Terapia rodzinna
Czasami równowaga rodzinna „wymyka się” spod kontroli z powodu wydarzeń lub sytuacji w rodzinie, lub poza nią. Wtedy wiele rzeczy się zmienia. Nie jest już tak normalnie, jak było przez długi czas. Jednym z zadań terapii rodzin jest przywrócenie równowagi w systemie rodzinnym. Terapia rodzinna w Wołominie wesprze Ciebie i Twoją rodzinę w pokonywaniu nowych trudności życiowych.
Wszystkie podejścia do terapii rodzin mają na celu z jednej strony promowanie rodziny jako całości, a z drugiej zagwarantowanie wysokiego stopnia indywidualizacji każdego członka rodziny. Dzięki takiemu stanowisku odzyskacie stabilny fundament, czyli rodzinną równowagę. Psycholog rodzinny w Wołominie niedaleko Warszawy czeka na Ciebie i Twoją rodzinę w poradni psychologicznej Spokój w głowie.
Terapia rodzinna – kiedy jest potrzebna?
Terapie rodzinne są często skuteczne tam, gdzie dotychczasowe starania o pomoc nie przyniosły efektu. Czasami rozwiązania osobistych trudności można znaleźć tylko na tle relacji rodzinnych i / lub relacji małżeńskich. Niekiedy wielu problemów życiowych, behawioralnych lub dolegliwości psychosomatycznych nie można zrozumieć bez uwzględnienia całości wszystkich związków.
Dlatego terapeuta rodzinny w Wołominie może wspierać Ciebie i Twoją rodzinę w rozwiązywaniu różnych problemów i radzeniu sobie wśród nowych zadań życiowych. Jego pomoc może okazać się niezbędna na przykład w:
- kształtowaniu postaw partnerstwa i rodzicielstwa,
- przypadku separacji lub rozwodu,
- problemach po rozwodzie,
- napięciach rodzinnych,
- problemach dziecka w szkole lub przedszkolu,
- kłopotach z zachowaniem dziecka,
- trudnej konstelacji rodzinnej: patchworkowej, zastępczej, adopcyjnej (z dziećmi z różnych rodzin pochodzenia),
- tworzeniu rodzin niepełnych (samotna matka, samotny ojciec),
- przypadku śmierci rodzica lub członka rodziny,
- pokonywaniu trudności w nowych fazach rozwoju/życia (np. dojrzewanie lub wyprowadzanie się z dziecka, pojawienie się nowego członka rodziny),
- utrata majątku (dom, firma itp.).
Terapia rodzinna Warszawa i okolice – cele
Najważniejszym celem jest zmiana i wzmocnienie zdolności porozumienia pomiędzy członkami rodziny. Psychoterapia rodzinna dla osób z Warszawy i okolic ma pomóc wzmocnić autonomię i poczucie własnej wartości każdej osoby lub członka rodziny. Jej celem jest również wzmocnienie wzajemnej spójności, poprawa komunikacji i wymiany zasobów oraz zmiana szkodliwych i bolesnych wzorców relacji.
Psychoterapia rodzinna – proces i czas trwania
Terapia rodzinna, podobnie jak wszystkie inne kierunki terapeutyczne, rozpoczyna się od odzwierciedlenia podstawowych wewnętrznych procesów i postaw psychologicznych. Dopiero zmiana podstawowych wzorców poprzez rodzinny proces terapeutyczny prowadzi do nowych, ważnych doświadczeń życiowych i naprawy relacji na poziomie działania. Podczas psychoterapii rodzinnej z dobrym terapeutą dochodzi do przezwyciężenia pozornie beznadziejnych kryzysów rodzinnych.
Terapia rodzinna jest jedną z terapii krótkoterminowych zorientowanych na rozwiązanie, dlatego często wystarczy niewielka liczba godzin i możliwe są wizyty w dłuższych odstępach. Doświadczenie psychoterapeutów z Wołomina pokazuje, że pomoc rodzinie następuje zazwyczaj w czasie od pięciu do maksymalnie dziesięciu spotkań. Niektóre kryzysy, tematy i pytania można często rozwiązać podczas mniejszej liczby sesji.
Podczas „naprawiania” zachwianej równowagi rodzinnej, liczy się także czas na wprowadzanie nadchodzących zmian w systemie rodzinnym. Dlatego czas pozostawiony pomiędzy poszczególnymi spotkaniami z psychologiem jest tak samo ważny, jak same spotkania. Przerwy między poszczególnymi sesjami wynoszą zwykle od dwóch do czterech tygodni.
Czy jest „właściwy czas” na terapię rodzinną?
Kiedy jeden z partnerów (lub oboje) martwi się o związek, rodzinę lub poszczególnych członków rodziny, wskazana jest terapia rodzinna. Zazwyczaj do jej podjęcia skłaniają pewne nieprawidłowości (objawy), charakterystyczne dla kryzysów rodzinnych. Są to m.in.:
- brak rozmów między członkami rodziny,
- częste kłótnie, oskarżenia lub destrukcyjne zachowania,
- nierozwiązane konflikty z partnerem, dziećmi, własnymi rodzicami,
- wszyscy członkowie rodziny wykazują rezygnację w nadziei na lepsze jutro,
- konflikty między dziećmi i młodzieżą z rodzicami,
- przytłoczenie rodziców, poczucie braku kontroli nad sytuacją,
- poczucie psychicznego przeciążenia przez poszczególnych członków rodziny,
- dolegliwości psychosomatyczne takie jak ból głowy, ból brzucha, zaburzenia snu itp.
- dzieci są albo agresywne, albo bojaźliwe, wydają się apatyczne, trudno je zadowolić,
- dzieci wykazują problemy behawioralne w przedszkolu, szkole lub w domu,
- dzieci często wykazują patologiczne reakcje fizyczne i emocjonalne: cierpią na zaburzenia odżywiania (niedowaga lub nadwaga), moczenie nocne, jąkanie się, trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu, trudności z koncentracją.
Powyższe sytuacje i doświadczenia wskazują na to, by jak najszybciej zgłosić się do specjalisty po pomoc dla rodziny.
Terapia rodzinna Wołomin i okolice – czekamy na Twoją rodzinę!
Chcesz, aby sytuacja w Twojej rodzinie odzyskała równowagę bez ograniczania indywidualnych możliwości rozwoju wszystkich członków rodziny? Nie czekaj na cud, tylko świadomie umów siebie i swoich bliskich na wspólne spotkanie w poradni psychologicznej w Wołominie Spokój w Głowie. Nasi specjaliści od lat wspomagają rodziny będące w kryzysie. Rozwody, problemy wychowawcze, zaburzenia emocjonalne, konflikty rodzicielskie, kłopoty małżeńskie itp. nie mają przed nami tajemnic. Skutecznie pomagamy całym rodzinom, aby znów mogły się cieszyć spokojnym życiem rodzinnym.
Zapraszamy do kontaktu z psychologiem rodzinnym z Wołomina niedaleko Warszawy w celu umówienia dogodnego terminu spotkania. Nasza poradnia udzieliła pomocy już niejednej rodzinie, więc może pomóc także Tobie i Twoim bliskim! Wykształceni i doświadczeni terapeuci gwarantują dyskrecję i bezstronne podejście do każdego problemu.
W naszej poradni psychologicznej Spokój w Głowie czekają prawdziwi specjaliści w terapii rodzinnej. Do zobaczenia w poradni!
Psycholog rodzinny w poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Zobacz: