Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogZespół Aspergera u dorosłych

Zespół Aspergera u dorosłych

Kategorie:
Dorosły

Asperger to zaburzenie, które kojarzy się głównie z dziećmi i młodzieżą. Rzeczywiście najczęściej jest rozpoznawane we wczesnym wieku, co nie znaczy, że nie dotyka też osób starszych. Asperger u dorosłego może jednak dawać mało charakterystyczne objawy, przez co bywa trudny do zdiagnozowania. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenie, że bliska Ci osoba ma ten syndrom, to skonsultuj się z doświadczonym psychologiem.

Spis treści:

Zespół Aspergera – diagnoza u dorosłych

Objawy zespołu Aspergera u dorosłych

Skąd się bierze Asperger u dorosłego?

Asperger u dorosłych – jak sobie poradzić?

Zespół Aspergera – diagnoza u dorosłych

Zespół Aspergera u dorosłego mężczyzny

Zespół Aspergera u dorosłych, tak samo, jak u dzieci czy młodzieży, jest definiowany jako łagodniejsza forma autyzmu. Osoba z takim zaburzeniem może żyć stosunkowo normalnie, nauczyć się prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Im wcześniej spektrum zostanie rozpoznane i nazwane, tym większa szansa na powodzenie.

Mało tego – w świecie showbiznesu jest wiele sławnych osób, które cierpią na Zespół Aspergera, a mimo to są wybitnymi aktorami czy piosenkarzami. To samo dotyczy naukowców i innych ludzi odnoszących sukcesy. Dobre nakierunkowanie ich zdolności pozwala na wykorzystanie skrywanego potencjału, tak jak to miało miejsce w przypadku gwiazd kina i sceny.

Na Zespół Aspergera cierpią Anthony Hopkins czy Courtney Love. Zmagał się z nim także Robin Williams. Co więcej, zaburzenie to mieli prawdopodobnie Andy Warhol czy Wolfgang Amadeusz Mozart, choć w ich czasach nie było ono jeszcze znane pod obecną nazwą.

Potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego?

Placówki naszych poradni znajdują się w:

Objawy Zespołu Aspergera u dorosłych

Czym jest Zespół Aspergera u dorosłego? To zaburzenie, które sprawia, że człowiek nieco odstaje od innych, nie czuje się częścią społeczeństwa, bo nie może się z nim zasymilować. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka – przede wszystkim trudność z nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji, wycofanie z życia społecznego. To główne objawy, jednak tylko po ich występowaniu trudno stwierdzić, że mamy do czynienia właśnie z Zespołem Aspergera u dorosłego.

Objawy Zespołu Aspergera u dorosłych to także:

  • silne przywiązanie do rytuałów,
  • stereotypowe zachowania, którym brak elastyczności,
  • niezrozumienie komunikatów niewerbalnych, trudności z ich odbiorem i interpretacją,
  • brak podzielności uwagi,
  • nieużywanie i nierozumienie metafor, parafraz i innych mniej dosłownych zwrotów.

Zazwyczaj, przynajmniej początkowo, objawy nie są na tyle jednoznaczne, żeby móc z całą stanowczością postawić diagnozę. W rozpoznaniu zaburzenia pomocna okaże się na pewno konsultacja z psychologiem, który zwróci uwagę na odstępstwa oraz ich intensywność.

Sprawdź także: Zespół Aspergera objawy u dzieci.

Skąd się bierze Asperger u dorosłego?

Diagnozowanie Zespołu Aspergera u osób dorosłych trwa stosunkowo od niedawna. Wynika głównie z faktu, że samo rozpoznanie syndromu nastąpiło dopiero w 1992 roku, więc na ten moment nadal trwają badania i obserwacje tego zaburzenia.

Kluczowe jest nazewnictwo, bo Asperger u dorosłego nie jest chorobą. Podobnie jak u dziecka czy nastolatka może być nazywany syndromem, zaburzeniem o łagodnym stopniu nasilenia. Jest nieco inną formą autyzmu, dlatego za jego pojawienie się i eskalację obwinia się głównie czynniki genetyczne, ale też inne przyczyny, jakie mają miejsce w okresie życia płodowego.

Zalicza się do nich m.in.:

  • toksoplazmoza matki,
  • starszy wiek ojca,
  • przebyte poważne infekcje,
  • dziecięce porażenie mózgowe,
  • uszkodzenia układu nerwowego.

Objawy Zespołu Aspergera u dorosłego przez długi czas mogą być bardzo łagodne, niemal niezauważalne i mieścić się w granicach normy. Bywa jednak, że z wiekiem przybierają na sile, powodując wycofanie społeczne, dyskomfort, brak umiejętności nawiązywania więzi czy inne zaburzenia wymagające konsultacji psychologicznej. Nie należy zwlekać z szukaniem pomocy – szczególnie gdy dochodzi do rozwinięcia Zespołu Aspergera u dorosłego. Objawy u dorosłych mogą też obejmować zaburzenia czucia głębokiego, wywoływać zmienne nastroje, obsesje, kompulsywne zachowania i powodować zaburzenia pamięci oraz koncentracji.

Asperger u dorosłych – jak sobie poradzić?

zespół aspergera u dorosłego

Jeżeli diagnoza zostanie postawiona i potwierdzi się Asperger u dorosłego, to wdrożone zostanie leczenie, ale nie jest to leczenie farmakologiczne. W przypadku osób dorosłych stosuje się raczej psychoterapię, zwłaszcza terapię behawioralną, trening umiejętności społecznych, terapię kognitywną czy integrację sensoryczną.

Trzeba sobie uświadomić, że Asperger u dorosłych nie jest powodem do wstydu, nie wyklucza człowieka ze społeczeństwa, nie blokuje mu szansy na szczęśliwy związek, założenie rodziny, podróżowanie, robienie kariery.

To wszystko z powodzeniem może osiągnąć osoba, która ma objawy Zespołu Aspergera. Ważne jest jednak, aby czuła się pewnie w swoim środowisku i w swoim ciele, a temu ma służyć:

  • nauka rozpoznawania i nazywania emocji,
  • nagradzanie dobrych zachowań,
  • nauka wyrażania swoich poglądów, przyjmowania krytyki,
  • odgrywanie scenek z improwizowanych wydarzeń, które mogą przydarzyć się każdego dnia,
  • ukierunkowanie dalszego prawidłowego rozwoju pod okiem terapeuty,
  • zmiana myślenia o sobie i mechanizmach rządzących światem,
  • dostymulowanie w celu poprawienia motoryki i koordynacji.

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby Zespół Aspergera, objawy u dorosłego są takie, jak opisane wyżej lub inne, ale niepokojące, odbiegające od normy i utrudniające normalne funkcjonowanie – skontaktuj się z psychologiem z poradni psychologicznej Spokój w Głowie.

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!