Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogOcet jabłkowy – zastosowanie, właściwości, przepis

Ocet jabłkowy – zastosowanie, właściwości, przepis

Kategorie:
DorosłyZdrowie i dieta

Pierwszy ocet jabłkowy zaczęto produkować i sprzedawać w Babilonie 5000 lat temu. W tym czasie odkryto, że można go robić praktycznie z wielu produktów: ziemniaków, winogron, pomidorów, także z jabłek, a w każdym z nich są bakterie kwasu octowego (AAB). Co więc szczególnego jest w occie jabłkowym? Co jest w środku i dlaczego tak docenia się jego spożywanie? Dowiedz się więcej.

Spis treści:

Spirytusowy ocet a ocet jabłkowy – czym się różnią?

Co odpowiada za właściwości octu jabłkowego?

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Stosowanie octu jabłkowego – po co się pije ocet jabłkowy?

Czy warto pić ocet jabłkowy na odchudzanie?

Jak pić ocet jabłkowy?

Jak używać octu jabłkowego dla urody? Wpływ octu jabłkowego na skórę i włosy

Domowy ocet jabłkowy – przepis

Jak zrobić ocet jabłkowy z obierek?

 

Spirytusowy ocet a ocet jabłkowy – czym się różnią?

ocet jabłkowy przepis

W miarę upływu czasu i postępu nauki odkrywana jest dokładna zawartość i właściwości spożywanych przez nas pokarmów, takich jak ocet jabłkowy. Te odkrycia pomagają nam opracowywać mądrzejsze diety, dobrze przemyślane pod kątem składników odżywczych, których naprawdę potrzebujemy.

Jednym z takich produktów jest ocet. Przez lata na sklepowych półkach królował, a nawet dawniej zalegał, jeden jego rodzaj: ocet spirytusowy. Powstaje on w wyniku fermentacji alkoholu etylowego, w której uczestniczą bakterie kwasu octowego. Jest wykorzystywany do marynowania, robienia przetworów, okładów na stłuczenia oraz czyszczenia i dezynfekcji powierzchni.

Z czasem coraz częściej w supermarketach oraz w domach osób, które dbają o zdrowe odżywianie, zaczął pojawiać się ocet jabłkowy. Powstaje on w wyniku fermentacji jabłek pod wpływem bakterii kwasu octowego. W przeszłości produkt był używany leczniczo, ale dziś jest najbardziej znany ze swojego zastosowania w sosach sałatkowych i do urozmaicania smaku marynat. Pomimo zmiany użyteczności, jego wartość odżywcza nadal utrzymuje się przez wieki, co jest coraz częściej doceniane.

Co odpowiada za właściwości octu jabłkowego?

Płyn jest źródłem kwasów organicznych, flawonoidów, polifenoli, witamin i składników mineralnych, a także pektyny, czyli rozpuszczalnego błonnika pochodzącego z jabłek, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego.

Szczegółowy skład octu jabłkowego prezentuje się następująco:

  • kwas octowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas propionowy,
  • kwas cytrynowy,
  • związki polifenolowe,
  • beta-karoten,
  • pektyny,
  • witaminę C i z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwas foliowy, kwas pantotenowy),
  • składniki mineralne (magnez, potas, sód, wapń),
  • aminokwasy.

Jak powstaje ocet jabłkowy? Żywy ocet jabłkowy

Istnieją dwa główne rodzaje octu jabłkowego, które różnią się przede wszystkim metodą produkcji:

  • ocet jabłkowy wytwarzany metodą tradycyjną lub metodą orleańską;
  • ocet jabłkowy produkowany metodą przemysłową lub w procesie ciągłym.

Metoda tradycyjna

W przypadku metody tradycyjnej (orleańskiej) pierwszym etapem tego procesu jest rozgniatanie jabłek w celu wydobycia soku, po którym następują etapy fermentacji:

  • klasyczna fermentacja alkoholowa polegająca na przekształceniu cukru w ​​alkohol przetwarzany przez drożdże;
  • fermentacja jabłkowo-mlekowa, która przekształca kwas jabłkowy, naturalnie występujący w owocach, takich jak jabłka, w kwas mlekowy;
  • fermentacja octowa przetwarzana przez bakterie, które przekształcają alkohol w kwas octowy.

Ten ocet jabłkowy żywy zawiera mikroorganizmy, żywe kultury bakterii, ponieważ jest niefiltrowany i niepasteryzowany.

Metoda przemysłowa

Proces przemysłowy lub ciągły polega na metodzie hodowli w zanurzeniu, w której tlen jest przepuszczany do zbiornika, w którym bakterie swobodnie pływają w cydrze. Ta metoda przekształca alkohol w kwas octowy w ciągu 24-48 godzin. Następnie ocet jest pasteryzowany w celu wyeliminowania pozostałych bakterii, co również łagodzi jego smak. Niektórzy producenci takiego płynu wdrażają procesy filtrowania lub mikrofiltrowania po pasteryzacji, co eliminuje mętny wygląd octu jabłkowego.

Stosowanie octu jabłkowego – po co się pije ocet jabłkowy?

ocet jabłkowy jakie ma właściwości

Włączenie do diety octu jabłkowego ma związek z właściwościami przeciwutleniającymi, przeciwzapalnymi i przeciwdrobnoustrojowymi jego składników. Na przykład ich wpływ na metabolizm wynika z działania kwasów organicznych – głównie kwasu octowego, ale także bursztynowego, askorbinowego, mrówkowego, cytrynowego, szczawiowego – oraz polifenoli.

Ocet jabłkowy na trawienie

Głównym składnikiem octu jabłkowego jest kwas octowy o pH 4. Prawidłowe pH żołądka wynosi ok. 1-2,5 pH, ponieważ został stworzony do pracy w kwaśnym środowisku. Niestety obecny styl życia, dieta, sięganie po używki, stres, infekcje czy bakterie mogą zaburzyć wydzielanie kwasu solnego przez układ trawienny.

Dlatego można pić 1-2 razy dziennie po łyżce octu jabłkowego wymieszanego ze 200 ml wody, by wspomóc trawienie. Można też pić ocet jabłkowy na czczo, bo poprawia zakwaszenie żołądka. Należy jednak pamiętać, że ilekroć sięgasz po ten produkt do picia, musi to być przed posiłkami (śniadaniem, obiadem, kolacją), bo wtedy pomaga w trawieniu. Jest pomocny także w zmniejszaniu gazów i skurczów żołądka. Działa również jako środek zobojętniający.

Ocet jabłkowy w kontroli poziomu glukozy we krwi

Badania sugerują, że spożywanie 20 g-40 g octu jabłkowego przed posiłkami może poprawić poposiłkową wrażliwość na insulinę zarówno u osób z insulinoopornością i cukrzycą typu 2, jak i u osób zdrowych. W związku z tym ocet jabłkowy może być przydatny w hamowaniu hiperglikemii poposiłkowej u osób, u których w przeszłości występowało to zdarzenie. Dzieje się tak dzięki zdolności kwasu octowego do hamowania aktywności enzymów rozkładających węglowodany oraz wpływania na szlaki metaboliczne, zmniejszając glikolizę i promując syntezę glikogenu.

Ponadto spożycie octu jabłkowego przez osoby z cukrzycą typu 2 przed snem może poprawić poziom glukozy we krwi na czczo. Efekt ten prawdopodobnie występuje ze względu na zdolność do zmniejszania trawienia skrobi i opóźniania opróżniania żołądka.

Ocet jabłkowy na rwę kulszową, bóle i sztywność stawów

Ocet jabłkowy na zapalenie stawów? Czemu nie! Ten produkt pomaga zniwelować uczucie sztywności, ponieważ kwas octowy eliminuje kryształy mineralne osadzające się w stawach. Pomaga również przekształcać glukozę w glikogen, który jest przechowywany w mięśniach i wątrobie jako źródło energii do codziennych czynności. Glikogen jest szybko zużywany przez organizm i nie zamienia się w tłuszcz. Im więcej glikogenu, tym więcej energii, a więc mięśnie stają się bardziej wydajne, co ułatwia trening i regenerację po wysiłku fizycznym.

Ocet jabłkowy na wątrobę

Produkt zapobiega rozwojowi stłuszczenia wątroby. Niektóre kwasy obecne w occie poprawiają pracę tego narządu i zmniejszają gromadzenie się tłuszczu w wątrobie. Główne z nich to: kwas galusowy, mlekowy, cytrynowy i jabłkowy.

Ocet jabłkowy na refluks żołądkowy

Wbrew temu, co myśli wiele osób, ocet jabłkowy może być stosowany u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym lub zapaleniem błony śluzowej żołądka, mimo że jest bogaty w kwasy. W rzeczywistości to właśnie ten skład pomaga regulować produkcję kwasu żołądkowego, łagodząc uczucie pieczenia i zgagę.

Ocet jabłkowy na choroby krążenia

Ocet jabłkowy ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, więc zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, w tym miażdżycy naczyń krwionośnych. Wstępne badania sugerują, że obniża poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów i kontroluje ciśnienie krwi.

Ocet jabłkowy i aktywność antyoksydacyjna

Ocet jabłkowy jest bogaty w polifenole, więc ma ważne działanie przeciwutleniające. Zwalcza reaktywne formy tlenu. Dlatego regularne spożywanie octu jabłkowego rozcieńczonego w wodzie, może wspomóc zwalczanie stresu oksydacyjnego w organizmie. To przyczynia się do zapobiegania przyspieszonemu starzeniu się i różnym chorobom, takim jak nowotwory, choroby układu krążenia i choroby neurologiczne.

Czy warto pić ocet jabłkowy na odchudzanie? Spożywanie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy zmniejsza całkowitą ilość spożywanego w ciągu dnia pożywienia, ponieważ jego składniki poprawiają uczucie sytości. To sprzyja utracie wagi, jeśli jest rozważnie stosowane w perspektywie długoterminowej. Uczestnicy badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Arizońskim po spożyciu dwóch łyżek octu jabłkowego rozcieńczonego w wodzie przed obiadem i kolacją stracili średnio dwa kilogramy w ciągu miesiąca.

Efekty te tłumaczą teorie mówiące o opóźnieniu opróżniania żołądka, zwiększeniu uczucia sytości, zahamowaniu aktywności enzymów rozkładających węglowodany, poprawie wrażliwości i wydzielania insuliny. Jej skoki są wrogiem odchudzania, ponieważ gdy węglowodany zostaną szybko wchłaniane przez układ pokarmowy, poziom we krwi gwałtownie wzrasta. Tak więc trzustka uwalnia zbyt dużo insuliny, co z kolei nagle obniża poziom glukozy we krwi, prowadząc do reaktywnej hipoglikemii i w konsekwencji uczucia głodu.

Ponadto obecny w occie jabłkowym kwas octowy jest naturalnym blokerem wchłaniania skrobi i cukru. Kiedy te enzymy są zablokowane, węglowodany przechodzą przez przewód pokarmowy, zachowując się jak nierozpuszczalny błonnik, którego nie można strawić. W ten sposób eliminuje się wiele kalorii, które w przypadku wchłonięcia z pewnością utrudniłyby odchudzanie. Dlatego warto przeprowadzać kurację octem jabłkowym, gdy nie ma ku temu przeciwwskazań, a istnieje potrzeba zrzucenia zbędnych kilogramów. (Sprawdź także: „Jak schudnąć?„)

Jak pić ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy, oprócz wzmacniania smaku różnych przetworów, może być korzystny w profilaktyce i wspomaganiu leczenia wielu chorób. Tylko bądź ostrożny! Ocet jabłkowy spożywany w nadmiarze może dawać skutki uboczne. W praktyce może prowadzić do:

  • uszkodzenia szkliwa,
  • przebarwień i zwiększonej wrażliwości zębów,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowych,
  • zgagi,
  • zapalenia żołądka,
  • odbijania i wzdęć.

Dlatego wskazane jest picie octu jabłkowego pod okiem dietetyka, by uniknąć działań niepożądanych. Zaleca się umiarkowane picie produktu. Zazwyczaj jest to łyżka stołowa octu dziennie dodana do 200-250 ml letniej wody w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Taki napój octowy zaleca się wypić 1-2 razy dziennie około 20 minut przed posiłkiem. Rano spożywa się go na czczo.

Jak pić ocet jabłkowy, gdy wymieszany z samą wodą nie przechodzi Ci przez gardło?

Masz kilka możliwości do wyboru.

  1. Woda z octem jabłkowym i miodem: łyżka octu jabłkowego + szklanka letniej wody + łyżka miodu.
  2. Woda z octem jabłkowym i przyprawami korzennymi: szklanka ciepłej wody + 2 łyżki octu jabłkowego + łyżka miodu + szczypta pieprzu, kardamonu i cynamonu.
  3. Sok z octem jabłkowy: porcja ulubionego soku, koktajlu lub smoothie + łyżka octu jabłkowego.
  4. Zielona herbata z octem jabłkowym: szklanka letniej zielonej herbaty + 2 łyżki octu + łyżka miodu + pół łyżeczki kurkumy.
  5. Można dodawać umiarkowaną ilość octu jabłkowego do gotowania zup, dań mięsnych i przygotowywania sosów sałatkowych.

Jak używać octu jabłkowego dla urody? Wpływ octu jabłkowego na skórę i włosy

ocet jabłkowy na włosy

Ocet jabłkowy cieszy się uznaniem również wśród osób, które dbają o urodę. Głównie ze względu na jego składniki, które opóźniają procesy starzenia i poprawia jakość skóry.

Ocet jabłkowy na twarz

Produkt zawiera kwas octowy, substancję o właściwościach antybakteryjnych, która może działać antyseptycznie. Przede wszystkim sprzyja zwalczaniu bakterii wywołujących trądzik. Z racji tego, że ocet utrzymuje kwaśne środowisko naturalnej flory bakteryjnej skóry, hamuje brak równowagi w rozwoju bakterii, które powodują trądzik. To utrzymanie pH może być również interesujące dla przywrócenia syntezy niezbędnych białek i kwasów tłuszczowych w skórze, zapobiegając jej przetłuszczaniu się.

Ocet jabłkowy zawiera również alfa-hydroksykwasy (kwasy AHA), które mogą działać poprzez usuwanie martwych komórek z powierzchni skóry. Sprzyja to delikatnemu złuszczaniu skóry, przyspiesza złuszczanie komórek naskórka i działa wspomagająco w rozjaśnianiu plam.

Jednak przy stosowaniu octu jabłkowego należy zachować szczególną ostrożność ze względu na jego bardzo kwaśne pH, które może wywołać nadwrażliwość, a nawet alergie skóry u osób z cerą wrażliwą. Dlatego należy sięgać po ocet surowy, organiczny, niefiltrowany i niepasteryzowany, a nie rafinowany. Najlepszy jest ocet jabłkowy domowej roboty. Należy go stosować rozcieńczony wodą w proporcji jedna część octu na cztery części wody, a po aplikacji dokładnie opłukać skórę. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie takiej mikstury raz dziennie do oczyszczenia twarzy.

Ocet jabłkowy na włosy

Ocet jabłkowy zdecydowanie może być stosowany na włosy. Wspomaga poprawę kondycji pasm łamliwych, porowatych czy przetłuszczających się. W rzeczywistości nie działa bezpośrednio na te problemy, ale wspiera skuteczność kosmetyków stosowanych na te problemy. Sprzyja ich docieraniu do wnętrza struktury włosa. Pomaga też zamykać otwarte łuski, dzięki czemu włosy przestają się puszyć i nabierają blasku.

Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie octu jabłkowego na całe włosy. Można nakładać go nawet u nasady, ponieważ zawiera składniki o działaniu przeciwgrzybiczym i oczyszczającym. To prowadzi też do zniwelowania łupieżu u osób z tą predyspozycją.

Jak go używać na włosy? Wymieszaj łyżkę octu jabłkowego w szklance ciepłej przefiltrowanej wody. Przelej miksturę do butelki z atomizerem. Po umyciu głowy spryskaj tą mieszanką całe włosy, a następnie nałóż wskazaną maskę odżywczą pasmo po paśmie. Pozwól preparatom działać przez trzy do pięciu minut, najlepiej na włosach owiniętych ręcznikiem zwilżonym gorącą wodą. Na koniec spłucz wszystko chłodną wodą, a na koniec pozostałym płynem z rozcieńczonym octem. Nie martw się o nieprzyjemny zapach. Jest on całkowicie maskowany przez odżywczą maskę.

Domowy ocet jabłkowy – przepis. Ocet jabłkowy domowej roboty

Wytwarzanie domowego octu jest znacznie prostsze, niż się wydaje. W przygotowaniu octu jabłkowego można wykorzystać części owoców, które w innym przypadku zostałyby zmarnowane, np. obierki i gniazda nasienne.

Ocet jabłkowy otrzymamy – składniki:

  • skórki i gniazda nasienne z sześciu dużych jabłek,
  • 1 łyżka cukru,
  • 2 litry wody bez chloru.

Usuwanie chloru z wody jest bardzo proste. Wystarczy przelać ją przez dzbanek filtrujący lub zostawić w otwartym słoju na jeden dzień. Istotne jest, by woda była wolna od chloru, ponieważ może on zabić bakterie przeprowadzające fermentację, co zagraża produkcji octu.

Jak zrobić ocet jabłkowy z obierek?

ocet jabłkowy zastosowanie octu

  1. Do dużego słoja przełóż kawałki jabłka, wsyp cukier i wlej wodę. Całość wymieszaj. Nie używaj pokrywki, tylko przykryj pojemnik cienką szmatką. Fermentacja może generować duże ciśnienie, ponieważ bakterie wytwarzają dwutlenek węgla jako produkt uboczny tego procesu. Dlatego, jeśli zdecydujesz się zakręcić słoik, musisz go otwierać kilka razy dziennie, przez cały czas trwania fermentacji.
  2. Przez kilka następnych dni mieszaj zawartość kilka razy dziennie. Ten ruch napowietrza drożdże i stymuluje aktywność drobnoustrojów, a także zapobiega pojawianiu się pleśni. Po kilku dniach mieszanina powinna zacząć bulgotać.
  3. Gdy zauważysz, że pojawiają się bąbelki, mieszaj rzadziej. Na tym etapie wystarczy zamieszanie płynu raz dziennie. Długość tej fermentacji może być różna, ale smak powinien zacząć kwaśnieć w ciągu tygodnia.
  4. Odcedź płyn przez gazę. Po tygodniu ocet jabłkowy powinien być gotowy, ale pamiętaj, że możesz go odcedzić dopiero, gdy przestanie bulgotać.
  5. Umieść ocet w szklanej butelce z zakrętką. Pamiętaj, że może nadal bulgotać i wytwarzać ciśnienie, które należy upuścić, by nie rozsadziło pojemnika.

Jak wygląda zepsuty ocet jabłkowy? Mętny ocet jabłkowy

Ma nieprzyjemny silny zapach, na dnie butelki wytrąca się duży osad, pojawiają się strzępki pleśni, a cały płyn jest mętny.

Gdzie przechowywać ocet jabłkowy?

Najlepiej w temperaturze pokojowej (w szafce) lub w lekkim chłodzie (piwnicy, spiżarce itp.). Swoją przydatność do konsumpcji zachowuje nawet kilka miesięcy, ale po co tyle czekać, skoro można stosować dodatek octu jabłkowego w codziennej diecie i pielęgnacji.

Najlepszym sposobem na czerpanie korzyści z tego octu jest spożywanie go w stanie czystym, najlepiej naturalnym, niepasteryzowanym. Dlatego dobrze jest wyprodukować go w domu.

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji na własną rękę skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.

 

Wpis blogowy nie jest artykułem naukowym. Ma jedynie charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji ze specjalistą.

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!