaczące różnice.

Nerwica jest stanem psychicznym charakteryzującym się cierpieniem psychicznym, powodującym dyskomfort u wielu osób. Z kolei psychoza to poważne zaburzenie psychiczne, które wpływa na sposób postrzegania rzeczywistości i relacji z innymi. W przeciwieństwie do nerwicy psychoza powoduje, że jednostka postrzega rzeczywistość inaczej niż inni ludzie. Niespójne interpretacje w konsekwencji wpływają na osąd i wywołują niezrozumiałe reakcje na sytuacje uważane za powszechne.

Psychoza nie jest trwała, dlatego wielu specjalistów używa terminu „epizody psychotyczne”, aby opisać ten stan. Może ujawniać się u osób z innymi zaburzeniami psychicznymi lub bez nich. Na przykład stosowanie niektórych leków lub traumatyczne wydarzenie może wywołać psychozę u osoby bez historii chorób psychicznych.

Najczęstszymi objawami epizodów psychotycznych są halucynacje, urojenia, nerwowość i paranoja. W niektórych przypadkach osoba może nawet wykazać nagłą zmianę osobowości. Wbrew powszechnemu przekonaniu epizody te rzadko wiążą się z przemocą. Z kolei objawy nerwicy są zwykle mniej nasilone i mogą obejmować niepokój, depresję, nadmierny strach i kompulsywne obsesje. Jednak w przypadku silnej nerwicy można je uznać za bardziej intensywne i ciężkie, które mogą zostać pomylone z zaburzeniami neurologicznymi.

Ostatecznie rozróżnienia między nerwicą a psychozą dokonuje psychiatra lub psycholog.

Czy nerwica mija sama?

czy nerwica mija sama

Nerwica może powodować wiele cierpienia i obniżać jakość doświadczeń życiowych. Lęk i zmartwienie są powszechne tylko do pewnego stopnia. Kiedy zaczynają dominować w myślach i zakłócać samopoczucie psychiczne, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy.

Nerwica nie mija sama. Nie jest przeziębieniem, które można „wyleżeć” i przeczekać aż miną objawy. Nieleczona będzie się pogłębiać i jeszcze mocniej wpływać na funkcjonowanie. Dlatego im wcześniej rozpocznie się opieka psychologiczna, tym szybciej człowiek z nerwicą nauczy się panować nad własnym zachowaniem. Oczywiście można wykorzystać sposoby radzenia sobie z nerwowością, poczuciem winy i frustracji z powodu niewłaściwego zachowania. Jednak najczęściej osoba znerwicowana nie jest w stanie ich samodzielnie zminimalizować ani zmodyfikować i wtedy szuka profesjonalnej pomocy.

👉 Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

Czy istnieją leki na nerwicę?

Leczenie silnej nerwicy może odbywać się poprzez psychoterapię lub połączenie psychoterapii z lekami stosowanymi w celu złagodzenia najbardziej ukrytych objawów. Psycholog, który będzie prowadził terapię, oceni potrzebę stosowania farmakoterapii. Lekarstwa na receptę obejmują łagodzące niepokój benzodiazepiny oraz leki przeciwdepresyjne. W zależności od doświadczanych objawów mogą zostać przepisane również środki, które łagodzą objawy somatyczne silnej nerwicy.

Leczenie nerwicy można wspomóc również ziołowymi naparami o działaniu uspokajającym, wyciszającym i kojącym nerwy. Polecane są wyciągi z dziurawca zwyczajnego, lawendy, melisy, mięty pieprzowej lub kozłka lekarskiego. Przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zwłaszcza w przypadku przyjmowania lekarstw na receptę.

Silna nerwica – podsumowanie

Często silna nerwica powoduje, że życie wymyka się spod kontroli. Człowiek nie wie, jak siebie postrzegać w danym momencie i co robić. Ten stan może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie zdrowia psychicznego. Może powodować u danej osoby objawy, takie jak na przykład kompulsje żywieniowe, podważające zdrowie fizyczne reakcje somatyczne lub neurologiczne oraz te, które paraliżują i wpływają na interakcje społeczne.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest najbardziej zalecaną metodą leczenia nerwic. Zachęca pacjenta do refleksji i modyfikacji sposobu postrzegania siebie, a także odczuwania i interpretowania cierpienia emocjonalnego. Dlatego bardzo ważne jest poddanie się terapii psychologicznej. Szukanie pomocy ma kluczowe znaczenie dla integralności zdrowia psychicznego i fizycznego.

 

Teksty na stronie mają charakter informacyjny i nie zastępują usług świadczonych przez profesjonalistów.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!