Poniedziałek - Niedziela, od 8:00 do 21:00
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro
501 775 717Wyślij zapytanieUmów wizytę
Strona głównaBlogTiki u dziecka. Co robić?

Tiki u dziecka. Co robić?

Kategorie:
DzieckoTiki

Tiki to nagłe, powtarzające się, stereotypowe czynności ruchowe, które obejmują odosobnione grupy mięśni najczęściej twarzy oraz wokalizacje (tiki głosowe). Wśród tików ruchowych i głosowych wyróżnia się tiki proste i złożone. Istnieją również tiki czuciowe, czyli nagłe niesprecyzowane odczucia zlokalizowane w jednej części ciała, zwykle poprzedzające tik ruchowy.

Początek choroby przypada na 2-15 rok życia. Większość pacjentów zaczyna od pojedynczego tiku w jednym umiejscowieniu. Najczęstszym objawem są: mruganie, potrząsanie głową, grymasy twarzy, rzadziej – tiki wokalne. Po kilku tygodniach, miesiącach tiki przenoszą się w inne miejsce lub pojawiają się nowe rodzaje tików. Po 3 miesiącach od pojawienia się choroby, większość pacjentów ma wieloogniskowe tiki ruchowe, a także wokalne.  Zwykle największe nasilenie choroby występuje po około 10 latach od jej początku. Objawy są wtedy nieprzewidywalne, mogą się zmieniać z tygodnia na tydzień. Z wiekiem tiki wykazują tendencję do stabilizacji na pewnym poziomie lub znikają.

Co robić kiedy pojawiają się tiki u dzieci?

  • szukać pomocy u specjalisty – psychologa, psychoterapeuty;
  • nie zwracać na dziecko uwagi w sytuacji, gdy tiki występują, natomiast obdarzać zainteresowaniem i uwagą, gdy tiki nie pojawiają się;
  • nie traktować tików jako porażki;
  • nie robić dziecku wyrzutów z powodu pojawiających się tików;
  • nie karać za tiki;
  • nie wyśmiewać;
  • farmakoterapia – brana pod uwagę, gdy choroba tikowa znacznie utrudnia funkcjonowanie;
  • tworzenie przyjaznego środowiska;
  • ważne jest, aby dziecko nie uzyskiwało wtórnych korzyści z faktu choroby, bo w konsekwencji może to prowadzić do narastania objawów;
  • ćwiczyć opóźnianie tików – po rozpoznaniu momentu zbliżania się tiku, ćwiczyć stopniowe wydłużanie czasu do wykonania tiku.

Należy pamiętać, że tiki nie są winą dziecka, nie można go za to karać!!!

W wypadku tików utrwalonych lub zespołu Tourette`a leczenie farmakologiczne rozpoczyna się wtedy, kiedy tiki przeszkadzają pacjentowi w normalnym życiu. Niestety wiele osób jest leczonych także dlatego, że ich objawy przeszkadzają rodzinie czy znajomym. Rodzice nie powinni się obwiniać i szukać przyczyn choroby we własnych zaniedbaniach. Takie zachowanie dorosłych może budzić w nich wstyd i negatywne emocje wobec dziecka i zwykle jest przyczyną opóźnienia w szukaniu pomocy specjalistycznej lub rezygnacji z niej, jeśli rozpoczyna się ona oskarżaniem rodziny o spowodowanie zaburzenia u dziecka.

Istnieje wiele programów redukujących objawy choroby tikowej m.in. jednym z najbardziej skutecznych uważany jest Behawioralny Program Terapii. Wymaga on jednak dużego zaangażowania ze strony rodziców i dziecka.

Monika Chrapińska-Krupa
psycholog dziecięcy, psychoterapeuta

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!