Strona głównaBlogEkstrawertyk kto to? Cechy ekstrawertyka

Ekstrawertyk kto to? Cechy ekstrawertyka

Autor:
Opublikowano:08.03.2023
Kategorie:
DorosłyRozwój osobistyZwiązki i relacje

Ekstrawertyk to osoba, która czerpie energię z interakcji społecznych i przebywania w towarzystwie innych ludzi. Ekstrawertycy są zazwyczaj towarzyscy, komunikatywni i otwarci, lubią być w centrum uwagi i często angażują się w różnorodne aktywności społeczne. Charakteryzują się łatwością nawiązywania kontaktów i pozytywnym podejściem do życia. Zrozumienie ekstrawersji pomaga w budowaniu silnych relacji i efektywnym zarządzaniu zespołami w środowisku pracy.

Spis treści:

Ekstrawertyk definicja

Ekstrawertyk kto to jest?

Ekstrawertyk cechy pozytywne

Ekstrawertyk cechy negatywne

Czy jesteś ekstrawertykiem?

Ekstrawersja czy introwersja co lepsze?

Ekstrawersja komu pomoże psycholog?

Wstęp

Kim jest ekstrawertyk i jakie są jego cechy? W złożonym świecie relacji międzyludzkich, zrozumienie ekstrawertyków może być kluczowe dla efektywnej komunikacji i współpracy. Ekstrawertycy czerpią energię z interakcji społecznych i są zazwyczaj towarzyscy oraz otwarci. W naszym artykule omawiamy, kim jest ekstrawertyk i jakie cechy go charakteryzują. Dowiedz się więcej, aby lepiej zrozumieć i współpracować z ekstrawertykami. Zapraszam do lektury!

Ekstrawertyk definicja

Ekstrawertyk, zastanawiasz się, co to właściwie znaczy? Słowo to pochodzi od łacińskich terminów „extra i vertare”, co oznacza skierowanie / ukierunkowanie na zewnątrz. Przeciwieństwem tego słowa jest introwertyk. Pierwszym, który pracował z terminami takimi jak ekstrawersja i introwersja, był w 1921 roku psycholog Carl G. Jung. Stworzył on typologiczną charakterystykę osobowości dla różnych typów ludzi, która odnosi się do percepcji, myślenia, odczuwania i intuicji. Dla niego było to jasne: ludzie są przypisani do bieguna ekstrawersji albo introwersji.

W jego rozumieniu introwertycy mają tendencję do kierowania swojej energii do wewnątrz, podczas gdy ekstrawertycy zwracają ją w stronę świata zewnętrznego. Jednocześnie uważał, że żaden człowiek nie może wybrać swojego usposobienia, jest to mianowicie wrodzone. Chociaż wychowanie i kontakty społeczne mogą wpływać na osobowość, ekstrawertyk nigdy w pełni nie staje się introwertykiem i odwrotnie.

Ekstrawertyk kto to jest?

W praktyce często mówi się, że ekstrawertycy są szczególnie:

  • otwarci,
  • komunikatywni,
  • asertywni,
  • aktywni,
  • energiczni,
  • dominujący,
  • entuzjastyczni,
  • żądni przygód.

Ponadto potrzebują kontaktu z innymi ludźmi, bo wtedy czerpią energię potrzebną do działania. Są zupełnym przeciwieństwem ludzi introwertycznych, którzy nabierają siłę wyłącznie ze spokoju i swojego wnętrza.

Ekstrawersja jest cechą osób, których zainteresowanie skupia się na otoczeniu i ludziach wokół nich. Liczy się dla nich świat zewnętrzny. Mają dużą skłonność do nawiązywania nowych relacji społecznych i nie mają kłopotów w komunikacji z innymi. Ekstrawertyk to człowiek bardzo towarzyski. Ma żywy temperament, żyje na zewnątrz, nieustannie potrzebuje emocji i lubi intensywnie żyć. Często szuka zajęć grupowych, które przekazują nowe emocje i sprawiają, że czuje podniecenie odkrywania czegoś nowego i nieznanego.

Ekstrawertycy mają w sobie ducha przygody. Nie znoszą rutyny. Na ogół są optymistami i mają poczucie humoru, choć nie jest to wyłącznie cecha ekstrawertyków. Lubią imprezy i zabawę, mają wielu przyjaciół i lubią z nimi przebywać.

Ekstrawertyk cechy pozytywne

Jakie są główne pozytywne cechy ekstrawertyków?

  • Towarzyskość – uwielbiają przebywać z ludźmi, brać udział w spotkaniach towarzyskich takich jak imprezy rodzinne, koncerty, dyskoteki itd., mają wielu przyjaciół. Zawsze są gotowi na zabawę i żarty, są dowcipni i zabawni.
  • Optymizm – ekstrawertycy są pozytywnie i optymistycznie nastawieni do sytuacji, które przytrafiają im się w życiu.
  • Asertywność – posiadając wiele umiejętności społecznych, stają się bardziej asertywnymi ludźmi, ponieważ wiedzą, jak najlepiej przekazać innym to, co myślą i czują.
  • Energiczność – są to ludzie na ogół dość aktywni, uwielbiają robić nowe rzeczy i być w ciągłym ruchu.
  • Kreatywność – osoby ekstrawertyczne mają możliwość przekazywania swoich pomysłów, celów i projektów z entuzjazmem, zarażając nimi innych.
  • Spontaniczność i komunikatywność – w naturalny sposób wyrażają wszystko, co myślą i nie odczuwają strachu „co ludzie powiedzą”. Mają świetne umiejętności komunikacyjne.

Ekstrawertyk cechy negatywne

Ekstrawersja to jednak nie same zalety.

O jakich wadach można mówić wśród osób ekstrawertycznych?

  • Impulsywność – są to ludzie, którzy na ogół wykazują skłonność do impulsywności, podejmowania nagłych decyzji i działań na miejscu, nie zastanawiając się nad tym zbytnio.
  • Agresywność – czasami mogą stać się agresywni, ponieważ mają bardzo małą tolerancję na frustrację.
  • Silne emocje – lubią skrajne emocje, mają tendencję do podejmowania ryzyka, jeśli chodzi o robienie nowych rzeczy i podejmowanie projektów. Działają pomimo strachu i niepewności oraz konsekwencji, z jakimi muszą się zmierzyć.
  • Beztroska – co prawda mają tendencję do zrelaksowania się w sytuacjach, które mogą być stresujące, ale też mogą zbyt beztrosko podchodzić do poważnych tematów.
  • Gadatliwość – ekstrawertycy lubią dużo mówić, a przy tym nie dają innym dojść do głosu. Lubią być w centrum uwagi i forsować swoje pomysły.

Poza tym ekstrawertyk lub ekstrawertyczka mogą mieć niewielką kontrolę nad swoimi uczuciami i wykazywać małą tolerancję na frustracje. Jest to szczególnie trudne w nawiązywaniu stałych relacji romantycznych z drugim człowiekiem.

Czy jesteś ekstrawertykiem?

ekstrawersja

Być może na podstawie tych cech udało Ci się już sklasyfikować siebie jako ekstrawertyka lub ekstrawertyczkę. Jeśli nie, możesz wykonać mały test poniżej. Pamiętaj, że nie jest to profesjonalne narzędzie psychologiczne, a jedynie drobna pomoc dla Ciebie, która pomoże Ci ustalić, czy masz skłonności ekstrawertyczne. Zwróć również uwagę na to, że bardzo niewiele osób jest czysto introwertycznych lub czysto ekstrawertycznych. Najczęściej znajdują się pomiędzy i mają tylko większe skłonności do zachowań w jednym lub drugim kierunku.

Przeczytaj poniższe twierdzenia, które odnoszą się do ekstrawertyków. Zastanów się i zdecyduj, które z nich dotyczą Ciebie, a które nie.

  1. Lubisz rozmawiać.
  2. Łatwo nawiązujesz nowe znajomości i przyjaźnie.
  3. Nie lubisz samotności.
  4. Wolisz spotykać się w dużych grupach niż indywidualnie ze znajomymi.
  5. Wolisz rozmowy twarzą w twarz bardziej od telefonicznych.
  6. Twoje cele są jasno określone i ciężko pracujesz, aby je osiągnąć.
  7. Nie zastanawiasz się długo nad działaniem.
  8. Podejmujesz decyzję pod wpływem chwili.
  9. Nie masz problemu z byciem w centrum uwagi.
  10. Wolisz pracę grupową od pracy indywidualnej.
  11. Nie powstrzymujesz się od wyrażania swojej opinii.
  12. Często przejmujesz inicjatywę.
  13. Nieprzewidziane sytuacje nie stanowią dla Ciebie problemu.
  14. Lubisz chodzić na imprezy towarzyskie.
  15. Lubisz spontaniczność.

Jeśli potrafisz identyfikować się z więcej niż połową powyższych stwierdzeń, z dużym prawdopodobieństwem masz osobowość ekstrawertyka.

Ekstrawersja czy introwersja: co jest lepsze?

Zastanawiasz się, co jest lepsze: bycie ekstrawertykiem czy introwertykiem, odpowiedź brzmi: to zależy. Prawdą jest, że w dzisiejszym społeczeństwie o wiele większą wagę i wartość przywiązuje się do osoby ekstrawertycznej, ponieważ na przykład w wielu zawodach niezbędne jest posiadanie umiejętności pracy w zespole i nawiązywania dobrych relacji z innymi. W rzeczywistości mówi się, że ekstrawertycy odnoszą duże sukcesy zawodowe i społeczne ze względu na ich wysoko rozwinięte umiejętności społeczne.

To nie oznacza, że osoby introwertyczne mają mniej satysfakcjonujące życie. Nawet jeśli introwertyk ma znacznie mniej przyjaciół niż ekstrawertyk, to i tak będzie czuł się całkiem komfortowo, ponieważ skupia swoją uwagę na jakości swoich relacji, a nie na ilości. Może się również zdarzyć, że osoba introwertyczna jest bardzo szczęśliwa w swojej pracy, ponieważ robi to, co kocha.

Ekstrawersja komu pomoże psycholog?

Na koniec można stwierdzić, że zarówno osoby introwertyczne, jak i ekstrawertyczne mogą stać się szczęśliwe i czuć się dobrze same ze sobą. Możesz jednak potrzebować pomocy, jeśli na przykład:

  • czujesz, że Twoje ekstrawertyczne zachowania sprawiają Ci kłopot,
  • zaniedbujesz obowiązki w pracy, bo odczuwasz potrzebę wychodzenia na imprezę w każdy weekend,
  • nie możesz nawiązać stałej relacji z partnerem, bo odczuwasz ciągłą potrzebę zmian,
  • podejmujesz się ryzykownych zadań, hobby i pasji bez uwagi na stan swojego zdrowia,
  • Twoja rodzina narzeka, że ciągle nie ma Cię w domu.

Czasami bycie człowiekiem ekstrawertycznym jest tylko grą pozorów, która tak naprawdę nie współgra z prawdziwymi potrzebami. Konsultacja z psychologiem pozwoli Ci ustalić, czy rzeczywiście ekstrawersja jest Twoją naturą, czy raczej pod jej płaszczykiem skrywasz prawdziwe problemy.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł