Strona głównaBlogAfirmacja co to znaczy? Jak działają pozytywne afirmacje?

Afirmacja co to znaczy? Jak działają pozytywne afirmacje?

Autor:
Opublikowano:11.05.2024
Kategorie:
DorosłyRozwój osobistyZwiązki i relacje

Afirmacja to pozytywne stwierdzenie, które ma na celu wzmocnienie wiary w siebie i poprawę samopoczucia. Regularne powtarzanie afirmacji może pomóc w zmniejszeniu stresu, poprawie samooceny i osiąganiu celów. Przykłady afirmacji to: „Jestem wartościowy” lub „Każdego dnia staję się lepszy”. Praktykowanie afirmacji wspiera rozwój osobisty i mentalny, tworząc pozytywne zmiany w życiu codziennym.

Wstęp

Czym są afirmacje i jak mogą wpłynąć na nasze życie? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich potencjału w poprawie samooceny i osiąganiu celów. W artykule wyjaśniamy, co to znaczy afirmacja i jak działają pozytywne afirmacje. Dowiedz się, jak regularne stosowanie afirmacji może przynieść pozytywne zmiany w Twoim życiu. Zapraszam do lektury!

Spis treści:

Afirmacja co to jest?

Aprobata czy negowanie? – przykłady afirmacji

Pozytywne afirmacje – jak działają?

Afirmacje a psychoterapia

Afirmacja życia – zdefiniuj cel

Jak prawidłowo określić i sformułować pozytywne afirmacje?

Afirmacja szczęścia każdego dnia

Miłość, zdrowie i spokój – inspiracje afirmacyjne

 

Afirmacja co to jest?

pozytywne afirmacje

Afirmacje są krótkimi podstawowymi założeniami (deklaracjami, przekonaniami, zdaniami, aprobatami), które wyrażają postawę lub przekonanie na temat siebie, lub okoliczności swojego życia. Są podstawą codziennego myślenia, od którego wszystko się zaczyna. Sposób, w jaki myślisz o sobie, innych ludziach, wydarzeniach i świecie, jest tym, jak się czujesz. To, jak się czujesz, jest tym, jak się zachowujesz.

Tak naprawdę afirmacja jest częścią Twojego wewnętrznego dialogu. Jest narzędziem autosugestii, co przekłada się na możliwość wpływania na swoje życie. Tak więc afirmację oznaczają wewnętrzne przekonania, które wpływają na Twoje działania. Mogą Cię ograniczać, ale mogą też Cię inspirować. Wszystko w zależności od tego, czy są pozytywne, czy negatywne.

Aprobata czy negowanie? – przykłady afirmacji

Być może Twoim negatywnym przekonaniem jest: „Moje ciało jest za słabe”. To stanowisko może sprawić, że nie odważysz się spróbować uprawiać sportu, który faktycznie uważasz za ekscytujący. Albo nie zdecydujesz się wyjść na parkiet na imprezie, bo nie ufasz swojemu ciału. Z drugiej strony pozytywna afirmacja „Moje ciało jest silne” może dać Ci siłę do próbowania nowych rzeczy i mówienia pierwszej kolejności „tak” na stawiane sobie wyzwania.

Poniżej znajdziesz przykłady pozytywnych i negatywnych przekonań.

Pozytywne:

  • Jestem człowiekiem wartościowym.
  • Moje ciało jest silne.
  • Zasługuję na szczęście i sukces w moim życiu.
  • Mogę to zrobić!

Negatywne:

  • Nie jestem warty bycia lubianym.
  • Moje ciało jest za słabe.
  • Inni zasługują na więcej niż ja.
  • I tak tego nie zrobię.

Pozytywne afirmacje to aprobata i motywacja, natomiast negatywne wskazują na postawę pesymistyczną.

Pozytywne afirmacje – jak działają?

Afirmacja jest logiczną częścią psychologii, ale nie znajdziesz tego terminu w jej podręcznikach. Częściej porusza się takie obszary merytoryczne, jak motywacja czy autosugestia, pozytywne wzorce decyzyjne i behawioralne, a także samospełniające się przepowiednie (proroctwa). Nie oznacza to, że zjawisko wypowiadania pozytywnych przekonań w celu osiągnięcia określonego celu jest nienaukowe lub metodologicznie nieosiągalne. Spotkasz je w medycynie, naukach o zdrowiu i sporcie, w naukach o komunikacji oraz w kilku naukach kognitywnych, czyli takich, które zajmują się percepcją i świadomością. Ponadto afirmacje mają duże znaczenie, jeśli chodzi o skuteczne strategie marketingowe. Slogany reklamowe są uosobieniem pozytywnych przekonań, które na Ciebie wpływają.

Musisz pamiętać, że Twoje wewnętrzne stanowiska są potężne. Badania również to potwierdzają. Jeśli pracujesz z pozytywnymi afirmacjami, lepiej odzwierciedlasz siebie i swoje zachowanie, a także aktywujesz centrum nagrody w mózgu. To nie tylko zapewnia dobre odczucia, ale także gwarantuje, że ​​na dłuższą metę kierujesz myśleniem w bardziej pozytywnym kierunku. Ponadto pozytywne afirmacje pomagają pewniej radzić sobie w trudnych lub stresujących czasach i dają prawdziwy zastrzyk pewności siebie.

Sprawdź także: Przykłady pozytywnych afirmacji

Afirmacje a psychoterapia

Problemy psychologiczne lub społeczne prawie zawsze mają związek z własnym nastawieniem psychicznym. Z tym ściśle wiąże się również powodzenie psychoterapii. Niestety czasami przekonania te są negatywnie zabarwione i bardzo uciążliwe. Skąd się biorą ich negatywne wersje?

Reprezentują opinie i poglądy ludzi (rodziców, środowiska) na temat Ciebie, innych ludzi, wydarzeń i świata, z jakim miałeś do czynienia w pierwszych około 15 latach swojego życia. W pewnym momencie nieświadomie przyjąłeś światopogląd innych za własną opinię lub prawdę. Bo młody umysł nie kwestionuje tego, co usłyszy. Oto kilka przykładów, które wszyscy znają:

  • jestem głupi;
  • jestem brzydka;
  • nie mam siły, by sobie z tym poradzić;
  • nigdy nie będę w stanie tego zrobić;
  • życie jest wyczerpujące itd.

Pozytywne afirmacje pomagają usunąć te przeszkadzające „przekonania”. Jeśli będą Ci towarzyszyć z taką samą regularnością, z jaką dochodziły do Ciebie wersje negatywne, będzie to pierwszy krok w kierunku lepszego życia.

Afirmacja życia – zdefiniuj cel

aprobata

Powtarzając afirmację, zawsze wraca ona na chwilę do świadomości z nieświadomości i daje Ci impuls, który może wpłynąć na Twoje życie, czyli zachowanie i uczucia. Dlatego najpierw ważne jest, aby poprawnie i odpowiednio zdefiniować afirmację i jej cel. Może chcesz odnieść więcej sukcesów w pracy lub w życiu prywatnym, ale blokują Cię zwątpienie w swoje możliwości i obawy, o których wiesz, że nie mają uzasadnienia. Może chcesz więcej zdrowia, pieniędzy lub miłości w swoim życiu. A może chcesz przełamać złe nawyki i szukasz czegoś, co może Cię powstrzymać, aby pomóc mi osiągnąć ten cel. Może jesteś przygnębiony zadaniem, z którym po prostu nie możesz się uporać.

Powodów niepowodzenia może być wiele. Jeśli zdefiniujesz cel w taki sposób, że chcesz jak najszybciej zarobić milion złotych, to afirmacja prawdopodobnie nie zadziała. Dlaczego? Otóż rzeczywiste życzenie i jego cel leżą głębiej: co chcesz zrobić z tymi pieniędzmi? Czy chcesz mieszkać w dużym domu, czy podróżować po świecie? Czy chcesz pozbyć się lęków egzystencjalnych, bo spędziłeś dzieciństwo w biedzie? Tu jest sens życiowych afirmacji. Nie w tym, że określisz ogólny cel „chcę być szczęśliwy”, a w tym, jak chcesz to osiągnąć.

Tak więc, zanim wybierzesz pozytywne słowa afirmacji, musisz jasno zdefiniować, że życzenie jest Twoje i że jest logiczne, autentyczne, prawdziwe i realistyczne. Ponadto afirmacja powinna być precyzyjna, jasna i emocjonalnie sformułowana, czy to w kwestii zdrowia, pieniędzy, miłości, czy poczucia własnej wartości i celów. Kiedy już sprecyzujesz cel i sens afirmacji, powtarzanie tych myśli posłuży zamanifestowaniu i utrwaleniu pragnienia.

Jak prawidłowo określić i sformułować pozytywne afirmacje?

Jeśli potrafisz określić swoje negatywne przekonania, pierwszym krokiem jest przełożenie ich na pozytywne afirmacje. Załóżmy, że ciągle negujesz i mówisz: „Bez względu na to, ile z siebie dam i tak nie będę w stanie tego zrobić”. Jaka pozytywna afirmacja może zastąpić to przekonanie?

Oto dwa możliwe przykłady pozytywnych afirmacji:

  • Mam wszystko, czego potrzebuję, aby osiągnąć swój cel.
  • Wierzę w siebie i dam radę, nawet gdy będzie trudno.

Nie zwątp w prawdziwość tych twierdzeń. To całkiem normalne uczucie, że pozytywna afirmacja na początku wydaje się obca. W końcu Twoje negatywne przekonania trzymały Cię do tej pory pod kontrolą. Niemniej musisz tak dobrać afirmację, aby to dla Ciebie była słuszna i wiarygodna.

Oto kolejny przykład. Często dotyczy on kobiet, które twierdzą „Jestem za gruba”, ale w rzeczywistości mają normalną wagę ciała. Tak więc przekonanie, że ma się nadwagę, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, ale może być powiązane z innymi doświadczeniami np. z przeszłości. Nowa pozytywna afirmacja może brzmieć „Mam szczupłą sylwetkę”.  Ale, co kiedy może rzeczywiście ktoś ma nadwagę, której chce się pozbyć? W tym przypadku stwierdzenie „Mam szczupłą sylwetkę” nie będzie właściwe, ponieważ osoba z nadwagą sama w to nie wierzy. Lepiej użyć afirmacji: „Mam siłę, aby stopniowo zbliżać się do upragnionej wagi”.

Jak widać, negatywne przekonania nie zawsze można po prostu „odwrócić”. Pozytywne afirmacje nie powinny gloryfikować ani ignorować rzeczywistości i faktów. Mają one jednak na celu przedstawienie pomocnej, wzmacniającej perspektywy na dany temat. Warto poeksperymentować ze słownictwem. Na każdego działa co innego. Najlepiej byłoby, gdyby zdanie wydawało się naturalne i zawierało słowa, których używasz w życiu codziennym. Zauważ też, że pozytywną afirmację zawsze należy wyrażać w twierdzeniach, a nie w przeczeniach. Zamiast „Nie boję się” lepiej powiedzieć „Jestem odważny”. Zamiast „Nie jestem brzydka” lepiej powiedzieć „Czuję się dobrze we własnej skórze”. Taki styl przynosi szczególnie pozytywne efekty.

Afirmacja szczęścia każdego dnia

Szczęście jest nieodłącznym elementem spełnienia człowieka. Skuteczne w jego osiągnięciu jest włączenie rytuału afirmacji do swojej codzienności. Pamiętaj, że pozytywne przekonania działają poprzez ciągłość, dlatego ich powtarzanie jest tak bardzo przydatne. Jak to zrobić? Może to wyglądać tak:

  • Stań przed lustrem rano i wieczorem, patrz sobie w oczy, wypowiadając na głos swoje pozytywne afirmacje.
  • Zapisz swoje afirmacje na przykład w kalendarzu, pamiętniku lub w aplikacji do notatek na smartfonie i czytaj je codziennie rano i wieczorem.
  • Zapisz afirmacje szczęścia i umieść tam, gdzie możesz się do nich odwoływać raz za razem. Na przykład na kartce samoprzylepnej na szafce kuchennej, na komputerze lub na lustrze w łazience.
  • Ustaw w kalendarzu na smartfonie na każdy dzień przypomnienie z wybraną afirmacją.
  • Włącz pozytywną afirmację do codziennej relaksacji. Ustaw spokojną muzykę, usiądź wygodnie lub połóż się, zamknij oczy, oddychaj głęboko i na głos lub w myślach wypowiadaj swoją afirmację szczęścia.

Takie rytuały pomogą Ci uwierzyć w pozytywną siłę tych przekonań.

Miłość, zdrowie i spokój – inspiracje afirmacyjne

Jeśli wciąż masz problemy z określaniem nowych afirmacji dla pozytywnego myślenia, poniżej znajdziesz kilka pomysłów.

Pozytywne afirmacje dla większej miłości do siebie i pewności siebie.

  • Mam dużo talentów, które mogę wykorzystać.
  • Znam swoje mocne strony.
  • Jestem dumny ze wszystkiego, co do tej pory osiągnąłem.
  • Jestem człowiekiem godnym zaufania.
  • Zasługuję na prawdziwe uczucie.
  • Czuję wiarę w siebie w każdej komórce swojego ciała.
  • Wiem, że to zrobię.

Pozytywne afirmacje dla zdrowia ciała.

  • Dbam o swoje ciało i daję mu to, czego potrzebuje.
  • Moje ciało jest silne i pełne energii.
  • Karmię moje ciało zdrową żywnością.
  • Mam motywację do codziennej pracy na rzecz zdrowego stylu życia.
  • Jestem gotów zmienić swoje nawyki, aby osiągnąć docelową wagę.
  • Mam siłę, by regularnie ćwiczyć.

Pozytywne afirmację szczęścia dla zmniejszenia codziennego stresu.

  • Noszę w sobie spokój, bez względu na to, co dzieje się na zewnątrz.
  • Radość jest moim stałym towarzyszem.
  • Znam swoje granice i bronię ich.
  • Tylko ja decyduję, co jest ważne w moim życiu.
  • Doceniam każdą chwilę dnia.
  • Dostrzegam pozytywy w każdej sytuacji.
  • Mam prawo do bycia szczęśliwym człowiekiem.

Jeśli masz trudności w zrozumieniu sensu afirmacji lub nie potrafisz przekształcić swoich negatywnych przekonań, psychologowie z poradni Spokój w Głowie, chętnie służą pomocą. Wesprą Cię w ustaleniu, które afirmacje są dla Ciebie dobre i jak najlepiej wkomponować je w swoje codzienne życie.

 

O autorze

Monika Chrapińska-Krupa

Dyrektor Poradni, Psycholog, Diagnosta, Psychoterapeuta, Trener TZA
Monika Chrapińska-Krupa psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, pełni funkcję dyrektora w renomowanej poradni "Spokój w Głowie". Jej fascynacja ludzkim umysłem przenosi się również do słowa pisanego, co jest widoczne w jej zaangażowanych i przenikliwych postach. Początki jej pisarskiej ścieżki sięgają kursu copywritingu, który rozpalił w niej pasję do dzielenia się wiedzą. Ta pasja z czasem przekształciła się w kwitnący talent, który obecnie inspiruje czytelników na całym świecie. Regularnie zapraszana jako ekspertka z dziedziny psychologii do programów telewizyjnych, Monika Chrapińska-Krupa w swojej pracy łączy naukową precyzję z empatycznym spojrzeniem na człowieka, nieustannie dążąc do rozsiewania spokoju w ludzkich głowach.
Przeczytaj o autorze

Czytaj więcej porad Moniki Chrapińskiej-Krupa

Najnowsze artykuły

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

Jakie słowa działają na mężczyzn? Gotowe komplementy dla faceta

20.11.2024
Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

Depresja – Objawy, przyczyny, leczenie i pomoc

14.11.2024
Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024

Podobne w kategorii

Oferta dla szkół i przedszkoli

Oferta dla szkół i przedszkoli

17.10.2024
Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

Terapia z patyczakami – Innowacyjne podejście do terapii

23.09.2024
Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

Psychoonkolog – Pomoc dla pacjentów onkologicznych i ich bliskich

21.09.2024
Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

Psycholog biznesu: Kim jest i jak może pomóc?

13.09.2024
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami psychologicznymi?Polub nas na facebook
Udostępnij wpis na Facebooku, aby pomóc innym osobom!Udostępnij ten artykuł