Poradnia w Wołominie

Poniedziałek - Piątek, od 8:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 19:00
Niedziela, od 8:00 do 16:00 (od 1.09.)
ul. Miła 3, 05-200 Wołomin, 3 piętro

Poradnia Warszawa Białołęka

Poniedziałek - Piątek, od 9:00 do 21:00
Sobota, od 8:00 do 16:00
ul. Mochtyńska 65, 03-289 Warszawa

Poradnia w Wołominie

Poradnia Warszawa Białołęka

Strona głównaBlogRadość – jak czerpać radość z życia?

Radość – jak czerpać radość z życia?

Kategorie:
DorosłyRozwój osobistyZwiązki i relacje

Tak naprawdę oczekuje się od Ciebie, że będziesz szczęśliwy, będziesz cieszyć się życiem, entuzjastycznie rozwiązywać problemy, postrzegać je jako wyzwania. Ale co, jeśli czujesz się po prostu zmęczony i apatyczny? Jeśli w ogóle nie widzisz radości w swoim życiu? Nie mówiąc już o tym, że nie masz energii, aby zacząć rozwiązywać swoje problemy. Jednak czerpanie radości z życia to stan, o który warto zawalczyć. W jaki sposób? Oto odpowiedź.

Spis treści:

Radość z życia – czym jest?

Radość a szczęście – czym się różnią?

Brak radości z życia – jak się objawia?

Jak czerpać radość z życia?

Jak można okazywać zadowolenie z życia i optymizm?

 

Radość z życia – czym jest?

radość życia

Radość to stan emocjonalny, w którym człowiek łączy się z poczuciem dobrego samopoczucia i przyjemności. Składa się ze szczęścia, harmonii i zadowolenia. W przeciwieństwie do elementów, z których się składa, pochodzi z Twojego wnętrza. Dlatego tak ważne jest w pierwszej kolejności skupienie się na rzeczach, które sprzyjają zadowoleniu, szczęściu i harmonii, aby odczuwać radość życia.

Radość można wyrazić na wiele fizycznych sposobów. Na przykład możesz skakać z radości, gdy wygrywasz ważne zawody lub wybuchnąć niekontrolowanym śmiechem, gdy ktoś opowiada przezabawną historię. Możesz krzyczeć z radości po otrzymaniu prezentu lub niespodzianki i wiwatować, gdy otrzymasz fantastyczne wieści. Możesz czuć radość w piękny dzień, bo wiesz, że dobrze Ci samemu ze sobą. Ten stan sprawia, że czujesz pewność siebie, wewnętrzną siłę, zdolność do robienia rzeczy niemożliwych, spełnienie i miłość. To wszystko tworzy dobre powody, dla których warto skupić się na doświadczaniu większej radości w swoim życiu.

Radość a szczęście – czym się różnią?

Mimo że radość tylko wynika ze szczęścia i nie jest tym samym, to i tak ludzie definiują jednakowo znaczenie tych stanów. Dla wielu osób mają one związek z indywidualnymi zmiennymi, z wartościami, kulturą i osobistymi aspiracjami każdej osoby. Oczywiście stan radości życia oznacza subiektywne odczucie sukcesu na gruncie prywatnym i zawodowym, ale mało kto zauważa, że ​​do jego osiągnięcia potrzebne jest ulotne uczucie szczęścia. Ma ono związek z konkretną rzeczą lub wydarzeniem, ale jest także procesem chemicznym, który zachodzi w mózgu.

Istnieją ważne neuroprzekaźniki, które wywołują uczucie szczęścia w mózgu. W szczególności są to dopamina, serotonina i oksytocyna. Oprócz tych trzech substancji przekaźnikowych w mózgu obecne są również endorfiny, które razem odpowiadają za stan błogości, zapewniają satysfakcję i dobre samopoczucie. Czas trwania lub jakość szczęścia zależy od tego, co powoduje pozytywne uczucia.

Przyjemności seksualne lub materialne, takie jak pieniądze, aktywują Twój system nagród sterowany przez dopaminę. Szczęście stworzone przez dopaminę jest bardzo krótkotrwałe. Inne formy nagrody, takie jak kontakt z przyjaciółmi lub uznanie w pracy, aktywują długotrwały stan szczęścia. Jednak najbardziej stałe uczucie szczęścia uzyskujesz, gdy jesteś w pełni zaangażowany w daną czynność, a stan przyjemności utrzymuje się naprawdę długo.

Brak radości z życia – jak się objawia?

Każdy człowiek chce być szczęśliwy, mieć spokojne i pełne radości życie. Prawda jest jednak taka, że ​​cały czas musisz stawiać czoła wyzwaniom. Osoba, która zachowuje spokój i radość wie, jak używać w takich sytuacjach zdrowego rozsądku, aby nie stracić kontroli i nie utracić zadowolenia z życia. Zdarzają się sytuacje silnie destabilizujące ludzi, takie jak śmierć bliskiej osoby, koniec pozornie szczęśliwego związku, utrata pracy, czy choroba. Te wydarzenia w naturalny sposób zabierają radość życia i początkowo wydaje się, że nie ma z nich wyjścia.

Jednak to nie tylko nieoczekiwane wydarzenia mogą zdestabilizować Cię do tego stopnia, że ​​tracisz radość życia. Traumy z dzieciństwa lub nierozwiązane sytuacje z przeszłości również ​​utrudniają radzenie sobie w obliczu trudności życiowych i sprzyjają utracie życiowego zadowolenia. Wówczas nie ma lepszego sposobu na odzyskanie tej radości od rozwiązywania problemów oraz głębszego i szerszego spojrzenia na siebie i nierozwiązane kwestie.

Ludzie cały czas borykają się z problemami i wyzwaniami. Ale pozorny brak perspektyw i nieumiejętność radzenia sobie z trudną sytuacją, prowadzi do tego, że człowiek nie ma już chęci do życia. Przestaje czerpać radość i przyjemność z czynności, które wykonywał, a wkrótce zaczyna się łatwo irytować i izolować od innych. W życie wkracza apatia i niezadowolenie. Dużym problemem w tej sytuacji jest to, że brak odpowiednich wzorców radzenia sobie z trudnymi wydarzeniami, często prowadzi do depresji. Dlatego w takich sytuacjach warto poszukać pomocy psychologa oraz dowiedzieć się więcej o strategiach, które uczą, jak odzyskać radość z życia.

Jak czerpać radość z życia?

czerpać radość

Czerpanie większej radości z życia wcale nie jest skomplikowane. Oto kilka wskazówek, które Ci to ułatwią.

  • Zwolnij tempo życia. Znajdź czas tylko dla siebie i pamiętaj, że dobry dzień zaczyna się od przyjemnego poranka. Wstań 30 minut wcześniej, weź przyjemny prysznic, zrób sobie dobre śniadanie i zjedz je w spokoju.
  • Spędzaj więcej chwil z osobami, które są dla Ciebie ważne. To doda Ci energii i poprawi samopoczucie.
  • Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy wnoszą do Twojego życia szczęście, a nie „żywią się” Twoją energią. Dotyczy to także związków partnerskich.
  • Rozwijaj swoje pasje w wielu dziedzinach. Może to być kurs gotowania, malarstwa, kurs prawa jazdy lub praktyka gry na gitarze. Rób to, co sprawia, że poczujesz wewnętrzną dumę z samego siebie.
  • Zadbaj o regularny relaks i odpoczynek. Idź na spacer, weź udział w zajęciach jogi, pracuj w ogrodzie, medytuj itp. Podczas relaksu rób to, co pozwoli Ci oderwać się od codziennych zajęć i zapewni wewnętrzny spokój oraz wyciszenie umysłu.
  • Uprawiaj sport. Ćwiczenia są ważne nie tylko dla Twojego zdrowia fizycznego, ale także dla Twojego ogólnego poczucia szczęścia. Nawet regularne spacery na świeżym powietrzu mają pozytywny wpływ na czerpanie zadowolenia z codzienności.
  • Znajdź pracę, która Ci odpowiada. Jeśli pracujesz na pełen etat, spędzasz w pracy ponad jedną trzecią dnia. Jednym z najlepszych sposobów czerpania większej radości z życia, jest znalezienie takiej, która nie tylko przyniesie Ci pieniądze, ale także spełnienie.
  • Nie zamartwiaj się na zapas. Twoje wzorce, czyli to, co robisz, myślisz i mówisz każdego dnia, określają, jak bardzo jesteś szczęśliwy.
  • Doceń małe rzeczy. Prawdziwą radość osiągniesz nie wtedy, gdy czekasz na wielką rzecz, ale kiedy odkryjesz znaczenie tych małych rzeczy, które wywołują uśmiech na Twojej twarzy.
  • Uśmiechaj się częściej. Wykazano, że śmiech zmniejsza stres, poprawia odporność, poprawia krążenie krwi i wzmacnia relacje, a co za tym idzie, sprzyja radości.
  • Odkrywaj przyjemność w sprawowaniu codziennych obowiązków. Zawsze są rzeczy, które musisz zrobić, a które mogą być mniej przyjemne niż relaks w SPA. Praca, sprzątanie, gotowanie obiadu, pranie itp. Pomyśl o tym, jak umilić wykonywanie tych czynności. Czasami wystarczy włączyć ulubioną muzykę lub w tym samym czasie prowadzić miłą rozmowę przez telefon.
  • Stosuj zdrową dietę. Tak, odżywianie również ma wpływ na Twoją radość. Dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie Twój organizm otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze do wytwarzania niezbędnych hormonów szczęścia, o których wspomniano na początku artykułu.
  • Pomyśl o tym, co już masz. Wdzięczność to bardzo ważna składowa radości życia. Spójrz na to, co udało Ci się osiągnąć, ile dobrego w życiu zrobiłeś, ilu ludzi dzięki Tobie ma dziś uśmiech na twarzy.
  • Pozostaw za sobą trudną przeszłość. Dopóki trzymasz się złych doświadczeń, nigdy nie będziesz czerpać prawdziwej radości z życia. Ważne jest, aby zaakceptować to, co się stało, bo teraz nic nie możesz na to poradzić.
  • Nie bój się planów i marzeń. Określ kroki potrzebne do osiągnięcia swoich celów i spełniaj swoje marzenia.

Jak można okazywać zadowolenie z życia i optymizm?

Wiesz już, co robić, żeby doświadczać więcej radości i szczęścia w życiu. Ale jak okazywać zadowolenie i optymizm, by dosłownie zarażać nimi innych? Oto lista rzeczy, które możesz zrobić dla siebie samego i ludzi wokół Ciebie.

  1. Uśmiechaj się.
  2. Słuchaj uważnie.
  3. Angażuj się w akcje dobroczynne.
  4. Spełnij daną obietnicę.
  5. Zostaw krótką wiadomość na karteczce dla kogoś, kogo kochasz lub na kim Ci zależy.
  6. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają, którzy są radośni, którzy Cię inspirują i są pozytywnie nastawieni do Ciebie.
  7. Zadzwoń do starego przyjaciela, z którym nie rozmawiałeś od jakiegoś czasu.
  8. Pogłaszcz lub pobaw się ze zwierzakiem.
  9. Zapisz na kartce trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny.
  10. Bądź miły dla ludzi, z którymi się spotykasz w różnych codziennych sytuacjach.
  11. Posłuchaj jednej z Twoich ulubionych piosenek, która Cię uszczęśliwia.
  12. Zaoferuj komuś pomoc.
  13. Przytul kogoś, zamiast pytać, jak sobie radzi.
  14. Spotkaj się ze znajomymi i zapytaj, czy ostatnio doświadczyli czegoś ciekawego lub ekscytującego.
  15. Akceptuj innych takimi, jakimi są.
  16. Daj innym wolność i miej też własną przestrzeń.
  17. Kochaj siebie.
  18. Podaruj komuś prezent.
  19. Zrób coś dobrego dla innych.
  20. Miej pozytywne nastawienie do trudności, z którymi się spotykasz.
  21. Okaż współczucie temu, kto go potrzebuje.
  22. Bądź przyjazny i empatyczny.
  23. Zachowuj spokój.
  24. Pomachaj sąsiadowi.
  25. Uśmiechnij się do nieznajomego.
  26. Powiedz „przepraszam”, „proszę” i „dziękuję”.
  27. Doceń małe rzeczy. Naprawdę powiedz „dziękuję”.
  28. Zaakceptuj zły dzień i trudne chwile.
  29. Bądź szczery.
  30. Powiedz komuś komplement.
  31. Śmiej się na głos.
  32. Szanuj innych i ich własność.
  33. Podróżuj i poznawaj nowych ludzi.
  34. Bądź tu i teraz (nie martw się o przeszłość i przyszłość).
  35. Gratuluj innym ich osiągnięć i sukcesów.
  36. Zaufaj swojemu przeczuciu (intuicji).
  37. Używaj pozytywnych afirmacji.
  38. Pomyśl, zanim coś powiesz.
  39. Wybaczaj.
  40. Poproś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.

Zaufaj własnej sile, dasz radę! Pamiętaj, że masz twórczą zdolność radzenia sobie ze wszystkim, co stanie Ci na drodze i tym samym możesz czerpać radość z życia, kiedy tylko chcesz.

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?
Polub nas na Facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!