Strona głównaBlogChorobliwa zazdrość – jak z nią walczyć?

Chorobliwa zazdrość – jak z nią walczyć?

Autor:
Opublikowano:29.11.2021
Kategorie:
DorosłyZwiązki i relacje

Kolejny SMS z pytaniem „Co robisz?”, a może rozmowa telefoniczna z kontrolą pt. „Gdzie jesteś?”. W Twojej głowie kłębią się myśli, że może w tej właśnie chwili Twój partner lub partnerka nie jest w pracy, lecz oddaje się cielesnej przyjemności z inną osobą? Będziesz sprawdzać jej/jego telefon po powrocie i kieszenie w poszukiwaniu dowodów „zdrady”? Twoja chorobliwa zazdrość może zniszczyć nawet z pozoru najtrwalszy związek. Dlatego dowiedz się, jak z nią walczyć.

Spis treści:

Silna zazdrość – czym jest?

Obsesyjna zazdrość w związku

Zazdrość w związku – jakie mogą być konsekwencje?

Chorobliwa zazdrość – skąd się bierze?

Jak radzić sobie z zazdrością?

Zazdrość w związku a pomoc psychologa

Silna zazdrość – czym jest?

zazdrość w związku

Zazdrość to powszechna, ale bardzo skomplikowana emocja. To połączenie poczucia niepewności, przytłoczenia, strachu, wątpliwości i zagubienia. To naturalne, że od czasu do czasu odczuwasz zazdrość. Koleżanka kupiła nową torebkę od znanego projektanta? Znajomi wybierają się w podróż na Malediwy? Współpracownik dostał awans, może kolega kupił samochód z salonu?

Takie przejawy zazdrości, która jest chwilowa i mija, są całkiem normalne. Ale w dłuższej perspektywie zazdrość może mieć negatywny wpływ na jednostkę i jej relacje. Typowe objawy silnej zazdrości to uraza, frustracja, zniecierpliwienie, złość i ogólne przejawy agresji oraz czynienie nieprzyjemności. Długotrwała, chorobliwa zazdrość może skutkować toksycznymi związkami, słabą wydajnością pracy, a nawet chorobą psychiczną.

Obsesyjna zazdrość w związku

Jestem zazdrosna/jestem zazdrosny o swoją drugą połówkę. Znasz to zdanie? Ty też jesteś zazdrosna/zazdrosny, kiedy Twój partner znika Ci z oczu? A może codziennie boisz się, że nagle przyjdzie i powie Ci, że odchodzi, bo ma kogoś innego? Robisz z tego powodu karczemne awantury?

Chorobliwa zazdrość lub obsesyjna zazdrość to stan, w którym dana osoba ma silne przekonanie, że jej partner lub małżonek jest niewierny, bez żadnego dowodu na poparcie swojego oskarżenia. To zaburzenie pojawia się, gdy dana osoba na siłę szuka dowodów zdrady, które często odnoszą się do normalnych wydarzeń. Robi wszystko, byleby tylko znaleźć wręcz na siłę poparcie swoich twierdzeń.

Kiedy można mówić o chorobliwej zazdrości w związku?

Przede wszystkim obsesyjna zazdrość w relacji romantycznej ma miejsce, gdy:

  • masz problemy z zaufaniem drugiej osobie;
  • nie radzisz sobie z faktem, że Twoja druga połówka spędza czas z osobami płci przeciwnej;
  • wzbudzasz w partnerze poczucie winy, gdy wypominasz mu spotkanie z innymi osobami;
  • stale wysnuwasz podejrzenia zdrady;
  • często dzwonisz do partnera, aby sprawdzić, gdzie jest i z kim spędza czas;
  • potrzebujesz stałego kontaktu i wysyłania wiadomości do drugiej połówki;
  • stale sprawdzasz telefon partnera i przeszukujesz jego rzeczy;
  • kontrolujesz czas obecności partnera w mediach społecznościowych i aktywność w Internecie;
  • masz pretensje, że spędza z Tobą zbyt mało czasu, chociaż poświęca Ci każdą wolną chwilę;
  • krytykujesz sukcesy partnera w pracy, na uczelni itd.;
  • izolujesz partnera od jego rodziny i przyjaciół;
  • stosujesz szantaż emocjonalny do kontrolowania zachowań drugiej strony;
  • obwiniasz partnera za wszystkie konflikty w związku, pomimo oczywistych problemów spowodowanych Twoją obsesyjną zazdrością.

Potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego?

Placówki naszych poradni znajdują się w:

Zazdrość w związku – jakie mogą być konsekwencje?

chorobliwa zazdrość

Mówi się, że odrobina zazdrości jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Owszem, miło jest słyszeć, gdy ktoś z uśmiechem na ustach i kokieteryjnym spojrzeniem powie, że „jestem o Ciebie zazdrosna/zazdrosny”. To może być sygnał, że trzeba coś zmienić na lepsze, albo przypomnienie, aby bardziej docenić związek. Jednak ta „odrobina” czasami zmienia się w „gar” wylewanych żali, uporczywą i chorobliwą zazdrość, która może również prowadzić do wszelkiego rodzaju negatywnych komplikacji. Wśród najczęstszych wymienia się:

  • negatywny wpływ na związek i partnerskie relacje;
  • ciągłe kłótnie i pretensje;
  • rozstanie lub rozwód;
  • bezsenność lub problemy ze snem;
  • ataki paniki;
  • napięciowe bóle głowy i migreny;
  • ból w klatce piersiowej;
  • nadciśnienie;
  • bóle brzucha i biegunki;
  • zmiana wagi (tycie przez zajadanie stresu lub chudnięcie przez niejedzenie z powodu „zaciśniętego” żołądka).

Kiedy zajmujesz się zazdrością, oddalasz się od osoby, do której ją czujesz. Możesz odczuwać silny stres i stracić spokój ducha z powodu kurczowego trzymania się drobnych rzeczy. W ciężkich przypadkach chorobliwa zazdrość może również wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne i doprowadzić Cię do depresji lub załamania nerwowego.

Chorobliwa zazdrość – skąd się bierze?

Czasami wszechobecna zazdrość może wskazywać na głębszy problem związany ze zdrowiem psychicznym. Patologiczna zazdrość może być oznaką innego, nawet podstawowego problemu zdrowotnego, takiego jak:

Osoby, które mają niskie poczucie wartości, są bardzo niepewne siebie, a nawet niespokojnie patrzą w przyszłość, częściej stają się zazdrosne i wątpią w zaangażowanie emocjonalne partnera. Niepewny styl przywiązania również odnosi się do chorobliwej zazdrości.

Jak radzić sobie z zazdrością?

Radzenie sobie z uczuciami zazdrości może być trudne, dlatego ważne jest, aby odzyskać kontrolę i nauczyć się zdrowych sposobów na radzenie sobie z tym toksycznym uczuciem.

Jak nie być zazdrosnym? Oto kilka sposobów.

Praktykuj medytację uważności

Znalezienie odosobnionego, spokojnego miejsca do medytacji może pomóc Ci zastanowić się nad swoimi uczuciami, nauczyć się być ze sobą i powoli uspokoić swoje emocje. Medytacja pomaga ludziom inaczej przetwarzać emocje, dzięki czemu uczą się reagować w korzystniejszy sposób. Może również pomóc Ci być bardziej uważnym i docenić to, co masz i z kim jesteś.

Uczciwie mów o swoich uczuciach

Otwarta i jasna komunikacja z partnerem, przyjacielem lub współpracownikiem to dobry sposób na zaangażowanie innych w rozmowę o swoich uczuciach. Rozmowa o tym, co czujesz, czego się boisz i obdarzenie drugiej strony zaufaniem, pomoże Ci oraz innym poczuć się bardziej komfortowo.

Przejmij kontrolę nad swoimi lękami

Niepewność jest główną przyczyną zazdrości, więc poświęcenie czasu na przepracowanie swoich lęków i obaw pomoże Ci na dłuższą metę. Kiedy świadomie podejdziesz do swojej niepewności, odkryjesz, skąd się biorą Twoje obawy i nauczysz się sposobów radzenia sobie z nimi, będziesz w stanie lepiej odnosić się i komunikować się z partnerem.

Idź na spacer i spędź czas na łonie natury

Spędzanie czasu na łonie natury pomaga zmniejszyć uczucie niepokoju, depresji, stresu i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Istnieje silny związek między czasem spędzonym na łonie natury a ogólną poprawą stanu psychicznego. Czasami zmiana otoczenia lub sytuacji może poprawić Twoje podejście i Twój sposób myślenia.

Naucz się rozmawiać o miłości

Zazdrość może powstać z przypuszczeń. Łatwo zapomnieć, że każdy jest inny i inaczej doświadcza miłości. Każdy ma indywidualne doświadczenia, które kształtują to, kim jest, dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, pod jakimi względami różnisz się od swojego partnera. Przeprowadź głębsze rozmowy o tym, co zapewnia Ci bezpieczeństwo, czego się boisz, czego oczekujesz w związku i jak Twój partner może Cię wesprzeć.

Ćwicz jogę

Joga pozwala wyrażać emocje poprzez swoje ciało. Ćwiczenia fizyczne mają wiele zalet, ale joga pomaga również znaleźć równowagę wewnętrzną. Kiedy zachowasz spokój w duszy, łatwiej Ci będzie przetwarzać zazdrość w centrum Twojego umysłu. Prowadzone medytacje i zajęcia jogi mogą pomóc Ci w przywróceniu tej brakującej równowagi, co pozwoli poznać pełen zakres Twoich emocji.

Więcej sposobów jak nie być zazdrosnym

silna zazdrość w związku

Ustal swoje oczekiwania

Zazdrość jest bardzo realnie odczuwana także przez osobę, na którą ją przenosisz. Rujnuje zaufanie i oddala Cię od partnera. Aby pomóc sobie nawzajem w budowaniu zaufania w związku, ustalcie kilka podstawowych zasad i wspólnie omówcie oczekiwania dotyczące tej relacji.

Prowadź dziennik

Zapisywanie swoich myśli, zachowań i emocji w dzienniku, a później przeczytanie ich na głos może pomóc Ci uświadomić sobie, jak naprawdę się czujesz oraz zbadać negatywne wzorce myślowe. Kiedy już będziesz w stanie zidentyfikować niektóre ze swoich zapisanych uczuć, możesz zacząć pracować nad ich rzeczywistym „uzdrawianiem”.

Ćwicz techniki radzenia sobie z zazdrością

Radzenie sobie z pojawiającą się zazdrością może Ci pomóc w powstrzymaniu niepokoju, dopóki nie będziesz w stanie poradzić sobie z podstawowymi problemami. Odwrócenie uwagi od zazdrości może również pomóc Ci w powstrzymaniu się od negatywnego działania i zrobienia czegoś, co mogłoby zaszkodzić związkowi. Kiedy więc odczuwasz chorobliwą zazdrość i znów rozmyślasz nad tym, co robi teraz Twój partner, spróbuj odwrócić uwagę od toksycznych myśli, zanim staną się przytłaczające. Możesz m.in. wybrać się na spacer, poczytać książkę, obejrzeć ulubiony serial lub poświęcić 10 minut na zrobienie czegoś uspokajającego np. relaksującą kąpiel.

Pamiętaj o własnej wartości

Kiedy zazdrość skłania Cię do porównywania się z innymi lub boisz się, że partner zostawi Cię dla kogoś innego, Twoja samoocena może być zaniżona. Zamiast skupiać się na negatywnych myślach, zwalcz niską samoocenę. Na przykład przypomnij sobie rzeczy, które cenisz w swoim partnerze i związku, pomyśl o tym, co robisz dobrze oraz znajdź czas na robienie rzeczy, które lubisz.

Zazdrość w związku a pomoc psychologa

chora zazdrość

Jeśli zazdrość zaczęła wpływać na Twój nastrój i nie jesteś w stanie jej kontrolować nawet po wielokrotnych próbach samokontroli, porozmawiaj ze specjalistą. Uzyskanie obiektywnej opinii i wskazówek od profesjonalisty zawsze będzie pomocne w radzeniu sobie z zazdrością. Psycholog to osoba, która może pomóc Ci zrozumieć popełniane błędy i odbudować własne poczucie wartości. Zaczniesz pracę od zrozumienia tego, dlaczego w ogóle jesteś zazdrosny/zazdrosna.

Daj sobie szansę na odbudowanie zaufania i naprawienie relacji oraz zawalcz o siebie i swoją samoocenę. Gotowość do zmiany daje dużą szansę na odwrócenie toksycznej sytuacji i pozbycie się chorobliwej zazdrości. Możesz wybrać się na terapię indywidualną, grupową lub skorzystać także z konsultacji psychologa online.

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł