Jest wiele trudnych, życiowych sytuacji, które mogą powodować lęk, stres, zagubienie. Utrata pewności siebie, niepewność tego, jak się zachować, poczucie osamotnienia i przygnębienia – negatywne uczucia mogą otaczać Cię ciasnym kokonem i powodować dyskomfort. Są wynikiem przeżytych traum, a nierzadko efektem genetycznych obciążeń. Jednak gdy zaczynasz czuć, że zaburzenia na tle psychicznym zaczynają Cię przytłaczać – poszukaj wsparcia psychologa.
Spis treści:
Kiedy skorzystać ze wsparcia psychologa?
Kto może skorzystać z pomocy psychologa?
Na czym polega wsparcie psychologa?
Gdzie szukać dobrego psychologa?
Psycholog online czy psycholog stacjonarnie?
Kim jest psycholog?
Psychologiem może się mianować osoba, która ukończyła studia wyższe i ma tytuł magistra. Dzisiaj sporo osób pretenduje do tego miana, ale przypadkowe kursy czy szkolenia nie wystarczą, aby stać się profesjonalistą. Tylko wykształceni psycholodzy mogą:
- stawiać diagnozy,
- leczyć pacjentów z zaburzeniami psychologicznymi.
Podczas studiów z psychologii, przyszli specjaliści uczą się charakterystycznych dla ludzi zachowań, zachodzących w nich procesów psychicznych, poznają tajniki ludzkiej pamięci, sposoby radzenia sobie z emocjami, traumatycznymi przeżyciami, lękami. Psychologowie mogą zrobić specjalizację, np. kliniczną, aby w przyszłości móc pracować w placówkach medycznych. Wyróżnia się też psychologów dziecięcych. Nie należy jednak używać tego pojęcia zamiennie z psychiatrą – ten lekarz jest absolwentem studiów medycznych i może przepisywać środki farmakologiczne.
Zakres uprawnień psychologów obejmuje:
- udzielanie porad,
- wykonywanie testów psychologicznych,
- wystawianie zaświadczeń i opinii,
- diagnozowanie zaburzeń o podłożu psychicznym,
- wydawanie orzeczeń,
- rozwiązywanie problemów dotyczących problemów życia codziennego, związanych z pracą, rodziną, traumatycznymi przeżyciami.
W zależności od zakresu swojej specjalizacji psycholog może mieć kompetencje w różnych dziedzinach. Dlatego są psycholodzy – edukatorzy seksualni, trenerzy mentalni, psychologowie sportu, psychologowie uzależnień, trenerzy TUS, terapeuci EMDR, trenerzy TZA, pedagodzy, psychologowie szkolni/przedszkolni, neuropsycholodzy, psychodietetycy.
Kiedy skorzystać ze wsparcia psychologa?
Nie ma ściśle zdefiniowanego zakresu problemów, z jakimi można się zgłosić do psychologa. Przyjmuje się jednak, że odpowiednim momentem na umówienie wizyty jest ten, w którym czujesz, że nie radzisz sobie już sam – smutek, przygnębienie, zmartwienia uniemożliwiają Ci normalne, zdrowe funkcjonowanie.
Oto przykładowe choroby i zaburzenia, które diagnozuje i leczy psycholog:
- depresja,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia odżywiania,
- zespół Aspergera,
- nerwica,
- zaburzenia tikowe,
- nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD),
- trudności adaptacyjne,
- moczenie nocne,
- trudności w relacjach z rówieśnikami,
- zaburzenia zachowania (agresja, wybuchy złości).
Wsparcie psychologa obejmuje również sytuacje okołorozwojowe – trudności w odnalezieniu się w rodzinie patchworkowej, adopcyjnej, związanej z rozwodem rodziców czy odejściem partnera.
Kto może skorzystać z pomocy psychologa?
Pomoc psychologa jest dostępna dla wszystkich. Nie potrzebujesz skierowania od lekarza prowadzącego – sam decydujesz o tym, kiedy i dlaczego skorzystasz ze wsparcia.
- Psycholog dziecięcy – obecnie coraz częściej to najmłodsi potrzebują psychologicznego wsparcia, które otrzymują od specjalistów. Już nawet kilkulatki mogą mieć problemy z moczeniem nocnym, napadami niekontrolowanej złości, a nawet permanentnymi stanami smutku czy przygnębienia. Wynikają one z trudności z odnalezieniem się w grupie rówieśniczej, odreagowują stresy domowe lub inne, które nie zawsze są zrozumiałe dla dorosłych – nawet dla najbardziej kochających rodziców.
- Psycholog dla par – Twój związek przeżywa gorsze chwile? Masz trudności w porozumieniu się z partnerem, czujesz, że łącząca Was więź osłabła, a może nawet zmieniła się we wzajemną niechęć, relację pełną wyrzutów, niedomówień. Terapia małżeńska to także szansa na ostatnią mediację, zanim podejmiecie decyzję o rozwodzie lub rozstaniu.
- Psycholog dla sportowców i dla osób, które odczuwają duże napięcie w związku z pracą – dzisiaj coraz częściej na sportowców, aktorów, osoby publiczne, ale nie tylko – wszystkich, którzy pracują zawodowo, chcą utrzymać zatrudnienie lub awansować nakładane są duże wymagania. Pracujesz pod dużą presją? Czujesz, że Twoja ambicja Cię przerasta? Zaniedbujesz życie prywatne? Zostałeś zwolniony albo przeciwnie – nie radzisz sobie z sukcesami – psycholog może Ci pomóc.
- Psycholog dla młodzieży – nastolatki mają wiele problemów, które nie zawsze udaje się wyjaśnić i zrozumieć rodzicom czy pedagogom szkolnym. Czasem dopiero przed obcą osobą, która zdobędzie ich zaufanie, otwierają się, opowiadają o swoich zmartwieniach.
Psycholog może mieć różne specjalizacje i pomagać wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Czasem trudno jest samemu zdecydować o poszukiwaniu pomocy – tutaj ważna jest czujność i zaangażowanie członków rodziny oraz przyjaciół. To oni – często jako pierwsi – wychwytują niepokojące sygnały i sugerują, żeby ich bliski zasięgnął porady psychologicznej.
Na czym polega wsparcie psychologa?
Wsparcie psychologa może przybierać różne formy pomocy zarówno doraźnej, jak i długofalowej. Psycholodzy stosują co najmniej kilka narzędzi, które są ukierunkowane na pomaganie pacjentom w każdym wieku, mającym zaburzenia emocjonalne i psychiczne. Metoda zawsze dostosowywana jest do problemu, jego skali i wreszcie samego pacjenta. Dla jednych lepszy będzie psycholog online, dla innych terapia w formie stacjonarnej.
Psycholog udziela pomocy w ramach:
- warsztatów psychologicznych – nazywane też warsztatami rozwoju osobistego odbywają się zazwyczaj w formie grupowej. Opierają się na psychoedukacji uczestników, dotykają jednego głównego tematu i związanych z nim wątków pobocznych. Składają się z części teoretycznej i praktycznej, pozwalają na swobodną wymianę doświadczeń. Popularne są spotkania dla rodziców, podczas których uczestnicy doradzają sobie, opowiadają o skutecznych metodach wychowawczych, pod okiem psychologa uczą się radzić sobie z emocjami i trudnymi zachowaniami dzieci lub nastolatków,
- psychoterapii dorosłych, dzieci i młodzieży – stosowanych jest kilka metod pracy z młodszymi pacjentami. Bardzo często jest to forma terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Zawsze towarzyszy jej przyjazna atmosfera, pełna empatii, zrozumienia, wsparcia – bez krytyki czy oceniania,
- terapii małżeńskich – to forma terapii dla par, które znajdują się w stanie kryzysu, konfliktu, mają problem z zaufaniem po zdradzie, nie potrafią się porozumieć, często się kłócą, chcą poprawić jakość swojego związku, zmagają się z agresją partnera, rozchwianiem emocjonalnym, silnym wpływem osób trzecich na partnera,
- terapii indywidualnych i grupowych – zazwyczaj spotkania odbywają się 1:1, czyli pacjenta z psychologiem. Często jednak elementem terapii, a nawet jej fundamentem okazują się sesje grupowe. Przynoszą one dobre skutki, pozwalają spojrzeć na problem z szerszej perspektywy i wymienić się doświadczeniami,
- trening umiejętności społecznych – TUS to forma terapii opracowana z myślą o dzieciach i młodzieży, mających trudności z adaptacją w środowisku rówieśniczym. Trening pomaga również w innych dysfunkcjach, trudnościach charakterystycznych dla wieku dojrzewania. Kwalifikują się do niego pacjenci cierpiący na ADHD, zaburzenia zachowania, nieśmiali, autystyczni, z zespołem Aspergera.
Są różne formy terapii, bo psycholodzy nie mogą bazować wyłącznie na jednym rodzaju treningów czy warsztatów. Mając do dyspozycji szeroki wachlarz możliwości, w indywidualny sposób podchodzą do problemów pacjentów, biorąc pod uwagę zarówno sam problem, jak również najlepsze metody jego rozwiązania (ze względu na wiek, charakter pacjenta, jego gotowość i zaangażowanie).
Gdzie szukać dobrego psychologa?
Zespół specjalistów w Poradni psychologicznej Spokój w Głowie
Czujesz, że Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie wsparcia psychologa? Czas znaleźć kompetentnego specjalistę, który trafnie zdiagnozuje problem, a następnie zaproponuje najlepszą formę psychoterapii. Może to być terapia stacjonarna lub zdalna, ale ważne, aby była spersonalizowana pod kątem potrzeb pacjenta. Najlepszym wsparciem dla młodego człowieka będzie psycholog dziecięcy, który zajmuje się leczeniem dzieci oraz nastolatków.
Zastanawiasz się, czy szukać specjalisty ze swojego miasta? Na szczęście, jeżeli chcesz skorzystać z usług dobrego psychologa, terapeuty nie musisz ograniczać się wyłącznie do konkretnych miejscowości. Popularyzacja zdalnej formy terapii doprowadziła do tego, że coraz częściej istnieje możliwość wzięcia udziału w sesjach online u psychologa. Jeżeli planujesz udział w psychoterapii stacjonarnej, poradnia psychologiczna Spokój w Głowie z Wołomina udziela wsparcia pacjentom z wielu miejscowości w województwie mazowieckim. Sprawdź!:
- Psycholog Warszawa
- Psycholog Marki
- Psycholog Zielonka
- Psycholog Ząbki
- Psycholog Radzymin
- Psycholog Rembertów
- Psycholog Kobyłka
Przy wyborze psychologa zwróć też uwagę na jego specjalizację. Chodzi o to, żeby rozumiał on problemy swoich pacjentów i posiadał odpowiednie kwalifikacje, aby udzielić im pomocy. Współpraca kilku specjalistów posiadających uzupełniające się kompetencje będzie gwarancją wszechstronnej psychoterapii przynoszącej pozytywne rezultaty.
Psycholog online czy psycholog stacjonarnie?
Każda forma psychoterapii jest dobra i skuteczna. Ta pierwsza daje większą elastyczność zarówno w poszukiwaniu psychologów (Wołomin, Zielonka, Warszawa), jak również ustalaniu terminów spotkań. Druga wymusza kontakt bezpośredni, wyjście z domu, „do ludzi”. Jednak pacjent zazwyczaj ogranicza się do poszukiwań w najbliższym dla siebie otoczeniu. Na szczęście ma świadomość, że jeżeli znajdzie dobrego psychologa np. ze Spokój w Głowie, który będzie od niego oddalony o setki kilometrów, nie będzie przeszkód, by umówić się na konsultacje w formie zdalnej. Zachęcamy do wypróbowania tej formy psychoterapii!