Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogZłamane serce – jak sobie poradzić?

Złamane serce – jak sobie poradzić?

Kategorie:
DorosłyZwiązki i relacje

Na początku było pięknie. Romantyczne kolacje, wyjazdy we dwoje, weekendy spędzane w sypialnianym zaciszu, czułe słówka, wyznania miłości, a potem BUM! Jak grom z jasnego nieba spłynęło na Ciebie rozstanie, porzucenie i ból… Złamane serce boli i to jest niezaprzeczalny fakt. Udręka fizyczna i emocjonalna niszczy Twoje życie, dlatego warto zastanowić się nad tym, jak wyleczyć złamane serce.

Spis treści:

Złamane serce mężczyzny, zranione serce kobiety

Zespół złamanego serca – kogo dotyka?

Złamane serce objawy

Zranione serce – dlaczego tak trudno odzyskać siły po rozstaniu?

Choroba złamanego serca – zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne!

Jak wyleczyć złamane serce po rozstaniu?

Złamane serce mężczyzny, zranione serce kobiety

Kiedy kochasz kogoś bardzo mocno, prawdopodobnie poczujesz ból po rozstaniu gdzieś w swoim ciele. Złamane serce mężczyzny czy też zranione serce kobiety odczuwalne jest jako dyskomfort w klatce piersiowej lub brzuchu. Niektórzy opisują to jako tępy ból, inni jako przeszywający, a jeszcze inni jako uczucie miażdżenia. Ból może trwać kilka sekund, a następnie ustąpić lub może być przewlekły i trwać przez całe dnie.

Ta fizyczna manifestacja odpowiada odkryciu, że miłość może uzależniać na równi z kokainą i nikotyną. Zakochany człowiek po stracie odczuwa pustkę, brak, wręcz głód – z tym że nie używek, a miłości i drugiej osoby. I chociaż często mówi się o „złamanym sercu” w kontekście abstrakcyjnego pojęcia, poetyckiej metafory, to jednak jest to w rzeczywistości przejaw zakorzeniony w naturze ludzkiej fizyczności. Oczywiście wiąże się on z problemami psychologicznymi, ale emocjonalny ból serca może być również poważną przypadłością znaną jako zespół złamanego serca.

Zespół złamanego serca – kogo dotyka?

Zespół złamanego serca pojawia się, gdy dana osoba doświadcza straty. Najczęściej ludzie używają tego wyrażenia, aby opisać, jak ktoś się czuje po rozpadzie romantycznego związku (syndrom ciężkiego rozstania). Nie jest to jednak jedyna przyczyna zespołu złamanego serca. Podobne objawy można odczuwać również po:

  • śmierci członka rodziny,
  • zakończeniu przyjaźni,
  • utracie nienarodzonego dziecka (lub przy niepłodności)
  • utracie pracy,
  • utracie ukochanego zwierzaka,
  • wszelkich innych stratach, które wpływają na samopoczucie emocjonalne.

Doświadczanie tych wydarzeń jest bardzo stresujące, szczególnie jeśli strata zdarza się nieoczekiwanie.

Złamane serce – objawy

wyleczyć złamane serce

Po czym rozpoznać, że zmagasz się z syndromem złamanego serca? Tak naprawdę to poważna przypadłość, która wpływa na zdrowie fizyczne, a co najważniejsze, na serce. Osoba, która cierpi na ten stan, zwykle odczuwa ból w klatce piersiowej, ma problemy z oddychaniem z powodu szoku i stresu. Przypomina to atak serca. Jednak to, co je odróżnia, to brak zablokowanej tętnicy w sercu w porównaniu z jej obecnością przy zawale.

Złamane serce daje takie objawy jak:

  • ból lub uczucie kłucia w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca;
  • mdłości,
  • ból brzucha,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • napięciowe bóle głowy,
  • duszności,
  • ataki astmy,
  • ogólna słabość i zmęczenie,
  • depresja.

Przy odczuwaniu takich objawów po rozstaniu lub utracie ukochanej osoby, należy priorytetowo zadbać o siebie i poprosić o pomoc np. psychologa.

Zranione serce – dlaczego tak trudno odzyskać siły po rozstaniu?

Wiadomość o zakończeniu związku może być porównana do tsunami – bo w bardzo krótkim czasie Twoje życie może się radykalnie zmienić. Pierwszą rzeczą, którą możesz dla siebie zrobić, jest zaakceptowanie przyczyny zerwania. Dość często z powodu cierpienia i zranionego serca, porzucone osoby nie chcą słyszeć prostego powodu rozstania, który podała druga osoba, takiego jak „Już Cię nie kocham”. Musisz zaakceptować ten powód, aby ruszyć dalej.

Nie pomaga to, że po rozstaniu masz tendencję do idealizowania drugiej osoby. Twój mózg Cię oszukuje, wypiera wszystko, co złe i przypomina tylko wszystkie dobre wspomnienia i piękny uśmiech byłego partnera. Nie potrafisz prawidłowo myśleć, ale co ważniejsze, nie możesz zrównoważyć tych myśli z tym, jak wyglądała relacja w rzeczywistości.

Po rozstaniu ludzie często czują, że nie wiedzą już, kim są. Zerwanie, zwłaszcza po długoletnim związku, pozostawia wiele pustek w życiu, które trzeba rozpoznać i wypełnić na inne sposoby. Może się zastanawiasz: „Kim jestem?”, „Gdzie znajdę nowych przyjaciół?”, „Jak będę spędzać czas wolny?” itd. Bezbronność i niewiedza jest częstym efektem porzucenia i złamanego serca.

Warto jednak pamiętać, że w tym wszystkim to wsparcie społeczne jest nieodłącznym pomocnikiem powrotu do zdrowia. Bez niego ciężko odzyskać siły po rozstaniu. Niektórym trudno jest prosić o pomoc, pojawia się surowość i krytyka wobec siebie. Tymczasem proszenie o pomoc, zwłaszcza bliskich i psychologa, nie jest oznaką słabości. W rzeczywistości jest odwrotnie – jest oznaką Twojej mocy i tego, że chcesz znów zawalczyć o siebie.

Sprawdź także: Rozstanie – jak poradzić sobie z rozstaniem?

Choroba złamanego serca – zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne!

Po rozstaniu musisz przede wszystkim zadbać o siebie. W szczególności, aby poradzić sobie ze złamanym sercem, musisz odzyskać siły, a w tym pomoże Ci:

  • dobre nawodnienie organizmu,
  • sen przez 7-8 godzin,
  • stosowanie zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze,
  • unikanie alkoholu i kofeiny,
  • zwiększenie ilości aktywności fizycznej każdego dnia,
  • relaksacja za pomocą technik oddechowych lub jogi,
  • zmniejszenie i unikanie stresu, jeśli to tylko możliwe.

Jak utrata związku może wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne? Doświadczenie utraty związku z powodu rozpadu lub śmierci jest traumatyczne. Natychmiast po tej traumie możesz odczuwać silne emocje, które mogą trwać kilka tygodni lub miesięcy. To normalne, że zaraz po rozstaniu doświadczasz objawów takich jak:

  • ciągłe myślenie o tym, co się stało,
  • uczucie niepokoju, złości lub smutku,
  • trudności ze snem.

Intensywność tego, co odczuwasz, zwykle słabnie z czasem. Jednak w niektórych przypadkach uczucia te mogą nasilać się i powodować pogorszenie samopoczucia. Kiedy tak się dzieje, ważne jest, aby porozmawiać z psychologiem. Bez pomocy specjalisty emocje te mogą przekształcić się w depresję, uogólnione zaburzenie lękowe i inne choroby psychiczne.

Jak wyleczyć złamane serce po rozstaniu?

zranione serce wyleczyć

Krok 1. Zaakceptuj decyzję drugiej strony. Niezależnie od tego, czy decyzja o rozstaniu zapadnie po kilku latach małżeństwa, czy po kilku miesiącach randek, może być dla Ciebie prawdziwym szokiem. Nie dopuść jednak do tego, by wywierać presję na partnerze, próbować zatrzymać go na siłę, groźbą, prośbą, płaczem itd. Zamiast tego zastanów się, czy chcesz tkwić w związku, w którym druga strona „tego nie czuje”? Czy wolisz pozostać w relacji na siłę, czy jednak dać sobie szansę na prawdziwe uczucie?

Krok 2. Zwróć uwagę na swoje emocje. Etap pogodzenia się z rozstaniem to czas wielkich emocji. Między gniewem, zdradą, nieładem, smutkiem, rozczarowaniem, poczuciem winy, uczuciem ulgi lub wolności, wyrzutami i wszystkimi negatywnymi myślami na temat tego związku, jest rollercoaster emocji. To tutaj pojawia się tendencja do idealizowania drugiej osoby. Nie możesz przestać myśleć o wszystkich pięknych chwilach w związku, a jednocześnie odczuwasz gniew i złość. Daj sobie czas na ich zrozumienie, ale nie popadaj ze skrajności w skrajność.

Krok 3. Czas na uzdrowienie. Ten krok to zazwyczaj czas, kiedy musisz odbudować swoje poczucie wartości, odnaleźć siebie, ale także przeżyć żałobę. Jest to czas, w którym ważne jest, aby wypośrodkować chwile samotności z momentami spędzanymi z rodziną i/lub przyjaciółmi, aby uniknąć depresji. Jest to ważny etap, w którym warto być otoczonym życzliwymi ludźmi, a zwłaszcza przezwyciężyć wszelkie wahania dotyczące proszenia o pomoc.

Na tym etapie procesu ważne jest również, aby nie stosować zasady „klin klinem” i wikłać się po bolesnym rozstaniu w nowy związek. Z uwagi na to, że najczęściej traktowany jest on jako antidotum i sposób na odwrócenie uwagi od bólu złamanego serca, zwykle nie przetrwa długo. Lepiej poukładaj swoje myśli, emocje, życie w pojedynkę, skorzystaj z pomocy psychologa online, wyjdź na spotkanie z przyjaciółmi itd.

Krok 4. Z nadzieją patrz w przyszłość. Z biegiem czasu zaczniesz tworzyć nowe nawyki, odnajdziesz nową rutynę, a przede wszystkim znów staniesz się sobą. Możesz nawet poczuć większą siłę i gotowość do zmian. Dopiero teraz, ze spokojną głową oraz czystym sercem (bez żalu i nienawiści), daj sobie możliwość stworzenia nowej relacji.

Życie ze złamanym sercem jest trudne, ale nigdy nie skazuje Cię na samotność. Możesz przezwyciężyć niełatwe chwile oraz wyjść z tych doświadczeń z większą pewnością siebie i nowym spojrzeniem na przyszłość.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!