Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogJak być silną kobietą?

Jak być silną kobietą?

Kategorie:
DorosłyRozwój osobistyZwiązki i relacje

„Nikt nie chce silnych kobiet”. „Mężczyźni oczekują, że kobiety będą słabe i bezbronne”. „Silna kobieta to okrutna lub udręczona życiem istota”. Słyszałaś kiedyś takie opinie? To bzdury, które wymyślają ci, którym zależy na Twojej słabości. Tak naprawdę siła jest kobietą, bo to, ile potrafi zrobić, znieść i osiągnąć płeć piękna jest niebywale wspaniałym osiągnięciem. Kiedy jednak brakuje Ci pewności siebie, nie radzisz sobie z codziennością lub czujesz się niepewnie w pokonywaniu barier, musisz obudzić siłę, która tkwi właśnie w Tobie.

Spis treści:

Współczesne kobiety: potęga i chwile słabości

Psychika kobiety – co na nią wpływa?

Silna kobieta a wyczerpanie psychiczne

Czy jestem silna?

W kobietach siła

Czego potrzebuje kobieta?

Jak być silną kobietą?

 

Współczesne kobiety: potęga i chwile słabości

silne kobiety

Ach, ta nowoczesna kobieta! Kompetentny fachowiec, szanowany pracownik w firmie, gospodyni domowa, mama, żona, córka… Prawda? Tak dziś postrzega się kobiecość, którą kieruje dążenie do sukcesu na rynku zawodowym i w życiu prywatnym. Dostrzega się nienaganny makijaż, zadbane dłonie, wysportowaną sylwetkę, markowe ubrania i nienaganną wydajnością w wykonywaniu zadań. Ten mit wspaniałej kobiety odpowiada za nieosiągalną ideę, że ta płeć poradzi sobie ze wszystkim, z domem i pracą, w 100% perfekcyjnie.

W tym przypadku pojawia się idea, że ​​nikt nie zrobi pewnych rzeczy lepiej. Większość kobiet też wierzy w to, że jeśli nie wykonuje swoich obowiązków w domu i w pracy, to zawodzi w roli kobiety, gospodyni domowej, matki itp. W ten sposób wzrasta samokrytyka i maleje zaufanie do samej siebie. Pojawiają się słabości, chociaż kobieta jest z natury silna. Jej psychika to głęboki ocean. Miejsce pokoju i spełnienia jest głęboko w niej. Zewnętrzne wymagania sprawiają jednak, że wiele przedstawicielek płci pięknej traci swoją moc i ma chwile słabości.

Psychika kobiety: co na nią wpływa?

90% dorosłych i młodocianych kobiet trafia do psychologa z dolegliwościami i chorobami psychicznymi związanymi z presją otoczenia oraz traumami z okresu dzieciństwa. Są to kobiety różnych osobowości, wykonujące różne zawody, także te uważane za bizneswoman i gospodynie domowe. W pierwszej kolejności ich psychika cierpi z powodu presji estetycznego piękna, nieustannego poszukiwania perfekcji oraz porównywania się wielokrotnie z celebrytkami w mediach społecznościowych.

Wiele kobiet ma problem z akceptacją swojego ciała. Tu się zmienia, tam się zmienia z wiekiem, przez wahania gospodarki hormonalnej, w czasie ciąży, po porodzie itd. Coraz częściej poszukują zabiegów estetycznych, często drogich i inwazyjnych, restrykcyjnych i destrukcyjnych diet.

  • „Nie mogę założyć bikini”.
  • „Uprawiam seks tylko przy wyłączonym świetle”.
  • „Mój chłopak mówi, że muszę bardziej o siebie dbać”.
  • „Boję się, że mąż mnie zostawi, bo przytyłam”.
  • „Moje ciało powstało po ciąży”.
  • „Mam cellulit i rozstępy, to okropne”.

Znasz to? Kobiety wciąż bardzo cierpią z powodu szkodliwego wpływu standardów i mają do czynienia z nadmiarem informacji, które je wyznaczają. Kto za to wszystko płaci? Psychika kobiety. Dlatego trzeba uważniej przyjrzeć się emocjonalnemu przeciążeniu.

Silna kobieta a wyczerpanie psychiczne

Mówiąc o wyczerpaniu psychicznym, od razu przypomnij sobie kwestie związane z kontrolą, produktywnością, wydajnością i koniecznością dbania o wszystko. W obliczu tego wszystkiego mamy do czynienia z kobietami zmęczonymi psychicznie i często chorymi psychicznie. Kiedy kobieca siła zostaje przeciążona, czy to z powodu nadmiaru informacji uchwyconych w ciągu dnia, czy to z powodu pracy, czy bodźców i wiadomości, które docierają na przykład przez sieci społecznościowe i informacyjne, dochodzi do zmęczenia psychicznego.

Niektóre jego oznaki to:

  • problemy z koncentracją;
  • odczuwanie nadmiernego zmęczenia;
  • bóle głowy;
  • nerwobóle;
  • trudności w zapamiętywaniu;
  • zmiany nastroju;
  • trudności w wykonywaniu codziennych czynności;
  • pesymizm;
  • brak wiary w siebie;
  • złe nawyki żywieniowe.

Takie objawy mogą wywoływać inne zaburzenia, jeszcze bardziej utrudniając wykonywanie codziennych zadań. Przynoszą ogromne szkody poznawcze w związkach i wpływają na niską samoocenę.

Dziś wielkim dziełem jest odchodzenie od stereotypów i unikanie przejmowania się standardami, które przenikają kobiecy wszechświat. To cały proces niezależności, autonomii i promocji zdrowia kobiet, który musi być coraz bardziej wzmacniany i doceniany. Trzeba zrozumieć, że jesteś kobietą, a to coś więcej niż bycie maszyną. Więcej niż tylko Twój żeński organ, więcej niż ta, która rodzi życie, wychowuje je i opiekuje się domem. Musisz wiedzieć, że silne kobiety to te, które akceptują siebie ze wszystkimi słabymi punktami i całym potencjałem, który je tworzy.

Czy jestem silna?

Wiele kobiet boi się bycia silnymi, ponieważ uważają, że wyeksponowanie tej strony może zaburzyć obraz tej delikatnej, bardzo kobiecej strony, której potrzebują mężczyźni. Tym samym trzeba wyjaśnić znaczenie tego, co oznacza „silna dziewczyna„.

Bycie silną kobietą oznacza, że ​​znasz swoją wartość. Określa to, że jesteś osobą pełną i samowystarczalną, która nie zależy od nikogo i jest w stanie się utrzymać. Oznacza to, że masz własne zdanie i zasady, których zawsze się trzymasz. To nie znaczy, że nigdy nie potrzebujesz pomocy. Potrafisz o nią prosić, nawet często. Ale to nie znaczy, że jesteś słaba. To znaczy, że potrafisz rozpoznać, że nie jesteś „superwoman” i potrzebujesz innych ludzi.

Bycie silną nie oznacza, że ​​zamykasz się na innych, ponieważ uważasz, że jesteś od nich lepsza. Nie oznacza to, że odrzucasz opinie innych. To nie znaczy, że jesteś „okrutna lub nieczuła”. Silna kobieta to taka, która lubi siebie i swój świat, więc jest pewna siebie, pozytywna i chętna do miłości. W kobietach tkwi siła, kiedy są świadome tego, kim są. Podstawą tego wszystkiego jest poznanie własnej wartości i osiągnięcie stanu wewnętrznej równowagi.

W kobietach siła

kobieca siła

Kiedy osiągniesz punkt równowagi  między różnymi wymiarami życia kobiety, jesteś w idealnej pozycji do przełamywania barier, usamodzielnienia się i bycia asertywną. Równowaga daje poczucie spełnienia i pewności siebie. Aby je uzyskać, trzeba działać, mniej myśleć i więcej ryzykować. Myślenie o ryzyku jest ważne, ale nie może powstrzymać rozwoju planów, czy to w pracy, czy w życiu osobistym. W rzeczywistości kobieta pewna siebie jest jedną z tych, które budzą podziw.

Mówią, że trudno kochać silne kobiety, ale jest to całkowicie błędne podejście. W rzeczywistości jest odwrotnie. Najlepiej jest kochać silne kobiety. Chociaż mają silną osobowość, wiedzą, jak okazywać współczucie i uczucie. Kochają szczerze, bo przede wszystkim umieją kochać siebie. Jeśli ktoś boi się idei „silnej kobiety”, to być może dlatego, że w głębi duszy wie, że taka osoba pokaże swojemu partnerowi inny świat i pozwoli mu odkryć w sobie kogoś nowego.

Silne kobiety są świadome swojej wartości i siły, wrażliwości i pasji. Ta wiara pozwala im stawić czoła każdej przeciwności, ośmiela je w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń. Siła jest w kobietach, które wiedzą, że nie muszą się zmieniać za wszelką cenę, by udowodnić innym, że są najlepsze.

Czego potrzebuje kobieta?

Bycie silną kobietą nie jest łatwe. Wiele obowiązków i bardzo mało czasu na ich wykonanie, ale żeby wszystko poszło po myśli, trzeba mieć zdrowie i dużo energii. Do osiągnięcia takiego stanu potrzebne są:

  • poczucie bycia kochaną;
  • odprężenie;
  • poczucie bezpieczeństwa,
  • znajomość własnej wartości i seksualności;
  • świadomość istnienia i dostrzegania przez innych;
  • pragnienie bycia podziwianą i pielęgnowaną;
  • poczucie pożądania seksualnego;
  • bycie docenioną (pochwały i uznanie).

Kobieta chce wiedzieć, że komuś na niej zależy, że jest piękna, mądra i wyjątkowa. Niekoniecznie chce kogoś, kto ma zaplanowany każdy etap swojego i jej życia, ale chce kogoś z celami, kto dopuszcza jej samorealizację. To wszystko prowadzi do budowania jej samooceny i budowania solidnych podstaw do obudzenia w sobie kobiecej siły.

Jak być silną kobietą?

Każda kobieta ma prawo do poznawania wszelkich aspektów swojej kobiecości, w tym uczenia się bycia silną. Ale jak to zrobić? Poznaj kilka wskazówek, które mogą Ci to ułatwić.

  1. Zaakceptuj swoje doświadczenia. Silne kobiety cenią każdą sytuację, przez którą przeszły w życiu i trudne doświadczenie, z którego mogły się wydostać. Każda osoba uczy się na swoich błędach i ma dzięki temu mnóstwo wiedzy o sposobach przezwyciężania problemów i radzenia sobie w przyszłości.
  2. Nie bój się stawiać czoła wyzwaniom. Każda silna kobieta ma wielkie marzenia i nie boi się ścieżki swoich celów. Stawia na pierwszym miejscu swoją wolę i nie dba o to, czy ścieżka jest długa, czy krótka, po prostu mierzy się z nią.
  3. Puść wolno tych, którzy chcą odejść. Wszyscy ludzie, którzy pojawiają się w Twoim życiu, coś do niego wnoszą. Jednak relacje nie są wieczne. Dlatego mądrze jest wykorzystać wszystko, co dobrego dają Ci ludzie obecni w Twoim życiu, a także odpuścić tych, którzy Cię niszczą.
  4. Nie bój się nowości. Możliwość angażowania się w nowe projekty, poznawania nowych ludzi i miejsc, zarówno zawodowo, jak i osobiście, sprawia, że ​​się rozwijasz. Ważne jest, aby czuć się komfortowo w obliczu nowych wyzwań i mieć pewność siebie.
  5. Bądź niezależna. Silna kobieta to niezależna kobieta. Pamiętaj, że w całym życiowym zamieszaniu musisz też znaleźć czas tylko dla siebie.
  6. Miej odwagę do działania. Myśl pozytywnie i miej takie samo nastawienie.
  7. Dbaj o siebie. Tylko silne, odżywione i zadbane ciało pozwoli Ci na wykonywanie wszystkich codziennych czynności. Bardzo ważnym czynnikiem jest bycie jednocześnie osobą zdrową, aktywną i szczęśliwą.
  8. Bądź empatyczna. Oprócz dbania o siebie dbaj również o innych. Zwracaj uwagę na tych, których kochasz ze wzajemnością i na których pomoc możesz liczyć zawsze, kiedy to możliwe.
  9. Świętuj swoje postępy. Podjęłaś nowe wyzwanie? Osiągnęłaś coś ważnego? Daj sobie nagrodę. Doceń to, co osiągnęłaś, robiąc coś, co sprawia Ci przyjemność.
  10. Doceń swoją odwagę. Na koniec pomyśl o odwadze, jaką musiałaś okazać, aby dotrzeć do miejsca, w którym jesteś. Nawet jeśli jesteś teraz niepewna siebie i nie czujesz się jeszcze bardzo silna, jesteś też odważna. Odwaga już jest w Tobie i to Twoim zadaniem będzie uwierzyć w swoją wartość.

Jeśli nie radzisz sobie z odkryciem własnej siły, poproś o profesjonalną pomoc. Psycholog zna techniki, które pomogą Ci pokonać wszelkie wątpliwości. Terapia pozwoli Ci zrozumieć i zintegrować „małą dziewczynkę” z „silną kobietą„, która wciąż się w Tobie ukrywa.

 

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!