Test na depresję
Test na depresję
Czy uważasz, że cierpisz z powodu zaburzeń emocjonalnych? A może masz członka rodziny, który ma objawy depresji? W każdym z tych przypadków niezbędna jest konsultacja u psychologa, który wykona test na depresję i ustali, czy pacjent zmaga się z tą chorobą.
Test na depresję – czym jest depresja?
Chwile smutku, zwątpienia, bezsilności są częścią ludzkiego życia i są związane z sytuacjami, w których żyjesz. Wszyscy doświadczamy szerokiej gamy uczuć, które przechodzą od smutku do szczęścia. Emocje takie jak zniechęcenie i apatia są normalne w niektórych momentach ludzkiego istnienia. Kiedy jednak doświadczasz pogorszenia nastroju z charakterystycznym zespołem objawów, możesz mieć depresję lub epizod dużej depresji.
Jest to zespół zaburzeń nastroju, który dotyka nawet 10% światowej populacji. Najczęściej cierpią na nią kobiety, młodzi ludzie i osoby starsze. Nieleczona depresja może stać się spiralą utrapienia tak poważną, że śmierć może wydawać się choremu jedynym wyjściem. Dlatego nie wolno bagatelizować jej symptomów i od razu udać się do specjalisty, który przeprowadzi prawidłową diagnozę depresji.
Jakie są przyczyny depresji?
Najczęściej to bolesne doświadczenia przynoszą udrękę i smutek. Mogą to być wydarzenia, które odbierają motywację lub poczucie własnej wartości. Obejmują często nieporozumienia, przemoc i wiele innych okoliczności, które odbierają wewnętrzny spokój i radość. Często ludzie cierpią też z powodu doświadczeń, które kolidują z ich marzeniami, ambicjami oraz podważają samoocenę i pewność siebie.
Przeżycia takie jak trauma, przemoc w dzieciństwie, przemoc psychiczna, zastraszanie, rozwód, trudne relacje mogą być przeżywane z taką intensywnością, że ich pokonanie może być trudne. Kiedy emocje spowodowane tymi wydarzeniami nie są opanowane lub przezwyciężone, może dojść do objawów epizodów depresji.
Oznaki, że możesz mieć depresję
Objawy depresji występujące najczęściej to:
- smutek;
- zmęczenie;
- brak motywacji;
- zmiany w harmonogramie i ciągu snu;
- apatia;
- poczucie bezwartościowości;
- drażliwość;
- poczucie winy;
- zmniejszone pożądanie seksualne;
- utrata lub nadmierny apetyt;
- myśli o śmierci.
Charakterystyczne oznaki tego, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich może cierpieć na depresję, obejmują:
- uczucie smutku nawet bez wyraźnego powodu;
- płaczliwość;
- utratę zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność;
- poczucie zmęczenia i wyczerpania;
- brak ochoty na cokolwiek;
- ciągłe krytykowanie siebie;
- poczucie bezużyteczności;
- problemy z koncentracją i częste zaniki pamięci;
- bóle głowy, pleców lub brzucha bez przyczyny fizycznej.
Objawy depresji – test samowiedzy
Poniżej znajdziesz test na depresję przeznaczony do wstępnego badania przesiewowego pod kątem możliwych zaburzeń depresyjnych w obecności populacji osób dorosłych. Podkreślamy, że żaden test ani kwestionariusz dostępny w Internecie nie zastąpi specjalisty zdrowia psychicznego w diagnozie zaburzenia klinicznego. Może być jednak dobrym wskaźnikiem, który pozwala zdecydować, czy osoba doświadczająca depresji powinna szukać pomocy.
Jest to formularz opracowany na podstawie PHQ-9 (Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta-9) stworzony przez Roberta L. Spitzera, Janet BW Williams, Kurta Kroenke i współpracowników ze stypendium firmy Pfizer Inc. Odpowiedz zgodnie z tym, jak się czułeś w ciągu ostatnich 14 dni. Przez ile z tych dni dotknął Cię którykolwiek z poniższych problemów?
- Nie interesowałem się ani nie sprawiało mi przyjemności robienie codziennych rzeczy.
- nigdy
- przez kilka dni
- ponad połowę dni
- prawie codziennie
- Czułem zniechęcenie, smutek, przygnębienie i beznadziejność
- nigdy
- przez kilka dni
- ponad połowę dni
- prawie codziennie
- Miałem trudności z zasypianiem lub snem: był zbyt długi lub przerywany.
- nigdy
- przez kilka dni
- ponad połowę dni
- prawie codziennie
- Czułem się zmęczony lub brakowało mi energii.
- nigdy
- przez kilka dni
- ponad połowę dni
- prawie codziennie
- Pojawił się brak lub nadmiar apetytu.
- nigdy
- przez kilka dni
- ponad połowę dni
- prawie codziennie
- Czułem, że nie lubię siebie, że jestem życiową porażką albo że zawiodłem siebie lub moją rodzinę.
- nigdy
- przez kilka dni
- ponad połowę dni
- prawie codziennie
- Miałem problemy z koncentracją na rzeczach, takich jak czytanie gazety lub oglądanie telewizji.
- nigdy
- przez kilka dni
- ponad połowę dni
- prawie codziennie
- Poruszałem się lub mówiłem tak wolno, że inni mogli to zauważyć. Albo na odwrót: byłem wzburzony do tego stopnia, że chodziłem o wiele więcej niż zwykle.
- nigdy
- przez kilka dni
- ponad połowę dni
- prawie codziennie
- Pomyślałem, że lepiej będzie umrzeć, albo zrobić sobie krzywdę w jakiś sposób, niż dalej żyć.
- nigdy
- przez kilka dni
- ponad połowę dni
- prawie codziennie
Wynik testu na depresję.
Jeśli odpowiedziałeś „ponad połowę dni” lub „prawie codziennie” na więcej niż cztery twierdzenia, lepiej od razu skonsultuj się z psychologiem, który dokona analizy i przeprowadzi fachową diagnozę.
Jak psycholog diagnozuje depresję?
Większość osób, które doświadczają objawów depresji, nie szuka od razu pomocy specjalisty. To dlatego, że ogólne objawy depresji na początku mogą nie być tak wyraźne, nawet dla pacjenta, który cierpi na poważne zaburzenie depresyjne. Ponadto skutki uboczne leków i innych chorób mogą powodować przejawy przypominające depresję, co również komplikuje diagnozę. Dlatego warto wziąć pod uwagę również aspekty medyczne, by sprawdzić lub wykluczyć istnienie jakiejkolwiek innej choroby.
Postawienie diagnozy depresji przez psychologa wymaga obecności przez co najmniej dwa tygodnie pięciu lub więcej objawów, które obejmują:
- smutek;
- anhedonię;
- zmianę masy ciała;
- zaburzenia snu;
- problemy psychomotoryczne;
- brak energii;
- trudności z koncentracją;
- nadmierne poczucie winy;
- myśli samobójcze.
Skala depresji Becka – test Becka – co to jest?
Objawy depresji wymienione wyżej muszą powodować zakłócenia i szkody w życiu społecznym, rodzinnym, zawodowym i innych dziedzinach codziennej aktywności.
Oprócz wywiadu z pacjentem psycholog może przeprowadzić również test na depresję. Najczęściej wykorzystuje się skalę depresji Becka. Jest to skala samooceny, która została opracowana do oceny skali objawów depresji i jest szeroko stosowana do analizy nasilenia objawów depresyjnych w gabinecie psychologicznym.
Pozycje na skali depresji Becka odnoszą się do:
- niezadowolenia;
- poczucia winy, smutku, porażki, pesymizmu;
- wstrętu do siebie;
- wycofania społecznego;
- niezdecydowania;
- myśli samobójczych;
- zmiany obrazu siebie;
- płaczu;
- bezsenności;
- trudności w pracy;
- utraty apetytu i wagi;
- spadku libido;
- męczliwości;
- problemów somatycznych.
Test na depresję może być stosowany u osób w wieku od 17 do 80 lat, jest przydatny do oceny natężenia objawów depresji i może być stosowany indywidualnie lub zbiorowo, bez ograniczeń czasowych na jego zastosowanie.
Depresja – test i diagnoza w jednym gabinecie
Dzięki odpowiednim narzędziom diagnostycznym wykwalifikowany specjalista pracujący w poradni Spokój w Głowie, może ustalić prawidłową diagnozę depresji i zalecić odpowiednie leczenie. Należy podkreślić, że nie ma minimalnego wieku, w którym mogą pojawić się objawy epizodu tego zaburzenia. Depresja w okresie dojrzewania nie jest rzadkością w obliczu zmian hormonalnych i społecznych, przed którymi stoi młody człowiek. Z drugiej strony poważne zaburzenia depresyjne mogą pojawić się u osób starszych.
Dlatego, jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich przejawia w swym zachowaniu oznaki, że mogą występować objawy depresji, nie czekaj, tylko umów się na przeprowadzenie testu i diagnozy w kierunku tego zaburzenia.
Więcej o depresji przeczytasz tutaj: Depresja – co to? Rodzaje depresji, objawy depresji.
Ceny wszystkich testów psychologicznych w naszej poradni sprawdzisz w: cennik testów psychologicznych