Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogZwiązek na odległość – jak utrzymać?

Związek na odległość – jak utrzymać?

Kategorie:
DorosłyZwiązki i relacje

Miłość sprawia, że człowiek staje się szczęśliwy. Motyle w brzuchu tańczą taniec radości. Zakochana osoba chce poświęcić się całkowicie uczuciu, razem robić różne rzeczy, dzielić życie. Ale co, gdy ta druga połówka mieszka w innym mieście, województwie, a nawet w obcym kraju? Są pary, które przez to przechodzą, ale mimo dystansu decydują się utrzymać związek na odległość. Twierdzą, że ich uczucie jest silniejsze niż fizyczna nieobecność. To jednak wymaga pracy. Czy da się utrzymać miłość na odległość? Sprawdź.

Spis treści:

Czy związek na odległość ma sens? – pytanie do psychologa

Czy możliwa jest miłość na odległość?

Kiedy odległość ma większe znaczenie niż bliskość fizyczna

Czy można przetrwać związek na odległość bez problemów?

Związek przez Internet – czy można znaleźć miłość w sieci?

Jak utrzymać związek na odległość? Wskazówki

Czy związek na odległość ma sens? – odpowiedź od psychologa

 

Czy związek na odległość ma sens? – pytanie do psychologa

związek na odległość jak utrzymać

„Mam 21 lat, mój chłopak ma 24 lata. Spotykamy się od dwóch lat, kiedy to zaczęłam studia na Uniwersytecie Warszawskim. Dwa miesiące temu mój chłopak wyjechał do Włoch, gdzie przez rok będzie odbywał program wymiany studenckiej. Na początku oboje byliśmy bardzo podekscytowani, a potem zdenerwowani jego wyjazdem. Jednak po kilku dniach jego nieobecności w Polsce zdaliśmy sobie sprawę, że bardzo dobrze radzimy sobie z odległością. Rozmawialiśmy codziennie, nawet kilka razy dziennie, głównie przez wiadomości wysyłane w komunikatorach internetowych.

Zawsze byliśmy ze sobą bardzo szczerzy i mówiliśmy sobie wszystko, nawet jeśli wiedzieliśmy, że może to zdenerwować drugą osobę. Nigdy nie podejrzewałam go o niewierność i nigdy nie miałam ku temu powodów. Jednak dwa dni temu on zadzwonił, by ze mną porozmawiać. Powiedział, że nie może spać i że musi mi coś powiedzieć. Trzy dni wcześniej poszedł do baru i pewna dziewczyna próbowała go pocałować. Przysiągł mi, że mnie nie zdradził i nawet z nią nie dyskutował. Po prostu odmówił i odszedł. Jednak powiedział, że czuł bardzo silną potrzebę pocałowania jej i od tamtej pory czuje się bardzo winny. Przez to nawet myślał o zerwaniu ze mną.

Rozmawiałam z nim całą noc, odłożyłam na bok zazdrość, podeszłam do wszystkiego bardzo racjonalnie. Zapytałam go, czy coś jest nie tak z naszym związkiem, coś, co chciałby mi powiedzieć. Stwierdził, że nie, ale bał się tego pragnienia odczuwanego do obcej dziewczyny i dlatego tak źle się czuł. Nie zerwaliśmy, ale sytuacja między nami jest niezręczna. Mój chłopak często jest zamyślony i zdystansowany. Ja również coraz bardziej odczuwam jego fizyczną nieobecność. Chcę wiedzieć, czy to normalne, że w relacji na odległość mogą pojawić się takie pragnienia do obcej osoby? Czy związek daleko od siebie ma szansę przetrwać?”

Powyższa sytuacja przedstawia jeden z najczęstszych scenariuszy, które mają miejsce w związku na odległość. Pojawiają się wątpliwości co do wierności ukochanej osoby. Zaś dystans, który dzieli parę, przyczynia się do powstania pytań: czy to wszystko ma sens. Czy chcę temu dać szansę na przetrwanie?

Czy możliwa jest miłość na odległość?

W swojej pracy jako psycholog towarzyszę ludziom, którzy żyją w związku lub przeżyli miłość na odległość. Są to bliskie relacje, które w danym momencie zostały zmuszone do zdystansowania się ze względu na potrzeby zawodowe, naukowe lub inne. Pojawiają się także miłości, które zaczęły się głównie przez Internet i pozostają relacją na odległość. Przyglądam się również problemom związków utrzymywanych z dala od siebie i temu, czy są w stanie przetrwać próbę czasu.

Przez lata praktyki psychologicznej wiem, że miłość na odległość jest możliwa. Taki związek nie jest też koniecznie trudniejszy ani łatwiejszy do utrzymania niż ten przeżywany blisko siebie, gdzie ludzie żyją razem twarzą w twarz. Trzeba pamiętać, że codzienność w relacji to również szereg problemów. Można być szczęśliwym i mieć związek zarówno na odległość, jak i pozostawać nieszczęśliwym i być w relacji „stacjonarnej”.

Jednak związek na odległość różni się zasadniczo od tego, w którym fizyczna obecność drugiego człowieka jest regularna. Dzieje się tak, ponieważ można stwierdzić, że w takiej relacji jednocześnie mamy i nie mamy partnera w naszym życiu. Jeśli nawet dzięki nowym technologiom możemy dzielić się najważniejszymi tematami i najintensywniejszymi emocjami, to w fizycznej separacji znacznie trudniej jest uczestniczyć w codzienności. Nie można liczyć na pomoc drugiej strony, gdy jej fizyczność jest do tego niezbędna.

Ten, kto ma związek na odległość, wie, że nie przeżyje ze swoją drugą połówką większości drobnych rzeczy i emocji doświadczanych w życiu codziennym. Niektóre mogą wydawać się nieistotne lub nieważne, ale w rzeczywistości pomagają stworzyć między partnerami silną więź emocjonalną.

Kiedy odległość ma większe znaczenie niż bliskość fizyczna

miłość na odległość

W przypadku związków na odległość brakuje przede wszystkim kontaktu fizycznego. Nie ma ciała drugiej osoby – głównego składnika, który pozwala być częścią wspólnego życia. Fizyczność jest źródłem doświadczania emocji tylko tu i teraz oraz całej magii komunikacji niewerbalnej. Pozostaje charakterystyczną cząstką dla współdzielonej intymności. Pozwala na poznawanie siebie i integrację spojrzeń, uścisków lub ciepła, pocałunków i dotyku. Tym bardziej jest to ważne dla tych, którym trudno jest zwerbalizować swoje uczucia. Obecność ciałem pomaga w wypełnianiu niektórych obowiązków.

Problem partnera bohaterki historii wspomnianej na początku artykułu pokazuje, że dla niektórych osób brak fizycznej bliskości może być trudny do zniesienia. Pojawia się poczucie osamotnienia i odczuwania pociągu seksualnego do osób, które są bliżej, przysłowiowo „podane na tacy”. To jednak nie oznacza, że miłość na odległość zawsze kończy się zdradą. Gdy nie ma fizyczności, ważne jest zachęcanie do bardziej znaczącej komunikacji werbalnej.

Rozszerzenie rozmów o dzielenie się emocjami, połączenie uczuć, satysfakcję, czyli otwartą komunikację, która promuje psychologiczną intymność między partnerami. W tym celu pomocne może być ustalenie codziennej rutyny. Na przykład rozmawianie wieczorami z włączoną kamerką. Ta cykliczność pomoże zbudować pewną przewidywalność i poczucie bezpieczeństwa, a spoglądanie na swojego partnera daje poczucie większej bliskości.

Czy można przetrwać związek na odległość bez problemów?

To naturalne, że takim związkom towarzyszą problemy. Odległość też ma znaczenie i pojawiają się trudne chwile, tęsknota za domem, różnica w strefie czasowej, konflikty, wątpliwości, potrzeby emocjonalne i fizyczne, kłopoty finansowe, niedopowiedzenia, niezrozumienie itp.

Dlatego fundamentalne znaczenie dla utrzymania związku na odległość mają:

  • szacunek,
  • uczciwość,
  • współudział,
  • zaufanie,
  • pożądanie,
  • pewność osób zaangażowanych w ten związek, że widzą przyszłość tylko razem.

Musi pojawić się poczucie zaufania w obliczu zaangażowania. Uczucie, że można ufać drugiej stronie. Problemy będą obecne, ale jeśli nie doprowadzą do kryzysu, taka relacja jest w stanie przetrwać. Uczciwość i szacunek są fundamentalne dla związku na odległość. Partnerzy muszą mówić, co myślą i czują.

W zdrowym związku – i to także w tym na odległość – człowiek nie może czuć się szczęśliwy i spełniony z osobą, która nie dostrzega naszych wysiłków. Brak podziwu lub zaangażowania, brak zainteresowania poznawaniem pragnień, aspiracji, radości, powodów cierpienia drugiej strony może oddalać od siebie i stać się przyczyną rozpadu. Dlatego, by uniknąć takich problemów, należy spędzać czas na rozmowach o wszystkim, robić wspólne plany, bo taki współudział może wzmocnić ten związek.

Problemem w relacji na odległość jest także seksualność. Dla wzmacniania poczucia intymność istnieje język erotyczny, nad którym można pracować przez gry erotyczne, podteksty czy wirtualny flirt. Partnerzy mogą być blisko siebie nawet na odległość, ale warunkiem jest szczera rozmowa i wspólne radzenie sobie z przeciwnościami losu, jakie niesie ze sobą ten związek.

Związek przez Internet – czy można znaleźć miłość w sieci?

związek przez Internet

Technologia skraca dystanse i pozwala na nawiązywanie relacji z ludźmi z każdego miejsca na świecie. Istnieje wiele powodów, które skłaniają człowieka do szukania wirtualnego związku. Jednym z nich może być frustracja, która wystąpiła w rzeczywistej relacji. Inni lubią też swoją niezależność, są nieśmiali lub kieruje nimi ciekawość spróbowania czegoś innego. W dzisiejszych czasach nie brakuje opcji. Można wybierać pomiędzy Tinderem, Sympatią, Badoo, randkami na Facebooku i najróżniejszymi portalami randkowymi. Wiadomo, że o wiele prościej jest poznać wiele osób w krótkim czasie przez Internet niż w prawdziwym życiu. Ale to nie znaczy, że znalezienie miłości w sieci jest łatwe, zwłaszcza dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż przypadkowych relacji.

Wspólny czas spędzany razem na długich rozmowach zbliża, ale trzeba mieć świadomość, że w wirtualnym świecie człowiek zakochuje się bardziej w ideach i wyidealizowanych cechach, niż w prawdzie. Randki przez Internet koncentrują się na umiejętności uwodzenia i angażowania się w postrzeganie drugiego człowieka takim, jakim chciałoby się, żeby był. Praktycznie każdy jest piękny, mądry, wyjątkowy. Wyraża siebie w samych superlatywach. W takim sposobie poznawania się trudno jest jednoznacznie wskazać różnice między tym, co wirtualne, a tym, co rzeczywiste. Nie oznacza to, że nie można znaleźć miłości w sieci. Istnieje wiele przykładów par, które poznały się w ten sposób. Jednak na pewnym etapie ich znajomość przestała być czysto wirtualna i przeszła w realną. To sprawiło, że partnerzy poznali się i zbliżyli do siebie w rzeczywistym świecie.

Dlatego, jeśli ktoś zwodzi Cię i nie chce się z Tobą spotkać „w realu”, miej się na baczności. Związek może przetrwać próbę czasu życia na odległość. Jednak nie może zostać nazwany prawdziwie bliską i intymną relacją miłosną, jeśli nie będzie Wam dane spędzać razem czasu poza światem Internetu. Wirtualne relacje różnią się między sobą sposobem utrzymywania kontaktu między osobami i często, pomimo braku bliskości fizycznej między stronami, powstają głębokie więzi sentymentalne. Jednak ograniczenie namacalnego przebywania blisko siebie na dłuższą metę staje się problemem, który należy przerwać, by relacja mogła się rozwinąć.

Jak utrzymać związek na odległość? Wskazówki

Ten, kto choć raz znalazł się w sytuacji dłuższego rozstania ze swoją drugą połówką, pyta: jak sprawić, by tego typu relacja przetrwała? Jak utrzymać związek na odległość? Co zrobić, by dawał on radość życia dwóm osobom? Poniżej znajduje się kilka wskazówek od psychologów i osób, które przeszły przez to doświadczenie. Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji, spróbuj z nich skorzystać.

  • Utrzymujcie częsty kontakt. Może to być telefon, aplikacje do przesyłania wiadomości lub rozmowy wideo. Cokolwiek, co jest dla Was najlepsze pod względem czasu i częstotliwości. Ale uwaga! Nie próbujcie przekierowywać częstego kontaktu w zaborczość.
  • Strzeżcie się nadmiernej zazdrości. Kiedy wraz z niepewnością zaczynają być wyolbrzymione, zagrażają ciągłości każdej relacji, a zwłaszcza tej na odległość. Taki związek musi opierać się na zaufaniu, a nie na kontrolowaniu każdego kroku drugiej osoby.
  • Bądźcie na bieżąco ze swoim życiem i rutyną dnia. Nie ingerujcie w swój czas wolny, czy obowiązki, które każdy musi wykonać w spokoju i odosobnieniu.
  • Komunikacja powinna być jasna i otwarta: szczerze mówcie o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Ustalcie granice i zasady dotyczące tego, co jest, a co nie jest akceptowane w związku.
  • Dotrzymujcie danych sobie obietnic oraz tego, co zostało wcześniej uzgodnione.
  • Nie dawajcie sobie powodu do zazdrości i poczucia niepewności.
  • Ustalcie pewną rutynę dnia: kiedy macie czas tylko dla siebie (np. kilka minut codziennie rano po przebudzeniu oraz dłuższa rozmowa wieczorem).
  • Spędzajcie czas razem. Niemożliwe? A jednak! W dzisiejszych czasach możliwe jest na przykład jednoczesne oglądanie filmów i seriali na różnych platformach. Inne pomysły to granie w gry online, wspólne gotowanie według tego samego przepisu, czytanie tej samej książki, słuchanie tej samej muzyki. Ważne jest, aby być kreatywnym i spontanicznym, dzieląc się na odległość jak największą liczbą działań.
  • Sporządźcie konkretne plany spotkań tak często, jak to możliwe (najlepiej raz w miesiącu lub kilka razy w roku).
  • Ustalcie, kiedy spędzicie razem dłuższy urlop.
  • Pamiętajcie o wspólnym świętowaniu ważnych dla Was dat i wydarzeń, nawet jeśli jesteście daleko od siebie. Kto powiedział, że kolacja przy świecach nie może odbyć się przed ekranem komputera?
  • Przesyłajcie sobie zdjęcia i nagrywajcie filmiki.
  • Miejcie przy sobie coś osobistego, co należy do drugiej osoby. Na przykład jej lub jego ulubione perfumy, bluzę, koszulkę itp. Zapach działa na zmysły i pomaga poczuć, że masz drugą połówkę blisko siebie.
  • Prawdziwie cieszcie się chwilami ponownego spotkania w świecie rzeczywistym. Nie spędzajcie czasu na rozpamiętywaniu lub wypominaniu drugiej osobie, że znów musi wyjechać. Korzystajcie z bycia razem tu i teraz.
  • Rozmawiajcie o przyszłości i wspólnie ją planujcie. Pomaga to posunąć związek do przodu, pokazać, że myślicie o sobie nawzajem i daje powody, by wspólnie czekać na powrót.

Ostatecznie pamiętaj, że w takiej sytuacji także można znaleźć coś dobrego. Pomyśl o pozytywach bycia w związku na odległość. Możesz na przykład poświęcić więcej czasu rodzinie, przyjaciołom, pracy lub hobby.

Czy związek na odległość ma sens? – odpowiedź od psychologa

związek na odległość co robić

Jeśli chcesz znać odpowiedź psychologa na pytanie, czy taki związek ma szanse przetrwać, to tak. Oczywiście randkowanie na odległość nie jest łatwe. Na pewno osiągnięcie pełnej satysfakcji nie jest możliwe, ale sam związek jest jak najbardziej możliwy. Wszystko zależy od dojrzałości emocjonalnej pary i oczekiwań każdego z partnerów. Relacja będzie tym mocniejsza, im więcej razy para spotka się ponownie w świecie rzeczywistym i zawsze z perspektywą kolejnego spotkania się pewnego dnia.

Ważnym aspektem jest poczucie pewności, że oboje na pewno chcecie być razem, czy to w bliższej, czy w dalszej przyszłości. Problemem często jest nie tyle to, czy miłość na odległość jest możliwa, ile to, czy faktycznie oboje partnerzy chcą, żeby przetrwała. Czy podejmą zobowiązanie jej utrzymania? W tego typu związkach potrzeba trochę czasu poświęconego na fizyczne bycie razem, aby relacja mogła się utrzymać. Miłość między parą, zaufanie i inne cnotliwe cechy muszą być obecne bez żadnego „ale”.

Jeśli macie tę pewność, Wasze uczucie jest szczere, a chęci duże, macie szanse na szczęśliwy związek nawet z dala od siebie.

Warto też mieć na uwadze, że trudności w związku miłosnym są czymś naturalnym. Gdy przybierają formę trudną do wypracowania wspólnego porozumienia, warto szukać pomocy. Niezależnie od tego, czy jest to relacja na odległość, czy nie. Psycholog jest wyszkolonym profesjonalistą, który może Wam pomóc. Zwłaszcza terapeuta par to odpowiednia osoba do wsparcia ludzi, którzy chcą zawalczyć o swój związek.

? Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia psychologicznego placówki naszych poradni znajdują się w:

 

Teksty na stronie mają charakter informacyjny i nie zastępują usług świadczonych przez profesjonalistów.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Zobacz również

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!