Strona głównaBlogMarzenia – dlaczego warto marzyć?

Marzenia – dlaczego warto marzyć?

Autor:
Opublikowano:29.03.2022
Kategorie:
DorosłyDzieckoRozwój osobisty

Przypomnij sobie czasy dzieciństwa. Marzenie o upragnionej lalce lub samochodziku spędzało Ci sen z powiek. A co jest teraz? Czy też o czymś marzysz, czy raczej Twoje pragnienia zeszły na dalszy plan? Marzenia pomagają generować cele, dlatego trzeba o nie walczyć. Po drodze często pojawią się trudności, ale jeśli ostateczny cel jest osiągalny, nie masz powodu, by nie starać się o swoje marzenia. I chociaż ich realizacja może być trudna, może prowadzić do szczęścia zarówno osobistego, jak i zawodowego.

Spis treści:

Marzenia – po co są?

Jakie mogą być marzenia?

Marzenia a nadzieja

Co utrudnia realizowanie marzeń?

Marzenia – siła do zmian

 

Marzenia – po co są?

marzenie

Facebook był tylko marzeniem w umyśle Marka Zuckerberga. Podobnie było z siecią Zara, o której zamarzył kiedyś Amancio Ortega. Nikt nie wierzył, że młody człowiek, który porzucił najlepszą uczelnię na świecie i prosty pracownik bez wykształcenia akademickiego, mogą stać się odnoszącymi sukcesy przedsiębiorcami, jakimi są dzisiaj. Nikt oprócz nich samych. Zaczynając od prostych pomysłów, pragnień czy wizji, ci i wielu innych przedsiębiorców wyobrażało sobie coś, co jest niemożliwe dla świata i starało się to urzeczywistnić. Marzyli o tym. Myśleli o tym tysiąc razy, w ciągu dnia i w nocy. I wreszcie po czasie oraz włożonym wysiłku udało im się to osiągnąć.

To samo dzieje się z dnia na dzień w większym lub mniejszym stopniu z ludźmi z całego świata, którzy wierzą we własne możliwości. Dążą do osiągnięcia swoich celów niezależnie od tego, co myślą o tym inni. Na początku marzenia mogą wydawać się odległe, czasami nieuchwytne, a czasami wręcz niemożliwe. Jednak z wiarą i przekonaniem można je osiągnąć. Ukończenie studiów, zdobycie określonej pracy, wprowadzenie w życie pomysłu na biznes, wizyta w odległym kraju: każdy ma swoje marzenia. Działają one jak małe bodźce, które motywują i nakłaniają, by dzień po dniu kontynuować staranie się o ich spełnienie. W końcu nadchodzi ten moment, gdy mogą się zmaterializować i ustąpić miejsca nowym pragnieniom.

Marzenia, zarówno osobiste, jak i zawodowe, duże lub małe to wyobrażenia, prośby, pragnienia, które chcesz zrealizować teraz lub które uwzględniasz w swoim życiu w przyszłości. Są cudowną rzeczą, ponieważ podnoszą Twoją wartość oraz pokazują, że ​​możesz być kreatorem zmiany. W rzeczywistości dają Ci życiowy cel. Jednak bez prawdziwego zaangażowania, poświęcenia czasu i działania, marzenie jest zsuwane na margines. Kiedy o czymś intensywnie rozmyślasz, ale nie robisz nic, by to mogło się ziścić, Twoje pragnienia stają się bólem lub ciężarem. Złe podejście do marzeń sprawia, że samo myślenie o nich, zamiast odczuwania przyjemności lub radości, zamienia się w koszmar.

Jakie mogą być marzenia?

Marzenia charakteryzuje w pewnym sensie wyjątkowość. Z jednej strony wiele osób może marzyć o tym samym, a z drugiej Twoje pragnienia nie są fantazjami kogoś innego. Podczas gdy jedna osoba marzy o szybkim samochodzie, inna rozmyśla o domku w górach. Niektórzy uważają, że zarabianie 10 000 zł miesięcznie jest największym marzeniem, podczas gdy inni twierdzą, że spełnieniem ich marzeń będzie tygodniowy odpoczynek nad morzem lub weekend spędzony w łóżku. Są osoby, które marzą o lepszej pracy, a inne o tym, by w ogóle udać się na studia. Dlatego nigdy nie można z góry nikomu narzucić tego, o czym ma rozmyślać. Marzenie jest tym, co sprawia, że ​​jesteś szczęśliwy, a cieszyć można się nawet z małych rzeczy.

Są jednak takie pragnienia, o których Polacy fantazjują najczęściej. O czym marzymy? Zdrowie, własny dom lub mieszkanie, samochód i pieniądze: to cztery aspekty najczęściej wymieniane przez Polaków w różnych sondach i ankietach. Oczywiście równie popularne są podróże, zarówno te bardziej, jak i mniej egzotyczne oraz różne aktywności związane z relaksem, na przykład weekend w SPA. Wiele też zależy od sytuacji materialnej i wieku oraz pomysłowości. Dla niektórych marzeniem jest skok na bungee lub lot balonem, a dla kogoś innego kurs tańca lub rodzinna sesja zdjęciowa. Marzenia mogą więc być bardzo przyziemne lub ekscytujące. Wszystko zależy od konkretnych pragnień danego człowieka.

Marzenia a nadzieja

Kiedy wierzysz, że to, o czym marzysz i czego pragniesz, jest możliwe, staje się „nadzieją”. Co więcej, nadzieja jest najlepszą zachętą do marzeń, która uruchamia niepowstrzymany generator pomysłów. Dlatego, aby coś stworzyć, musisz najpierw uwierzyć w swoje pragnienia, bez względu na to, jakie one są i jak bardzo mogą wydawać się niemożliwe.

Nadzieja jest cnotą, dzięki której człowiek przechodzi od zdarzenia do istnienia. Innymi słowy, to ona przemienia człowieka w twórcę swojej przyszłości, w osobę odpowiedzialną za swoją rzeczywistość. Sprawia, że przechodzi się od oczekiwania, że ​​rzeczy same się wydarzą do działania, by rzeczywiście się wydarzyły. Idąc za tą analogią, marzenia po prostu się realizuje, podobnie jak pomysły, które obdarzone są nadzieją i działaniem.

To właśnie ta ufność w powodzenie jest tym, co stymuluje Cię do działania, przekształcania pomysłów w plan, w projekt i w końcu w rzeczywistość. Jest to wiara w marzenia, tworzenie pomysłów, a nie tylko czekanie, aż coś się wydarzy. Nadzieja to sekwencja działań z wiarą w lepszą przyszłość. Dzięki niej przekształcasz swoje pragnienia w realne projekty.

Co utrudnia realizowanie marzeń?

Posiadanie marzeń pomaga skierować swoje życie na określone tory. Ścieżka może być mniej lub bardziej kręta, ale jest to ta, która prowadzi Cię do celu i skupia Cię na tym, czego naprawdę chcesz. Czasami jednak czujesz, że coś Cię powstrzymuje przed realizowaniem swoich marzeń. I nie są to przyziemne przeszkody takie jak brak pieniędzy czy zły stan zdrowia. Niekiedy czujesz, że z jednej strony bardzo pragniesz zrealizować swój pomysł, a z drugiej coś „wewnętrznie” Cię blokuje. Jakie są najczęstsze przeszkody na szlaku realizacji marzeń, które warto usunąć po drodze dążenia do celu?

  • Brak wiary. Uwierz, że Twoje marzenia są możliwe, że osiągniesz je, jeśli się na tym skupisz. Zaufaj sobie. Jeśli nie wierzysz, że Twój projekt jest możliwy do zrealizowania, nawet nie zaczniesz działać. Chęć jest mocą, ale wiara w swój projekt jest tym, co naprawdę sprawia, że ​​dążysz do spełnienia marzeń i co daje Ci siłę do stawiania oporu w obliczu pojawiających się trudności.
  • Brak czasu. Jeśli zawsze jesteś zajęty, zwlekasz i narzekasz, że nie masz na nic czasu. To wszystko dlatego, że boisz się stawić czoła swoim marzeniom.
  • Brak stałości. Zauważ, że za wielkimi sukcesami stoi nie siła, lecz wytrwałości w dążeniu do celu. Trwaj przy swoim marzeniu, dopóki go nie osiągniesz.
  • Toksyczne postawy. Przyjmowanie roli ofiary, ciągłe narzekanie, przerzucanie na innych swoich osobistych trudności, strachu, zawiści, zazdrości, złości, frustracji itd. sprawią, że zablokujesz się i nie osiągniesz tego, czego pragniesz.
  • Trzymanie się schematów. Dlaczego trzymasz się zwyczajów i tradycji, które dziś nie mają sensu? Czy powtarzanie zachowań innych, daje Ci większe bezpieczeństwo? Aby osiągnąć to, czego pragniesz, musisz zredukować swoje lęki i niepewności, rzucić sobie wyzwania, poznać swoje ograniczenia i pokonywać przeszkody.
  • Brak planu. Marzenia wymagają ustalenia planu działania. Nie musi być doskonały, bo zawsze masz czas na dopracowanie szczegółów. Musi jednak istnieć, by droga do celu była łatwiejsza.
  • Słuchanie negatywnych ludzi. Wiele osób może być zazdrosnych, sceptycznych i negatywnie nastawionych do Twoich marzeń. Nie słuchaj ich! To przecież Twoje pragnienia! Zyskasz więcej, rozmawiając z ludźmi, którzy Cię zachęcają i cieszą się z Twojej motywacji, odwagi i śmiałości.
  • Brak wizualizacji. Marzenia są po to, żeby je spełniać i jest to możliwe, jeśli wierzysz w nie z głębi umysłu i serca. Wizualizuj, planuj, medytuj i praktykuj pozytywne myślenie, aby spełnić swoje plany i fantazje.

Marzenia – siła do zmian

marzyć

Prawdziwi marzyciele są twórcami rzeczywistości, bo wkładają w to, co robią całe działanie i energię. Robią wszystko, co muszą, aby zrealizować swoje marzenia bez zbędnych wymówek. Wszelkie pragnienia to Twoja siła napędowa do zmian. Nic nie kosztują, a mogą przybliżyć Cię do sukcesu, zarówno w życiu osobistym, jak i na polu zawodowym.

Po co gonić za marzeniami? Dlaczego warto marzyć?

  • Marzenia Cię identyfikują. Każda osoba ma swoje przekonania, które po części ją wyróżniają od innych. Wszystkie wysiłki, jakie podejmujesz, aby je zrealizować, wyróżniają Cię, podkreślają Twoją charyzmę i osobowość.
  • Nadajesz sens swojemu życiu. Jeśli naprawdę w nie wierzysz, pasja, którą będziesz mieć każdego dnia, by dotrzeć do celu, będzie ogromna. Ponadto poczujesz satysfakcję i szczęście, gdy zrozumiesz, że robisz to, co nakazuje Ci serce.
  • Masz motywację. Marzenie jest rodzajem stałego motywowania, by iść naprzód, nie poddawać się i kontynuować naukę, pracę, czy realizację działania, które pozwala osiągnąć ten cel.
  • Stajesz się wzorem naśladowania dla innych. Wytrwałość jest bardzo cenionym aspektem w społeczeństwie. Jeśli włożysz dużo wysiłku, aby spełnić swoje marzenia, pokażesz innym, że każdy ma prawo i powinien walczyć o swoje pragnienia.
  • Wierzysz, że nie ma rzeczy niemożliwych. Łatwo można się ograniczać i powiedzieć „nie mogę”, „nie dam rady”, ale nie jest to takie proste, gdy masz cel przed sobą. Marzenie, które chcesz osiągnąć, pomoże Ci wydobyć z siebie to, co najlepsze i pokaże Ci, że jesteś w stanie dotrzeć tam, gdzie chcesz.

Poza tym marzenia dobrze wpływają na zdrowie psychiczne. Myślenie o tym, czego chcesz i co możesz zrobić, a nie o tym, czego nie możesz, jest sposobem na powstrzymanie negatywnych myśli. Im większe jest Twoje zaangażowanie w swoje ideały, tym silniejsza będzie Twoja determinacja i siła mentalna, by stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu. Tym samym spełnianie marzeń ma wpływ na utrzymanie lepszego zdrowia psychicznego.

Nie potrafisz marzyć? W Twojej głowie kłębią się pesymistyczne myśli? Nie radzisz sobie z realizacją swoich pragnień lub brak Ci wytrwałości w dążeniu do celu? Skorzystaj z konsultacji, psycholog pomoże Ci zrozumieć, że życie w pogoni za marzeniami daje siłę i szczęście.

Pamiętaj, że nigdy nie ma czegoś takiego, jak „jestem za stara / za stary, by marzyć”. Wiek nie ma znaczenia, gdy wiesz, czego chcesz i co Ci sprawi radość.

 

 

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł